Malý rozpočet, veľké sny: Ako začať podnikať bez zbytočných dlhov (PREHĽAD)
- Máš jedinečný podnikateľský nápad, ale chýbajú ti finančné prostriedky?
- Existujú možnosti, ako rozbehnúť vlastný biznis, a to aj bez úverov a pôžičiek

- Máš jedinečný podnikateľský nápad, ale chýbajú ti finančné prostriedky?
- Existujú možnosti, ako rozbehnúť vlastný biznis, a to aj bez úverov a pôžičiek
Svet je plný vynaliezavých jednotlivcov s inovátorskými nápadmi, ktorým však chýbajú finančné prostriedky na ich zrealizovanie. Nedostatok vstupného kapitálu býva často dôvodom, prečo väčšina projektov zlyhá už na samom začiatku.
Prinášame ti niekoľko spôsobov, ako začať podnikať bez toho, aby si sa s financovaním svojho nápadu musel obracať na banku.
Crowdfunding
Crowdfunding je revolučný spôsob financovania, ktorý umožňuje realizovanie podnikateľských nápadov pomocou podpory širokej verejnosti. Princípom crowdfundingu je zhromažďovanie finančných príspevkov od veľkého množstva ľudí, ktorí sú ochotní podporiť daný projekt už v skorých fázach jeho vývoja.
Ako uvádza portál podnikam.sk, základom je vytvoriť kampaň, ktorá osloví čo najväčšiu skupinu potenciálnych prispievateľov. Úspech závisí od schopnosti zaujať ľudí a získať potrebné finančné prostriedky. Výhodou je, že účastníci crowdfundingu majú prehľad o záujme verejnosti a môžu tak svoje nápady vylepšiť podľa individuálnych potrieb potenciálnych zákazníkov.
Crowdfundingové platformy sú teda vynikajúcim miestom nielen na získanie finančných prostriedkov, ale aj na testovanie svojich nápadov. Úspech na takýchto platformách zvyšuje šance aj mimo nich, keďže prispievatelia sú zároveň aj potenciálnymi zákazníkmi. Pre podnikanie je to neoceniteľný zdroj informácií a marketingových možností.
Angel investori
Termín „angel investor“ sa podľa SBA objavil na konci 18. storočia, keď sa bohatí jednotlivci rozhodli investovať do divadelných predstavení a zabrániť tak krachu divadla na Brodwayi. Angel investori sú teda fyzické osoby s voľným kapitálom, ktoré investujú hlavne v ranej fáze rozvoja podnikania.
Okrem finančnej pomoci zdieľajú aj svoje know-how a kontakty, čím pomáhajú pri budovaní a raste nových firiem. Angel investori sa zameriavajú hlavne na projekty s vysokým potenciálom výnosov. Za finančnú injekciu získavajú podiel v spoločnosti, čo ich viaže nielen k ziskom, ale aj k rizikám podnikania.
Údaje z Emiretus ukazujú, že v druhom štvrťroku 2021 bolo investovaných 6,3 miliárd dolárov do sľubných podnikateľských projektov. Celkové investície za rok boli neuveriteľných 29,1 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 15,2 % oproti roku 2020. Ide teda o veľmi atraktívnu možnosť financovania pre začínajúcich podnikateľov.
Granty a ďalšie spôsoby financovania
Granty sú azda najvýhodnejšou možnosťou financovania. Ide o nenávratné finančné prostriedky, čo znamená, že pri nich nevznikajú žiadne záväzky voči poskytovateľovi finančných prostriedkov, a to ani formou podielu v spoločnosti. Na ich získanie sa však často vyžaduje splnenie určitých kritérií.
Existujú rôzne typy grantov, ktoré sa odlišujú v závislosti od sektorov, či podmienok získania. Granty sú určené pre podnikateľov, malé a stredné firmy, výskumné a vzdelávacie inštitúcie, neziskové organizácie alebo jednotlivcov, a to v oblastiach, ako sú veda, technológia, umenie, vzdelávanie, životné prostredie a sociálne inovácie.
Momentálne sú v centre pozornosti digitalizácia a inovácie služieb alebo produktov. Ako informuje Grant Expert, od 14. augusta 2023 majú firmy možnosť žiadať o digitálne alebo inovačné vouchery v hodnote až 15 000 €. K dispozícii je návod spolu s príkladmi projektov, ktoré umožňujú podanie žiadosti o tieto vouchery.
Podnikateľské inkubátory a akcelerátory
Inkubátory a akcelerátory sú kľúčovými prostriedkami pre budovanie a rozvoj startupov. Poskytujú totiž špecifické programy, ktoré pomáhajú začínajúcim podnikateľom rozvíjať svoje nápady a získavať potrebné vedomosti na dosiahnutie stanoveného cieľa.
Inkubátory sa zameriavajú na dlhodobejšiu podporu startupov a to v podobe zvýhodneného nájmu a odborného poradenstva. Táto podpora umožňuje znížiť prevádzkové náklady v počiatočných fázach vývoja. SBA uvádza, že inkubátory poskytujú priestory a poradenstvo zvyčajne počas prvých troch rokov.
Naopak, akcelerátory sú určené pre firmy, ktoré už prekonali prvotné problémy a potrebujú urýchliť svoj rozvoj. Akcelerátory ponúkajú kratšiu podporu, zameranú na mentoring, vzdelávanie, networking, ale aj financovanie. S ich podporou majú začínajúce spoločnosti väčšiu pravdepodobnosť prilákať potenciálnych investorov.
Čítajte viac z kategórie: Podnikateľská inšpirácia
Zdroje: SBA, podnikam.sk, Emiretus, Grant Expert