Mali vypaľovať podnikateľov a brať úplatky: Dvaja daňoví kriminalisti si môžu po dnešku vydýchnuť

  • Dvaja policajní exfunkcionári budú stíhaní na slobode
  • Na Kriminálnom úrade finančnej správy pracovali pod Makóom
Štefan Palatický
Na fotografii je bývalý príslušník daňových kriminalistov Štefan Palatický SIU Barbora Plávalová
  • Dvaja policajní exfunkcionári budú stíhaní na slobode
  • Na Kriminálnom úrade finančnej správy pracovali pod Makóom

Najvyšší súd v pondelok rozhodoval o osude bývalých príslušníkov Kriminálneho úradu finančnej správy. Senát zamietol sťažnosť špeciálneho prokurátora a tak budú Štefan Palatický a Vladimír Holka stíhaní na slobode. 

Prokurátor Michal Šúrek žiadal pre obvinených kolúznu a preventívnu väzbu. A to najmä z dôvodu, že by mohli kontaktovať svojich bývalých kolegov na kriminálnom úrade tak mariť vyšetrovanie. Vyšetrovateľ vzniesol bývalému funkcionárovi Kriminálneho úradu finančnej správy Palatickému obvinenie pre zneužívanie funkcie verejného činiteľa v súbehu s prijímaním úplatku a nepriamu korupciu. Holku vinia iba z prvého skutku. 

Expríslušník KÚFS mal za úplatky vynášať citlivé informácie z prebiehajúcich trestných konaní a tie sprostredkovať jednej osobe. Od septembra na úrade, ktorý je známy najmä vďaka tomu, že mu šéfoval kajúcnik Makó, Palatický nepracuje.

„Vážený súd, nielen, že obvinenie sťažnosti prokurátora predstavuje len nejakú všeobecnú nekonkretizovanú hrozbu kolúzneho konania do budúcnosti, ale neobsahuje ani jednu, nejakým spôsobom preukázanú skutočnosť konkrétneho konania už dokonaného obvineného, ktoré by odôvodňovalo väzobné stíhanie,“ hájil Palatického pred súdom jeho advokát. 

obvinení príslušníci KÚFS
zdroj: SIU

Expolicajt mal po celý čas rúško a pred novinármi sa chránil aj kapucňou, ktorá mu zakrývala takmer celú tvár. Na otázky reportérov po verdikte súdu nereagoval. Pred kamerami utekal a dokonca ho svojím telom chránil aj muž, ktorý vystúpil z auta, ktoré Palatického zo súdu odviezlo.

Palatický sa má hlásiť u probačného a mediačného úradníka, necestovať do zahraničia a nekontaktovať spoluobvinených. Vladimír Holka takéto obmedzenia nemá. 

„Z pohľadu väzby u Vladimíra Holku, tam taktiež neboli zistené žiadne skutočnosti, ktoré by dokazovali, že by mal nejakým spôsobom vplývať na prebiehajúce vyšetrovanie, to, že bol v minulosti príslušník policajného zboru a je v nejakom vzťahu k druhému spoluobvinenému, neznamená, že sú tam nejaké také skutočnosti, ktoré by naozaj reálne odôvodňovali obavu z kolúzneho konania,“ konštatoval sudca v prípade Vladimíra Holku.

Makó
zdroj: TASR/Jakub Kotian

Tretí z obvinených mužov je v zahraničí. No podľa senátu má už budúci týždeň vypovedať na polícii. Podstatnou skutočnosťou je podľa prokurátora, že nebola spochybnená dôvodnosť tohto trestného stíhania a naďalej sa tak bude vykonávať dokazovanie.

Petrov aj Lamač

Vyšetrovatelia sa v prípade opierajú najmä o svedectvá obvinených v kauze Vata – trestne stíhaného podnikateľa Petra Petrova a obvineného v rámci organizovanej skupiny Petra Lamača. Vyšetrovanie trvá pol roka, pričom skutky, z ktorých bývalého funkcionára daňových kriminalistov vinia, majú byť staré dva roky.

Štefan Palatický, ktorému Makó na úrade šéfoval, mal podľa obvinenia vypaľovať podnikateľov, manipulovať so svedeckými výpoveďami a prijímať úplatky.

Policajný informátor Peter Petrov
zdroj: SIU/Barbora Plávalová; Peter Petrov vypovedá aj proti Ľudovítovi Makóovi.

Podľa návrhu na väzbu, o ktorom písali Aktuality, Palatickému pripisujú, že si vypýtal 40-tisíc eur od podnikateľa, ktorého mal vypaľovať s poukazom na to, aké problémy mu zo svojej pozície vie spôsobiť. S podnikateľom mal komunikovať osobne a prostredníctvom šifrovanej aplikácie Threema.

V návrhu sa ďalej uvádza, že Palatický od podnikateľa na stretnutí v Česku žiadal „založenie a obsadenie 8 obchodných spoločností za účelom nadmerných odpočtov DPH, ktoré bude riadiť Štefan Palatický ako protislužbu za spriaznené úkony vo vyšetrovacom spise (…)“. To však podnikateľ odmietol.

Ako alternatívu následne Palatický, podľa obvinenia prostredníctvom inej osoby, navrhol inú protihodnotu – úplatok 40-tisíc eur, s čím už podnikateľ súhlasil a v priebehu leta 2020 mal Palatickému úplatok vyplatiť v hotovosti. Následne bol podnikateľ v kauze podozrení jeho firmy vypočutý osobne Palatickým. „Odpovede boli pozmenené vyšetrovateľom Štefanom Palatickým tak, aby vyviňovali, alebo rozplynuli možné podozrenie,“ uvádza návrh na vzatie do väzby, ktorý má portál k dispozícii.

Ďalší 40-tisícový úplatok mal Palatický podľa uznesenia získať od otca muža obvineného z drogovej trestnej činnosti – za zisťovanie informácií z policajného prostredia.

Chcel kandidovať na starostu

Palatický bol pod vedením Ľudovíta Makóa na úrade finančnej správy roky, no prišiel tam ešte pred Makóom. Jeho ambície viedli aj k ďalším funkciám. V komunálnych voľbách totiž kandidoval na starostu obce Svätoplukovo, minulý rok sa zasa snažil stať šéfom Slovenského pozemkového fondu. Ani jeden z týchto plánov mu nevyšiel.

Zdroj: Aktuality

Najnovšie videá

Trendové videá