NÁZOR: Sme planéta narcisov. Klimatické zmeny na Zemi sa už nedajú ignorovať
- Ako ľudstvo sme zašli priďaleko ničením prírody a poškodzovaním planéty Zem
- Ľudia však už otvárajú oči a začínajú bojovať
- Pridaj sa k nim aj ty a sprav prvú malú zmenu vo svojom živote
- Ako ľudstvo sme zašli priďaleko ničením prírody a poškodzovaním planéty Zem
- Ľudia však už otvárajú oči a začínajú bojovať
- Pridaj sa k nim aj ty a sprav prvú malú zmenu vo svojom živote
Globálne klimatické zmeny sú reálne a ich dopad na náš život môžeme badať už dnes. Nedávno sme informovali o smutnej situácii v Severnom ľadovom oceáne. Mali by sme ho premenovať, pretože ľad sa v ňom nejako prestáva tvoriť. Chýbajúca ľadová pokrývka na severe podľa klimatických vedcov spustí kaskádu reakcií, ktoré výrazne urýchlia otepľovanie našej planéty. A to je doslova iba špička ľadovca.
Klimatické zmeny na Zemi sa už nedajú ignorovať
Ničíme si atmosféru, špiníme oceány, zabíjame prírodu na pevnine a úplne rozvraciame prirodzený kolobeh života na tejto planéte. V honbe za ziskom, mocou a vlastným komfortom aktívne spôsobujeme ďalšie veľké vymieranie podobné tým z minulosti. Ak sa nezmeníme, podľa austrálskej štúdie naša civilizácia začne do tridsiatich rokov kolabovať.
Zomrú miliardy ľudí a spoločnosť sa pomaly rozpadne. Sen o dokonalej budúcnosti sa zmení na apokalyptickú nočnú moru. Samozrejme, nebude to hneď. Zmena prichádza pomaly a my sa budeme usmievať, dokým nebude neskoro. Nezamýšľame nad budúcnosťou, tá je predsa ďaleko. Teraz nás predsa trápia nás oveľa pálčivejšie problém, však?
Sme planéta narcisov
Pandémia koronavirusu útočí na naše pľúca, podobne, ako my útočíme na pľúca Zeme. Klčujeme a vypaľujeme lesy, ktoré všetko udržiavajú v chode. Zároveň si nevšímame pandémiu oveľa vážnejšej choroby, ktorá sa v našej civilizácii rozšírila ako mor. Sme planéta narcisov. Nezaujíma nás nič, okrem nás samých. Za naše problémy viníme ostatných, pretože tak nás to učili.
Zabudli sme, že svoje šťastie držíme pevne v rukách a buď môžeme konať, alebo sa uzavrieť do tej istej rutiny, ktorá je možno príjemná, no doslova z nás vysáva život.
Pomaly sa to však mení a ľudstvo otvára oči
Čakáš, že tvoje problémy vyrieši niekto iný? Myslíš si, že zmenu začne nejaký politik vo Washingtone, Bruseli, Pekingu alebo nebodaj v Moskve? Kdeže! Politika je zrkadlom spoločnosti. Zmena musí prísť zdola. A deje sa to. Ľudia pomaly otvárajú oči a vidia, čo sa deje. Nepotrebujeme vedecké štúdie aby sme si všimli, že nie je v poriadku, ako fungujeme.
Odvraciame sa od nebezpečných rituálov, a trápi nás, ako to tu vyzerá. Svedčí o tom aj anketa, ktorú sme nedávno publikovali na Startitupe. Opýtali sme sa našich čitateľov, či ich trápia klimatické zmeny a ničenie prírody. Výsledky boli ohromujúce a naozaj nás povzbudili.
Viac než 2 300 čitateľov hlasovalo v ankete o úbytku ľadu v Arktíde: Dvetisíc z vás má ochotu niečo robiť, aby sa to zmenilo.
1 500 ľudí hlasovalo v ankete o globálnom otepľovaní: Iba sto to nechce riešiť.
Zmena je možná. Len netreba pasívne sledovať ako všetko ide do hája, ale priložiť ruku k dielu. Kliknúť na anketu je jedna vec, stáť si za svojím vec druhá.
Zmena prichádza zdola, šíri sa rýchlejšie ako korona a v žiadnom prípade nič nie je stratené. Ak sa chceš pridať k odboju, nemusíš urobiť nič prevratné. Stačí si uvedomiť, že si slobodný človek so slobodnou vôľou a rozhodnúť sa, čo podporíš a čo naopak zavrhneš.
Toto neber ako desatoro prikázaní. Je to iba zopár tipov, ktorými sa môžeš inšpirovať. Prvé tri sú namierené na tvoje vnútro, ostatné zas na svet okolo.
1. Chceš zmeniť svet? Zmeň seba
Ak chceš zmeniť svet, musíš začať od seba. Kričať na ostatných je jednoduché a kontraproduktívne. Vyčisti si myseľ, ujasni si, čo chceš pre seba a čo by si rád videl vo svete a ani na sekundu si nemysli, že tvoje názory sú správne. Myseľ sa neustále mení a to, čo považuješ za dobré, môžeš v budúcnosti vnímať úplne opačne. Chce to pokoru.
Zmena cesty, ktorou sa ľudstvo uberá, nie je o veľkom priemysle, uhoľných elektrárňach, plastoch či vypaľovaní lesa. Je o samotných ľuďoch a hlavne o tom, ako na seba pôsobia. Zmena v jedinom človiečiku má efekt na jeho bezprostredné okolie a v konečnom dôsledku na celý svet.
Zmena v tebe, odvrátenie sa od deštruktívneho života a hľadanie lepšej cesty, ovplyvní tvojich priateľov a rodinu, tí to zas posunú ďalej. Ak vezmeš život a šťastie do vlastných rúk, dosiahneš to, čo chceš. Veď aj ty si iba odrazom ľudí okolo teba.
Môj osobný tip, zaobstaraj si nejaké zvieratko a začni sa starať o rastliny. Prepojí ťa to s prírodou. A vôbec, začni viac navštevovať prírodu. Je dosť možné, že až sa situácia konečne začne zlepšovať, už nebudeš mať tú možnosť.
2. Dávaj pozor, čo do seba púšťaš
Každý deň volíš svojimi eurami a máš tým obrovský vplyv na všetko, čo sa deje. Podporuj to, čomu sám veríš a zavrhni to, čo je ti odporné. Skúmaj pôvod jedla ktoré ješ a nápojov, ktoré piješ. Daj si pozor na éčka a ďalšie chemikálie. Filtruj informačný šum z televízie a internetu. Ovplyvňujú ťa viac, ako si myslíš.
3. Nesnaž sa svoje posolstvo vykričať do celého sveta
Mahátma Gándhí neoslobodil Indiu od Britov bojovými pokrikmi. Jednoducho si sadol a potichu protestoval. Pridali sa k nemu susedia, neskôr celá ulica, mesto a nakoniec aj celá krajina.
Ak chceš, aby ľudia prestali ničiť túto planétu, začni s tým ako prvý. A ak sa ťa niekto opýta, povedz mu, čo a ako robíš. Netreba šíriť osvetu. Tá vyvoláva odpor. Hnutia ako Extinction Rebelion upozorňujú na niečo, čo už všetci dávno vieme. Tichom ovplyvníš viac ľudí, než krikom.
4. Recykluj a zájdi ešte ďalej
Recyklovať je dôležité. Sklo a plasty sa rozkladajú tisícky rokov a kvôli papieru rúbeme lesy. Priprav si doma dva veľké koše na papier a plast a tretí na ďalšie recyklovateľné materiály ako je sklo, konzervy, batérie…
Recyklovať však nestačí! Veľa z toho, čo sa zbiera vo farebných kontajneroch, aj tak nakoniec končí na skládkach. Čína v roku 2019 prestala brať odpad zo zahraničia a v podstate tak zmizol najväčší recyklátor na svete. Recyklovať na Slovensku je neekonomické a musí to dotovať štát.
Najlepšie, čo môžeš urobiť, je vyhýbať sa plastovým obalom. Možno v tvojom okolí nájdeš bezobalový obchod. Navštív ho! Ovocie a zeleninu si zo supermarketov odnášaj vo vlastných vrecúškach. Veľmi ľahko môžeš vlastnú produkciu odpadu znížiť na pätinu výrazne tým znížiš dopad na životné prostredie.
Nebuď ako väčšina Slovákov.
5. Zredukuj svoje uhlíkové emisie
Každý z nás je zodpovedný za vypúšťanie skleníkových plynov do atmosféry. Nie len tým, že jazdíme v autách či pálime elektrickú energiu, ale aj konzumným spôsobom života a neustálym nakupovaním hlúpostí, ktoré vlastne ani nepotrebujeme. Obmedz svoju spotrebu. Vedľajším efektom tohto rozhodnutia bude zlepšenie tvojej finančnej situácie a menej stresu kvôli peniazom.
6. Obmedzuj používanie chemikálií
Ku každému chemickému prípravku dnes už existuje jeho ekologická alternatíva. Ekologická jar, prací prášok, domestos či okena. Tu dobre poslúži nasledujúce pravidlo. Nepúšťaj do prírody niečo, čo nechceš mať v sebe. Potravinovým reťazcom to aj tak nakoniec skončí v tvojom tele.
7. Nemusíš robiť všetko naraz
Nikto nie je dokonalý, nebudeš ani ty. Začni radšej pomaly a skúšaj, čo ti najviac pasuje. Postupne si môžeš pridávať. A pamätaj, všetko čo zmeníš následne zmení aj tvoju osobnosť.
Tak čo? Ideš do toho? Spravíš dnes prvú maličkú zmenu? Kto vie, možno to povedie k niečomu veľkému. Život je o hľadaní tej správnej cesty pre teba.