Mama hotel je na Slovensku stále trend, z domu odchádzame ako skoro najstarší v Európskej únii
- Podľa správy SLSP sa mladým príliš z domu nechce
- Mama hotel opúšťame vo vysokom veku
- Podľa správy SLSP sa mladým príliš z domu nechce
- Mama hotel opúšťame vo vysokom veku
To, že Slovákom sa príliš nechce opustiť maminu sukňu, je známe. Z rodného hniezda totiž odchádzame krátko pred dovŕšením 31 rokov. Patríme spomedzi krajín EÚ medzi najhorších.
Pozostatok z doby minulej
Ako uvádza SLSP, jedným z dôvodov môžu byť aj rozdiely v dostupnosti nájomných bytov, ktorých podiel je na Slovensku veľmi nízky.
„Práve tieto (či už s trhovým alebo regulovaným nájmom) umožňujú osamostatniť sa oveľa skôr, napríklad aj formou zdieľaného bývania. V ceste však stoja aj ďalšie prekážky – vyššia nezamestnanosť mladých, ďalšie náklady spojené s vlastným bývaním (napr. ceny energií) či nutnosť vlastných úspor napríklad pri skladaní depozitu,“ uvádza SLSP v správe.
Z domu najskôr odchádzajú Švédi, ktorí tak robia už ako sedemnásťroční. Na druhej priečke sa nachádzajú Luxemburčania. Tí z mama hotela odchádzajú v priemere po dovŕšení necelých 20 rokov.
Ako sme už uviedli vyššie, jednou z možných príčin môže byť nízka dostupnosť nájomného bývania. SLSP objasňuje, že v mnohých postkomunistických krajinách vidieť vysoký podiel bytov a domov vo svojom vlastníctve. Ľudia to vnímajú ako pozostatok z doby minulej, kedy sa byty dostávali alebo sa po páde režimu dali za lacno odkupovať.
Riešením je aj spolubývanie
„Mladí sa teda musia spoliehať skôr na vlastníctvo bytu či domu, čo je často spojené s financovaním prostredníctvom hypotéky, ešte povzbudené súčasnými nízkymi sadzbami. K získaniu tohto typu úveru sú však potrebné úspory aspoň vo výške 20 % ceny nehnuteľnosti, ktorých získanie pochopiteľne istý čas trvá, a tak odďaľuje čas odchodu mladých z domu,“ objasňuje situáciu SLSP.
Vylietanie z hniezda mladých Slovákov je tiež ovplyvnené aj rastom cien nehnuteľností. Problémom však je aj to, že nezamestnanosť medzi mladými je na Slovensku taktiež zvýšená. SLSP vidí riešenie vo zvýšení dostupnosti nájomného bývania.
Poukazujú aj na formu spolubývania mladých, ktoré možno pozorovať aj v Nemecku či Švajčiarsku.
Podľa mladých však nejde len výhradne o nízke platy. „U mnohých často rolu zohráva aj pohodlnosť. Nevravím ale, že u všetkých. Predsa len keď si doma, nemáš starosti. Máš opraté, navarené a tak míňaš len na štandardné výdavky, akými sú mobil, káva a sem-tam výlet.“
„Myslím, že v dnešnej dobe sa už v každom väčšom meste dá zohnať spolubývanie za prijateľné ceny, pri ktorých si aj z nižšej výplaty vieš dovoliť štandardný život,“ hovorí 24-ročná Michaela.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SLSP