Máme sa pripraviť na koniec babieho leta? Víkend prinesie rapídnu zmenu počasia (PREDPOVEĎ)
- Nadchádzajúci víkend prinesie výrazné zmeny počasia
- Teploty, ktoré sme si užívali doteraz, ustúpia
- Nadchádzajúci víkend prinesie výrazné zmeny počasia
- Teploty, ktoré sme si užívali doteraz, ustúpia
Ako informuje pocasieradar.sk, nadchádzajúci víkend nám prinesie zmeny v počasí. Pričom babie leto, teplo a slnko, ktoré sme mali doteraz, začnú pomaly ustupovať.
Dnes, v piatok 29. septembra, môžeme očakávať posledný výrazne teplý deň v tomto mesiaci. Počasie babieho leta nám prinesie jasnú oblohu a vysoké teploty. Na severe krajiny sa teploty môžu vyšplhať až na 25 °C, zatiaľ čo na juhu sa budú pohybovať okolo 29 až dokonca 30 °C.
Koniec babieho leta?
Sobota, 30. septembra, bude dňom, kedy sa situácia začne meniť. Zo severozápadu sa blíži studený front, ale našťastie nebude taký silný ako ten z minulého týždňa. Budú s ním síce prichádzať zrážky, no nebudú príliš intenzívne.
Na ceste do volebných miestností je preto dobré mať so sebou dáždnik. Zrážky sa budú šíriť od západu na východ počas rána až do večera. Na severnom Slovensku očakávame teploty od 16 – 18 °C a na juhu od 23 – 24 °C. Búrky však čakať nemusíme.
Nedeľa, ako prvý októbrový deň, nás privíta s občasnými oblakmi, ale teploty zostanú nadpriemerne príjemné. Budú podobné tým v sobotu. Stručne povedané, babie leto sa pomaly začne vytrácať. Víkend prinesie zmenu počasia s prehánkami a ochladením.
Meteorológovia zo SHMÚ aktuálne pozorujú letné dni s teplotou 25 stupňov Celzia a viac ojedinele aj na Orave, píše TASR. „V najteplejších oblastiach nie sme ďaleko od tropickej tridsiatky. Tieto hodnoty maximálnej teploty vzduchu stačia na prekonávanie denných teplotných rekordov na značnom počte našich staníc,“ skonštatovali.
Napriek miernemu ochladeniu v poslednom dni mesiaca sa podľa SHMÚ zrejme nič nezmení na tom, že tento september skončí ako najteplejší v histórii pozorovaní, a to aj na staniciach s najdlhším radom pozorovaní.
Aká zima nás čaká tento rok?
Ako sme ťa informovali v minulom článku, máš sa pripraviť na chladnú zimu. Meteorológovia predpovedajú, že tento rok bude zima nezvyčajne chladnejšia ako obvykle. Tento vývoj je ovplyvnený tromi hlavnými faktormi: El Niño, QBO (Quasi-Biennial Oscillation) a polárnym vortexom.
El Niño je anomália teploty na Tichom oceáne, ktorá môže ovplyvniť počasie vo viacerých častiach sveta. Môže zmeniť smer prúdu vzduchu, čo privedie chladný vzduch bližšie k niektorým oblastiam.
QBO je cyklický jav vo veterných prúdoch v stratosfére nad rovníkom. Momentálne sme v negatívnej fáze QBO, čo znamená zmenu smeru vetra na východ. Toto môže mať dopad na iné meteorologické udalosti, vrátane polárneho vortexu.
Polárny vortex je oblasť studeného vzduchu a nízkeho tlaku nad Arktídou. Počas zimy sa môže oslabiť a rozdeliť, čo umožní studenému vzduchu uniknúť do iných častí sveta.
Zdroje: Pocasieradar, Redakcia, TASR