„Mám daddy issues.“ Fráza, ktorú hovorí mnoho Sloveniek. Mali by muži považovať vzťah s nimi za rizikový?
- Pod pojmom daddy issues si človek môže predstaviť rôzne vzorce správania
- Čo ale tento fenomén skutočne prináša do životov nielen žien, ale aj mužov?
- Pod pojmom daddy issues si človek môže predstaviť rôzne vzorce správania
- Čo ale tento fenomén skutočne prináša do životov nielen žien, ale aj mužov?
V súčasnej dobe sa nielen medzi mladými ľuďmi skloňuje fráza či slovné spojenie daddy issues.
Tento termín označuje komplexné emocionálne a psychologické problémy, ktoré môžu u človeka vzniknúť v dôsledku problematických alebo neexistujúcich vzťahov s otcom v detstve. V tomto článku sa na tento fenomén pozrieme bližšie, zanalyzujeme jeho prejavy z pohľadu expertov a preskúmame aj to, či dokáže mať dlhodobý vplyv na jednotlivcov.
Zatiaľ čo niektorí môžu tento termín vnímať ako pejoratívny alebo zjednodušujúci, pre iných ide o problém, ktorý dokáže značne komplikovať životy. Napriek svojej prevalencii však stále nejde o klinický pojem ani oficiálnu poruchu.
Samotný význam tohto fenoménu má hlboké korene v psychoanalytickej teórii, ktorej základy položil sám Sigmund Freud, jeden z najvplyvnejších psychológov 20. storočia.
Freudova práca, konkrétne jeho teória o Oidipovskom komplexe, významne ovplyvnila, ako sa dnes pozeráme na vzťahy medzi deťmi a ich rodičmi.
Freudova teória o Oidipovskom komplexe sa zameriavala na dynamiku vzťahov medzi dieťaťom a jeho rodičmi. Freud tvrdil, že v ranom veku prežívajú chlapci nevedomé se*uálne pocity voči svojej matke a súťažné, často nepriateľské pocity voči svojmu otcovi, ktorého vnímajú ako soka. Tento komplex bol neskôr rozšírený aj na analýzu vzťahov dievčat s ich otcom, čo sa nazýva Elektrin komplex.
Podľa Freuda, ak tieto komplikované a často konfliktné vzťahy nie sú správne vyriešené počas detskej psychose*uálnej vývojovej fázy, môžu spôsobiť rôzne psychologické problémy v dospelosti. Tie môžu zahŕňať problémy so vzťahmi, úzkosť, nízke sebavedomie a iné emocionálne problémy.
Daddy issues sú vo svojej súčasnej podobe často interpretované ako akési negatívne dôsledky nezdravého alebo problematického vzťahu s otcom, či už v dôsledku jeho neprítomnosti, emocionálnej vzdialenosti, alebo iných dysfunkčných aspektov.
Hoci Freudova teória bola počas rokov mnohokrát kritizovaná a revidovaná, jej vplyv na to, ako vnímame vzťahy medzi rodičmi a deťmi, je neodškriepiteľný.
Podľa Freudovej teórie psychose*uálneho vývoja vznikajú komplexy Oidipus a Elektra vo veku od troch do piatich rokov. Ak sa komplex nevyrieši do konca tohto štádia vývoja, deti sa môžu fixovať na svojho rodiča opačného pohlavia.
Preto sa chlapci stanú fixovanými na matku a dievčatá sa stanú fixovanými na otca. To nakoniec vedie k ťažkostiam vo vzťahoch dospelých.
Svoje o tom vie aj Katarína…
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo presne znamená pojem daddy issues a aké sú jeho príčiny?
- Ako naň nahliada Sigmund Freud?
- Ako sa tento problém prejavuje v praxi?
- Môžu daddy issues ovplyvniť aj mužov a akým spôsobom?
- Ako môže tento fenomén ovplyvniť partnerstvá a vzťahy v dospelosti?
- Aké sú niektoré konkrétne príklady správania, ktoré môžu byť spôsobené týmto javom?
- Ako môžu daddy issues ovplyvniť sebavedomie a dôveru v mužov?
- Ako je možné uzdraviť sa z daddy issues podľa expertov?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom