Manžel neplatičky daní, hviezda reality show či bývalý vojak? O Johnsonovo kreslo sa pobijú zaujímaví ľudia
- Kandidáti potrebujú podporu aspoň ôsmich konzervatívnych poslancov
- Zatiaľ zaznelo osem relevantných mien
- Je medzi nimi hviezda reality show aj bývalý vojak
- Kandidáti potrebujú podporu aspoň ôsmich konzervatívnych poslancov
- Zatiaľ zaznelo osem relevantných mien
- Je medzi nimi hviezda reality show aj bývalý vojak
Súčasné politické a celospoločenské dianie sa bez pochýb dá nazvať ako búrlivé. Viac ako dva roky trvajúcu pandémiu, ktorá zasiahla prakticky do všetkých oblastí nášho života, koncom februára ešte zatienila ruská invázia na Ukrajinu.
Tá každý deň prináša nielen úplne zbytočné obete, často aj na civilistoch, ale vedie aj k úteku veľkého počtu Ukrajincov z ich vlasti, pričom nemalé množstvo z nich má Slovensko ako dočasnú, alebo aj trvalú stanicu.
Ako keby toho nebolo málo, tieto dve udalosti vyúsťujú v ďalšiu krízu, ekonomickú, ktorá ťahá ceny do nevídaných výšok a dvojciferná inflácia v európskych krajinách v súčasnosti nie je ničím výnimočným.
Zdalo sa, že už nás nemôže nič prekvapiť, a potom vo štvrtok britský premiér Boris Johnson pod mimoriadne silným tlakom verejnosti, ako aj vlastných ministrov oznámil, že odchádza z postu šéfa Konzervatívnej strany, ako aj premiérskeho kresla. Čo bude nasledovať a kto sú jeho možní nástupcovia na čele britskej vlády?
Kandidáti potrebujú hlasy aspoň ôsmich poslancov za Konzervatívnu stranu
Vládu Borisa Johnsona sprevádzalo nemalé množstvo škandálov, ale osudnou sa mu stala kauza zvaná Partygate, teda organizovanie spoločenských večierkov uprostred najväčšej pandémie za posledných sto rokov.
Avšak hlavným dôvodom bolo, ako píše The Guardian, že ponechal Chrisa Pinchera vo funkcii zástupcu šéfa britskej vlády napriek tomu, že ten sa dopustil sexuálneho zneužívania dvoch mužov.
NPR však pripomína, že Johnson pri štvrtkovej abdikácii uviedol, že zostane v premiérskom kresle, až kým jeho Konzervatívna strana nezvolí jeho zástupcu.
Vzhľadom na to, že Konzervatívna strana v posledných parlamentných voľbách zvíťazila s veľkým náskokom, občania Veľkej Británie nemusia ísť znova k volebným urnám.
Namiesto toho budúci týždeň malá skupina konzervatívnych zákonodarcov v parlamente, známa ako Výbor z roku 1922, určí pravidlá pre súťaž o nové vedenie, ktorá pomôže vybrať Johnsonovho nástupcu spomedzi približne 350 konzervatívnych zákonodarcov.
Na základe britského parlamentného systému sa šéf Konzervatívnej strany automaticky stane aj premiérom krajiny.
Prihlášku každého kandidáta na Johnsonovo miesto musí podporiť minimálne osem poslancov za Konzervatívnu stranu. Následne sa bude konať prvé kolo voľby nového šéfa konzervatívcov, v ktorom vypadnú kandidáti s menej ako osemnástimi hlasmi.
Druhé kolo prebehne na podobnom princípe, ale hranicou na postúpenie ďalej, respektíve vypadnutia, je 36 hlasov, píše BBC.
Táto séria hlasovaní bude pokračovať, až kým neostanú len dvaja kandidáti, z ktorých bude vyberať členská základňa strany. Dĺžka celého procesu, samozrejme, záleží od počtu uchádzačov.
Ten zatiaľ nie je známy, ale v nasledujúcich riadkoch ti v krátkosti predstavíme hlavné mená, ktoré už buď prejavili svoj záujem o post šéfa strany, alebo odborníci očakávajú ich kandidatúru.
Hviezda reality show, manžel neplatičky daní
Podľa prieskumu britskej spoločnosti YouGov, ktorá sa zaoberá analýzou dát a prieskumom verejnej mienky, má medzi členmi Konzervatívnej strany najväčšiu podporu Ben Wallace.
CNN píše, že ide o bývalého armádneho kapitána, ktorý okrem iného slúžil v Nemecku, Belize či na Cypre. Od roku 2019 je ministrom obrany a patril k menej viditeľným tváram britského kabinetu.
Výrazným spôsobom sa však zviditeľnil počas vojny na Ukrajine, pretože Veľká Británia rozhodla o masívnej podpore ukrajinských vojakov, či už vo forme zbraní, ale aj výcvikom.
The Guardian však upozorňuje na to, že momentálne ide o najpopulárnejšieho ministra v rámci britskej vlády, veľkou otázkou zostáva, či chce byť premiérom, pretože vo štvrtok na priame otázky britských novinárov odpovedal vyhýbavo.
https://twitter.com/Telegraph/status/1545424661143494663
Ďalším z favoritov, respektíve favoritiek prieskumu YouGov, ako aj stávkových kancelárií je Penny Mordauntová. Je to bývalá ministerka obrany, ktorá momentálne pôsobí ako britská ministerka zahraničného obchodu.
ABC pripomína, že z funkcie ministerky obrany ju odvolal samotný Johnson, hneď po tom, čo sa stal premiérom, pretože Mordauntová v boji o premiérske kreslo podporila jeho súpera Jeremyho Hunta.
Podľa britských médií sa však viac ako politickou dráhou preslávila účasťou v reality show Splash!, kde sa ľudia učili potápať.
https://twitter.com/PhilipJMorris/status/1545127125929394179
Trojicu najväčších favoritov uzatvára Rishi Sunak, ktorý až do utorka, kedy oznámil svoju rezignáciu, bol ministrom financií. V jeho prípade išlo o meteorický vzostup, keďže ministrom jedného z najdôležitejších odvetví sa v roku 2020 stal ako radový poslanec vo veku 39 rokov.
Pred vstupom do politiky pôsobil ako úspešný bankár a je považovaný za vychádzajúcu hviezdu Konzervatívnej strany, k čomu pomáha aj jeho veľká aktivita na sociálnych sieťach.
The Guardian ale zdôrazňuje, že v jeho neprospech hovorí škandál z apríla ohľadom jeho manželky Akshaty Murthyovej, ktorá je dcérou indického multimilionára. Zistilo sa totiž, že v Británii neplatila dane, čo aj sama priznala.
Kritiku si vyslúžil aj v posledných týždňoch za pomalú nedostatočnú podporu ľudí zasiahnutých infláciou.
Zamiešať karty môžu aj ďalší
V hre však sú aj ďalší kandidáti. V prvom rade ministerka zahraničných vecí Liz Trussová. CNN uvádza, že ešte v roku 2016 vystupovala jednoznačne proti Brexitu.
Odvtedy je ale jedným z najväčších euroskeptikov v rámci britskej vlády, čo jej kolegovia pripisujú tomu, že má premiérske ambície. Ďalším pozitívom je oddaný a profesionálny tím, ktorý má za sebou, pričom mnohí jeho členovia už majú skúsenosti s prácou na Downing Street 10.
Popularitu jej prinášajú aj libertariánske názory na ekonomiku, ako aj snaha imitovať štýl bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej.
https://twitter.com/BrexitBin/status/1542143876567384064
K známym menám nepochybne patrí aj Jeremy Hunt, ktorý bol v roku 2019 súperom Johnsona v súboji o post lídra strany, pripomína ABC.
Analytici si myslia, že jeho serióznejší a menej kontroverzný štýl politiky by mal patriť k jeho najväčším kladom, pretože presne to Británia po predchádzajúcom chaose a škandáloch potrebuje.
V minulosti pôsobil ako minister zdravotníctva, kultúry či zahraničných vecí a v súčasnosti mu patrí post Predsedu zdravotného výboru Dolnej snemovne.
NPR dodáva, že nedávno vydal knihu o bezpečnosti pacientov v rámci britského systému štátnej zdravotnej starostlivosti, známejšiemu pod skratkou NHS a v rámci Konzervatívnej strany sa teší širokej podpore, ktorá ho považuje za voľbu pre bezpečnejšiu alternatívu pre stranu, ako aj pre krajinu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: CNN, NPR, The Guardian, BBC, YouGov, ABC