Manželia založili krematórium pre zvieratá. Vyrobia ti aj prívesok s popolom domáceho miláčika
- Majitelia často nemajú kde po smrti svoje domáce zvieratká uložiť
- Manželia veterinári problém vyriešili
- Otvorili zvieracie krematórium
- Majitelia často nemajú kde po smrti svoje domáce zvieratká uložiť
- Manželia veterinári problém vyriešili
- Otvorili zvieracie krematórium
Michala a Marián mali blízky vzťah ku zvieratám už odmalička. Svoju záľubu upevnili štúdiom veteriny a láskou ku zvieratám sa nechávali viesť aj pri hľadaní vhodnej práce.
Byrokraciou sa odradiť nenechali
Manželia ako veterinári na svojej pozícii často vídali situácie, kedy majitelia nemali možnosť svoje uhynuté zvieratko pochovať. Tí, ktorí domáceho miláčika nemohli uložiť na dvore, museli pozostatky odovzdať do kafilérie.
„Pred piatimi rokmi bolo na Slovensku podobných krematórií menej. Ak aj služby krematória využili, na popol často čakali aj niekoľko týždňov. Videli sme teda určitú „dieru na trhu”. Najmä sme si uvedomili, že niečo podobné chýba v našom regióne,“ hovorí ná zakladateľka zvieracieho krematória.
Aj napriek tomu, že manželov spočiatku odrádzalo hľadanie správnych priestorov a byrokracia, po 3 rokoch sa im podarilo získať všetky potrebné povolenia a svojho vysneného cieľa sa dočkali. Prevádzku spustili na prelome rokov 2019 a 2020, pričom si na prvú „zákazku“ pamätajú úplne presne.
„Tesne pred novým rokom sme vykonali prvú kremáciu ridgebacka z Nitry, meno si už nepamätám. Hneď po novom roku nám na krematóriu pribudli pozostatky dvoch psíkov, jeden kríženec a jeden ratlík, zaujímavé bolo, že sa obaja volali Leoš, čo je na psíka menej časté meno,“ spomína Miška.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zabezpečia aj prevoz pozostatkov
Ako pri každom podnikaní, aj zvieracie krematórium narazilo na niekoľko obmedzení. Vydané povolenia manželom povoľujú výhradne kremáciu spoločenských zvierat akými sú psy, mačky, drobné zvieratá ako morské prasiatko, škrečok a ježko. Kremáciu vykonávajú aj v prípade rôznych exotických zvieratiek či vtáčikov.
Vyššie spomínané obmedzenia sa vzťahujú na kategóriu hospodárskych zvierat. „Ak by sa na nás klienti obrátili so žiadosťou o kremáciu ovečky, kozičky, prasiatka alebo aj sliepky, aj keby išlo o domáceho miláčika, ktorý nikdy nebol určený na konzumáciu, museli by sme kremáciu odmietnuť,“ objasňujú nám manželia.
Ak sa pýtaš, aké služby ponúka zvieracie krematórium, odpoveď je jednoduchá – skoro identické, ako klasické pohrebníctvo. Aj napriek tomu, že ľudia môžu svoje zvieratko priniesť na pracovisko osobne, manželia zabezpečujú aj prevoz pozostatkov, či už priamo z domu klienta alebo z veterinárneho pracoviska.
Nakoľko sa Michaela a Marián venujú veterine, dokážu zvieratku zabezpečiť aj eutanáziu. Spomínanú službu však vykonávajú ojedinele, nakoľko sú ich služby primárne zamerané na spomínanú kremáciu. Tú vopred konzultujú s klientom, pričom ho informujú o približnom termíne.
„Niektorí ľudia volia aj možnosť prednostnej kremácie, čiže zvieratko je skremované na počkanie, hneď po prijatí pozostatkov,“ hovorí o službách Miška.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Drahé šperky z popola
Pred samotnou kremáciou si klient môže vybrať, či má záujem o personalizovanú urnu pre svojho domáceho miláčika, alebo vyhľadávajú aj spomienkový predmet. Ním môže byť napríklad odtlačok labky či memory box.
Okrem vyššie spomínaného majú klienti záujem aj o uloženie pozostatkov zvieratka do BIO urny. Tie sa za optimálnych podmietok, ktoré súvisia napríklad s vlhkosťou, úplne v zemi rozložia a nezanechávajú žiadne stopy na životnom prostredí.
„Rýchlosť rozloženia závisí od materiálu, najčastejšie sa vyrábajú z kukuričného škrobu, ale môžu sa použiť aj rôzne iné materiály, napríklad kartón alebo drevo. Bio urny sa dokonca dajú vytlačiť aj na 3D tlačiarni. Mnoho klientov sa rozhodne popol pochovať do zeme a v takom prípade má práve bio urna svoje uplatnenie,“ hovoria o možnostiach manželia.
Tí pre Startitup dodávajú, že ich klientom ponúkajú aj možnosť rozlúčky so svojím zvieratkom. Spraviť tak môžu v rozlúčkovej miestnosti. Oficiálny obrad zatiaľ neorganizovali. Ako ale sami uviedli, spomínanú službu pripravujú. Aktuálne ich však obmedzujú menšie priestory či súčasné protiepidemické opatrenia.
Okrem toho, že si klient môže zvoliť konkrétnu urnu s menom zvieraťa, krematórium Magnólia ponúka aj možnosť odsypania popola do rôznych príveskov v tvare labky či srdiečka.
„Medzi klientmi je veľmi obľúbené sklenené srdiečko do dlane, s 24 karátovým zlatom, kde je zatavený popol. Vieme vyrobiť aj prívesky zo živice s popolom zvieratka. V rozšírenej ponuke máme napríklad aj možnosť výroby diamantov a drahých šperkov z popola,“ objasňujú služby majitelia.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Identické ochorenia
Zakladatelia krematória nám tiež prezradili, že sa počas svojej praxe stretávajú s mnohými prípadmi, kedy majiteľ zvieratka trpel rovnakým ochorením ako samotný miláčik. Niekedy sa vraj stretávajú s ľuďmi a ich miláčikmi, ktorí trpia naraz obezitou. Ojedinele sa tiež sa tiež stretajú s prípadmi, kedy sú onkologické ochorenia spoločné pre majiteľa aj psíka.
„Nedávno sme eutanázovali a následne kremovali pozostatky fenky Asty, ktorá mala nádor mliečnej žľazy s rozsiahlymi metastázami najmä na pľúcach. Majiteľka nám oznámila, že o niekoľko dní nastupuje na onkologické oddelenie, nakoľko má rovnaký druh nádoru a tiež početné metastázy. Ako som už spomínala, nie je to ľahká práca a často nás takéto príbehy zarmútia,“ rozpráva pre Startitup Miška.
V súvislosti so spomínanými skúsenosťami tiež dodáva, že je ťažké presne určiť, čo môže byť dôvodom zhodných ochorení. Ako jednu z možností spomína empatiu zvieraťa, kedy pes akoby preberal ochorenie svojho majiteľa. Hlavným dôvodom však ale podľa Mišky stále zostáva rovnaký životný štýl a pôsobenie zhodných vplyvov prostredia.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Nasledoval svojho pána..
Dôkazom toho, že pes je skutočne inteligentným tvorom je aj jeho citlivé vnímanie na zmeny v okolí. Majitelia krematória sa stretli s prípadmi, kedy tesne po smrti majiteľa o život prichádza aj zvieratko. Podľa Mišky dochádza k tomu, že psík po strate majiteľa pociťuje stres v dôsledku čoho nemá záujem o príjem potravy.
Zdravotný stav zvieraťa sa dokáže veľmi rýchlo zhoršiť a k samotnému úhynu vraj dochádza najmä z dôvodu výraznej dehydratácie a celkového kolapsu organizmu.
„Mali sme podobný prípad, keď nám pani volala s tým, že jej na dvore umiera psík. Plánovala eutanáziu a chcela si u nás objednať odvoz pozostatkov a kremáciu. Keď sme prišli na miesto videli sme, že psík nakoniec uhynul sám, ešte pred príchodom veterinára. Následne sme sa však dozvedeli veľmi smutný príbeh. Pani totiž pred týždňom zomrel vlastný syn a toto bol jeho psík – vlčiak a ten jednoducho v priebehu týždňa nasledoval svojho pána, pričom jeho zdravotný stav bol pred smrťou majiteľa úplne v poriadku,“ opisujú nám smutné príbehy manželia.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Dominujú pozitívne ohlasy
Aj v súvislosti s podobným druhom podnikania možno uviesť, že Slováci sú pomerne konzervatívnym národom. Manželia spozorovali, že v ich okolí vznikli dve skupiny ľudí. Na jednej strane stáli tí, ktorí ich podporovali alebo sa ku výstavbe zariadenia stavali neutrálne a na strane druhej boli zas osoby, ktoré boli zásadne proti podnikaniu.
„Smutné je, že sa často rozhodovali na základe dezinformácií ako napríklad, že staviame kafilériu a budeme páliť “smradľavé hospodárske zvieratá” a podobne. Dodnes nám niektorí nadávajú, že kvôli nám je v obci smrad,“ hovorí Miška.
Výroky ľudí však nie sú pravdivé. Prevádzkareň sa nachádza v Kráľovej nad Váhom, v extraviláne obce, doslova uprostred poľa. Vplyv na okolité obce, či životy občanov teda nemajú. Okrem toho je zariadenie na spaľovanie pozostatkov zvierat vybavené dostatočným filtračným systémom.
„Prevádzka takéhoto zariadenia je z hľadiska či už produkcie smradu alebo škodlivých emisií úplne bezpečná. Za pozitívnu správu považujeme aj to, že množstvo naších klientov z blízkeho okolia v poslednej dobe narastá, čím môžeme povedať začínajú našu činnosť akceptovať,“ dodávajú skromne manželia.
O tom, že vykonávajú kvalitnú prácu ale niet pochýb. Klientov totiž majú z rôznych kútov Slovenska a možno povedať, že pozitívne ohlasy mnohokrát prevyšujú tie negatívne.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: krematoriummagnolia.sk