Máme najhoršie čísla na realitnom trhu. Posledný marec bol katastrofálny, aké sú prognózy na budúci rok?

  • Lepšia situácia má byť podľa expertov v čase, kedy väčšina ľudí bude zaočkovaných
  • Hovorí sa o oživení trhu, kedy ľudia budú postupne zdolávať pandémiu
  • Ceny nehnuteľností však dole nepôjdu
reality, Praha, Bratislava, byty, domy, predaj, prenájom
JTRE/Eurovea Tower vizualizácia, SIU/Petra Stanová
  • Lepšia situácia má byť podľa expertov v čase, kedy väčšina ľudí bude zaočkovaných
  • Hovorí sa o oživení trhu, kedy ľudia budú postupne zdolávať pandémiu
  • Ceny nehnuteľností však dole nepôjdu

Index realitného zdravia dosiahol v marci 2020 známku 3,7 v stupnici od 1 do 5, čo je na Slovensku najhorší výsledok v histórií merania od roku 2013. Výhľad na vstup do roku 2021 však tiež nie optimistický. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre portál Nehnuteľnosti.sk pripravila nezávislá Agentúra pre marketingový výskum trhu, reklamy a médií AKO, píše o tom tlačová agentúra SITA.

Index predstavuje náladu na realitnom trhu na základe pravidelne a kontinuálne zbieraných údajov z realitných kancelárií v mesačných intervaloch a ich prognóz. Náhly skok v marci minulého roka (na známku 3,7) mimo priemeru, ktorý sa už od 2016 stabilne pohyboval okolo hodnoty 2,5, spôsobil rázny tvrdý lockdown po vypuknutí prvej vlny pandémie.

Najštýlovejší dom, aký slovenský trh teraz ponúka. Je celý presklený a má typické slovenské črty

Realitní makléri po dlhodobom pozitívnom ekonomickom vývoji síce útlm na trhu s nehnuteľnosťami očakávali, okolnosti však všetkých zaskočili. S obmedzením mobility totiž súvisel aj zákaz obhliadok nehnuteľností a tiež vyčkávanie záujemcov o predaj i kúpu na ďalší vývoj.

Po zvládnutí prvej vlny koronakrízy sa však realitný trh dostával rýchlo do normálu. Index realitného zdravia prekonal prognózy a v júli 2020 dosiahol hodnotu 2,66, v auguste 2,63, čím sa blížil k dlhodobému priemeru. S príchodom druhej vlny pandémie sa však situácia na trhu s nehnuteľnosťami opäť zhoršila.

Na jeseň bol dopyt po nehnuteľnostiach stále vyšší ako ponuka a úroky úverov na bývanie sa posunuli pod 1 %, zdravotné a finančné dôsledky zhoršujúcej sa pandemickej situácie však spôsobili pokles rozvoja realitného trhu. V novembri 2020 očakávalo negatívny vývoj 40 % realitných kancelárií,“ uviedli analytici Nehnuteľnosti.sk.

Mint Investments Metropolis byty reality domy bývanie architektúra
zdroj: Mint Investments

Výhľad na 2021 je rovnako pesimistický

Na konci roku sa spoločenská situácia vystupňovala podľa prognóz respondentov. IRZ sa v decembri 2020 zhoršil na 3,04, čo predstavuje tretiu najhoršiu hodnotu v histórii meraní. Výhľad na január 2021 je rovnako pesimistický, smeruje k hodnote 3,23.

Nálada je už tradične horšia v bratislavskom regióne, v ktorom prebieha najviac transakcií, ale zároveň je na vonkajšie vplyvy aj najcitlivejší. Respondenti v tejto lokalite hodnotia december na 3,18 s výhľadom až 3,33, zvyšok Slovenska je však optimistickejší, dosiahol hodnotu 2,8 s výhľadom na zlepšenie na 2,04.

Množstvo Slovákov, zarobilo na nich doslova “brutálne“ peniaze. Ceny nehnuteľností rastú najrýchlejšie od roku 2008. Do čoho sa dnes oplatí investovať?

Spása v podobe očkovania

Lepšia situácia má byť podľa expertov v čase, kedy väčšina ľudí bude zaočkovaných. Hovorí sa o oživení trhu, kedy ľudia budú postupne zdolávať pandémiu, ktorá ich sužovala posledné mesiace.

Napriek nepriaznivej situácii na Slovensku na prelome rokov sa očakáva oživenie realitného trhu po rozšírení očkovania proti koronavírusu. Na nástup tohto trendu si však u nás ešte môžeme počkať niekoľko mesiacov,“ dodali analytici Nehnuteľnosti.sk.

Nájomné bývanie môže byť cenová pohroma, hrozí výrazne predražovanie bytov

Ceny nehnuteľností neklesnú

Na základe zverejnených štatistík Národnej banky Slovenska sa zatiaľ prepad cien na realitnom trhu nekoná a ceny neklesajú. Môže za to niekoľko faktorov. Tým prvým je nízka ponuka nehnuteľností, ktorá už dlhšiu dobu nedokáže uspokojovať dopyt.

Navyše, ponuka sa môže pod vplyvom druhej vlny pandémie ešte viac okresať, nakoľko niektorí developeri a stavebné spoločnosti mohli pristúpiť k okresávaniu investícií alebo posunutiu plánovanej výstavby na neskôr.

To tlačí na rast cien nehnuteľností. Druhým dôležitým faktorom je to, že úrokové sadzby z úverov sú na historických minimách, čo láka ľudí ku kúpe bytu alebo domu. A to taktiež tlačí ceny smerom nahor. V treťom kvartáli navyše došlo k uvoľneniu karanténnych opatrení a zlepšeniu ekonomického vývoja, čo k vyššiemu optimizmu našich domácností a teda k vyššiemu záujmu o kúpu bytu či domu.

byty reality Bratislava
zdroj: Petra Stanová

Otázkou však zostáva, či tento optimizmus našim domácnostiam vydrží, keďže aktuálne na nás naplno dopadla druhá vlna pandémie. Tá môže okresať záujem o nehnuteľnosti v ďalšom období, a to hlavne v prípade, že povedie k nárastu nezamestnanosti.

Tretím faktorom, ovplyvňujúcim ceny nehnuteľností je to, že na život s koronavírusom sme si už istým spôsobom zvykli, nemáme také veľké obavy ako počas prvej vlny a všeobecne sa očakáva, že keď príde na trh účinná vakcína, náš život sa vráti do normálu.

Predávajúci teda nie sú až tak motivovaní ísť s cenou dole. Preto nepredpokladáme, že by došlo k výraznejšiemu prepadu cien na realitnom trhu. Očakávame, že ceny nehnuteľností by sa mohli skôr stabilizovať a spomaliť svoj rast.

Čítajte viac z kategórie: Architektúra

Zdroje: Index realitného zdravia, Nehnuteľnosti.sk, SITA, NBS

Najnovšie videá

Trendové videá