Manželia Fodorovci menia svojim biznisom kultúru v kupovaní hračiek deťom na Slovensku
- Manželia Fodorovci vytvorili pre Slovensko jedinečný koncept predaja hračiek
- Nechcú deťom ponúkať prvoplánový produkt, ale od svetových výrobcov do svojho eshopu a predajní zbierajú len zmysluplné hračky
- Po deviatich rokoch do ich biznisu vstupuje nový partner
- Manželia Fodorovci vytvorili pre Slovensko jedinečný koncept predaja hračiek
- Nechcú deťom ponúkať prvoplánový produkt, ale od svetových výrobcov do svojho eshopu a predajní zbierajú len zmysluplné hračky
- Po deviatich rokoch do ich biznisu vstupuje nový partner
Ako vlastne vznikol nápad priniesť na slovensko Vnímavé hračky?
Narodili sa nám deti a zistili sme, že tu nie sú hračky. My sme boli zvyknutí zo zahraničia, kde sme predtým pôsobili, že tento typ produktov tam bol bežne dostupní a ľudia zo škôlky si cez nás z Rakúska objednávali hračky. A vtedy som mal chuť podnikať. Podobné hračkárstvo na Slovensku nebolo, a tak sme do toho vpálili bez akýchkoľvek kalkulácií, bez prieskumu, bez modelov. A vydržali sme s tým 9 rokov. Bez akejkoľvek znalosti sme budovali biznis kamenných prevádzok štýlom pokus a omyl, čo nás celkom obmedzovalo aj časovo. Po otvorení tretej prevádzky som moju pôvodnú profesiu zavesil na klinec a pustil som sa naplno do podnikania.
Začiatky podnikania nikdy nie sú jednoduché. Ako prebiehalo budovanie vášho eshopu?
Bola to zaujímavá genéza. Môj prvý eshop, ktorý predával použité autá, som naprogramoval sám už v roku 1995/96 v Rakúsku. Bol to asi aj môj najúspešnejší projekt v živote. V roku 2008 sme začali robiť pôvodný brand Vnímavé hračky a od začiatku som chcel robiť eshop. Tam som zistil, že až tak ľahko to nepôjde.
Produkty, ktoré sme priniesli, nikto v online nehľadal, neboli to typické hračky, a tak sme eshopy nechali žiť skôr, ako prezentáciu predajní. Nikdy mi nenapadlo na budovanie eshopu hľadať externú agentúru, našli sme si interného programátora a budovali si eshop inhouse. Vzhľadom na vysokú fluktuáciu v IT segmente, bol eshop nakoniec jeden veľký zlepenec. Ako sme však zastavili vývoj a v podstate prespali dobu, zistili sme že už existuje konkurencia a že sa naše produkty sú vyhľadávané. Boli sme oneskorení v komplet celej online komunikácii.
Potom prišla fáza nakopnutia. Brand sme mali pomerne dobrý v offline, tak isto rozpoznateľnosť, portfólio produktov, ako aj funkčnú logistiku. Bolo na čo nadviazať a mali sme veľmi dobrú klientelu známych osobností (Roman Pomajbo, Kristína Tormová, manželia Kemkovci), ktorí nám pomohli aj ako influenceri v sociálnych médiách.
Ako sa vám teda nakoniec podarilo posunúť ďalej?
Dali sme si urobiť exportné analýzy od Google, kde nám vychádzali potenciálne trhy, na ktoré sme začali pripravovať investičný projekt s potenciálom pre export na celú oblasť strednej Európy. S tým prišla potreba rebrandingu, kedy by sme Vnímavé hračky asi ťažko prekladali do maďarčiny a do nemčiny a angličtiny bol názov nepreložiteľný. Chceli sme dať eshopu jeden pekný názov. Jeho autorka Mikina Dimunová nás dokázala celkom dobre nacítiť a vznikol názov Toyeto. Tomu samozrejme predchádzala analýza domény a diskusia s Mišom Pastierom zo Zaraguzy, či je potrebné mať .com doménu alebo nie (úsmev).
Ako fungujete v súčasnosti?
Aktuálne sme stále len na Slovensku, lebo sme dlhšiu dobu zháňali investora. Aktuálne je to 8 prevádzok po celej krajine. Máme takmer 70 interných zamestnancov, vrátane tých na čiastočný pracovný pomer a väčšina z nich pracuje v sieti kamenných predajní. K tomu treba prirátať ešte niekoľko pravidelných externých dodávateľov a partnerov. Vlastnú výrobu zatiaľ nemáme.
Zmenil sa počas rokov váš biznis plán?
Náš biznis plán sa počas rokov nezmenil, no postupne zrel a nadobúdal realistickejšie črty. Pravdou je, že pôvodne sme vôbec nerátali s budovaním siete hračkárstiev a silného logistického zázemia. Po zoznámení sa s realitou retailového biznisu a hlbšom pochopení jeho charakteru nám však bolo jasné, že podnik na to, aby bol aj ekonomický zaujímavý, musí rásť do určitého zmysluplného obratu. No a na to, aby sme tento obrat dokázali zrealizovať, bolo potrebné rozvíjať viaceré predajné platformy. A tak sme náš plán postupne vyšperkovali do jeho dnešnej podoby.
A čo konkurencia zahraničných hračkárstiev? Ako ju vnímate?
Konkurenciu veľkých svetových hračkárstiev vnímame, ale veľkú hlavu si z nej nerobíme. Náš biznis je postavený na blízkosti k zákazníkovi, sofistikovanom výbere produktov a apeluje na znižovanie konzumu v tejto oblasti. Tým sme automaticky zaradení na opačnú stranu spektra v porovnaní s ponukou a spôsobom komunikácie hračkárskych velikánov. Na konci rozhodovacieho procesu je klient a my veríme, že jeho správanie sa bude viac a viac meniť k uvedomelejšiemu. No a ak sa od nás veľké hračkárstva začnú inšpirovať, tak to bude len dobre. My snáď potom budeme zas o krok ďalej.
V čom cítite svoju konkurencieschopnosť?
Jednoznačne sme silní v koncepte. Meníme kultúru v kupovaní hračiek deťom a hraní sa a vidíme sa ako trendsetter. Náš koncept je unikát v celoeurópskom meradle. Je to najmä výberom hračiek, ako takým, ale aj spôsobom ich predaja. Celá zostava od vekového výberu, alebo od výberu hračiek jednoduchých, motorických typu hrkálky, cez hmatové a vnemové veci až po tie ktoré podporujú sociálne cítenie, logiku a kreativitu. Pokryli sme celé spektrum hrania.
Pretriedili sme výber výrobcov kvalitných hračiek so stabilným servisom. Rovnako sme optimalizovali ekonomickú stránku, kde dosiahneme maržovosť pre udržanie konceptu. Výber ako taký máme veľmi dobre stabilizovaný. Spôsob predaja, pri ktorom nie len predávame ale šírime osvetu je druhý pilier. Čo bude asi náročne udržať v medzinárodnom meradle. Nie len predať tú najdrahšiu hračku s najväčšou maržou, ale aj niečo dieťaťu a rodičovi – zákazníkovi priniesť.
V neposlednom rade, tá najťažšia stránka nášho konceptu. Snažíme sa urobiť svet menej konzumný. Snažíme sa na jednej strane predávať, ale na druhej strane nechceme, aby ľudia bohapusto nakupovali na každú príležitosť nové a nové hračky. Radšej menej a kvalitných hračiek. Náš target nie je dieťa ale práve rodič, ktorý má vybrať dieťaťu hračku. Naše predajne sú práve na to stavané. Krásne doladené a podarilo sa nám ich za pomoci nového partnera posunúť tam, kde sme ich vždy chceli mať.
Čo predchádzalo tomu, že ste začali hľadať pre svoj biznis investora?
Vedeli sme, že v pôvodnom rodinnom zložení firmy sme nedokázali rásť v takej dynamike ako to toto odvetvie potrebuje. Lebo retail a ešte k tomu prostredníctvom viacerých kanálov, viaže obrovské množstvo kapitálu. Je potrebná vysoká investícia do nových predajní a skladových zásob. My sme vedeli že chcem rásť v troch vetvách. Kamenný predaj sme chceli potiahnuť na celoslovenskú sieť, rozvinúť veľkoobchodnú vetvu s exkluzívnym zastúpením značiek, ktoré sme priniesli na Slovensko a online sme považovali za najzaujímavejšiu rastovú vetvu. Tušili sme že toto nie je v silách bežného bankového financovania.
Počas účasti v MastersGate a intenzívnejšie so získaním ocenenia MastersGate Awards sme začali pracovať na hľadaní vhodného investora, ktorý by participoval na plánovanom raste. Čo sa nám po 2 rokoch snaženia podarilo. Táto výhra určite v pozitívnom slova zmysle prispela k tomu, aby sme v krátkej dobe na to sme získali aj ocenenie Shop roka od Heureky. Tým bol online dostatočne naštartovaný na to, aby ukázal svoj potenciál pri rokovaniach s investormi a finančnými partnermi.
Zúčastnili ste sa teda e-commerce súťaže MastersGate Awards a zároveň ju aj vyhrali. Ako prebiehala príprava?
Do súťaže sme vstúpili po spolupráci s agentúrou ui42, kde sme začali pracovať na rozvoji nášho eshopu. Keď produkty pôvodného konceptu kamenných predajní začali byť žiadané na online trhu, tak sme potrebovali naštartovať predaj cez eshop a MastestersGate bol vyvrcholením ročnej práce.
Bol to jeden úžasný zážitok. Vyvinula sa celá jedna nová vetva, zmenilo sa zmýšľanie kľúčových ľudí. Prestali sme myslieť v klasickom kamennom svete a museli sme sa naučiť komunikovať cez online médiá. Keďže sme fungovali na trhu už 7 rokov, bolo to veľmi dynamické obdobie, keď sme sa každý týždeň učili niečo nové a museli sme rýchlo reagovať na rady a podnety od agentúry. Hovorili nám aké texty písať, začnite si viac segmentovať tovar, zaoberajte sa viacej kategóriami, rozmýšľajte ako nazývate tovar a ktoré produkty vyberáte do reklám. Toto celé sa prejavilo do DNA našej firmy.
Podľa akých kritérií ste si vybrali partnera?
Toto bola najzložitejšia úloha v celej mozaike našej existencie. Po rokoch komunikácie s investormi, finančnými skupinam, s rôznymi fondami a platformami na zháňanie financovania, sme žiaľ museli dôjsť k poznaniu, že ten slovenský investorský trh nie je ešte dostatočne vyzretý na rôzne formy investícií, najmä na tú našu, ktorá bola kombinovaná klasický retail s online retailom. Na trhu sa pohybuje viacero investorov, ktorí sú ochotní a schopní investovať do online avšak do klasického retailu je ich podstatne menej.
Je to dané možno charakterom biznisu ako takého, klasický retail je skôr na dlhú trať a nedajú sa tam vypočítať biznis modely, ako sú typické pre online. Je to oveľa pomalší a možno menej výnosový typ investovania z krátkodobého hľadiska. O to však je stabilnejší ak je dobre postavený v čase z dlhodobého hľadiska. Prevažná časť investorov mala skôr skúsenosti z developmentu bytov a domov alebo čisto online. Nakoniec sme však našli partnera, ktorý inklinoval k prebratiu značnej časti exekutívy a kontroly ako byť len investičným partnerom. S tématikou nášho biznisu bol dobre zladený a mal v záujme ho rozvíjať ďalej v jeho pôvodnej podobe v spolupráci s nami. To bolo pre nás podstatné.
Aké najväčšie investície ste počas pôsobenia na trhu podnikli a ako riešite marketing?
Počas nášho riadenia firmy sme investovali najmä do cenovo dostupných foriem marketingu – komunikácie prostredníctvom sociálnych sieti a výkonnostných kampani. Tiež sme zvykli participovať na rôznych podujatiach pre rodičov a deti. Výrazne nám pomohli naši verní klienti spomedzi osobností kultúrneho sveta, ktorí nás propagovali prostredníctvom svojich komunikačných platforiem. Naposledy sme pracovali na príprave edukatívnych videí a videí prezentujúcich naše výrobky. Aktuálne je marketing v rukách nového vedenia firmy, ktoré sa pripravuje na výraznejšiu komunikačnú ofenzívu. Už počas hľadania investičného partnera sme zdôrazňovali potrebu zintenzívnenia propagácie nášho konceptu, nakoľko sme vnímali relatívne nízku poznateľnosť najmä v regiónoch mimo našich pôvodných pôsobísk.
V súčasnosti sa zameriavame najmä na dokončenie rebrandingu pôvodných Vnímavých hračiek na Toyeto. Najväčšie investície boli vždy do vybudovania a rozbehu predajní a zabezpečenia adekvátnych skladových zásob a logistického zázemia. Kamenný predaj hračiek je biznis viažúci pomerne veľké množstvo kapitálu, nakoľko takmer všetok tovar je potrebné zaplatiť vopred a pulty predajní nesmú zívať prázdnotou. Pekné predajne v prémiových nákupných centrách sú tiež nákladné.
A už máme len poslednú otázku. Aké ú vaše plány do najbližšej budúcnosti?
Potrebujeme komunikovať. Veľmi málo sme doteraz komunikovali. Mali sme názor: kým to nie je úplne vyšperkované, nebudeme komunikovať, a to nám v konečnom výsledku bralo vietor z plachiet. Máme špecifickú cieľovku, no potrebujeme sa začať rozprávať so svetom. Dať mu vedieť,, že našim cieľom je čo najmenej zaťažovať planétu, prinášať veci trvácne, čo najviac ekologické produkty. Jednoducho toto je hlavný bod stratégie – veľká komunikačná brandová ofenzíva nášho nového brandu Toyeto, v ktorom je skrytý názov značky, ako aj naše posolstvo. Tu čakáme aktivitu našich nových partnerov, ktorí dokážu nadviazať na toto celé naše snaženie a prípravu a prebrať iniciatívu.