Manželstvo zvyšuje riziko zákernej choroby, zistili vedci. Nezadaní majú výhodu

  • Dlhoročná štúdia našla spojitosť medzi manželstvom a demeciou
  • Partnerský život má na nás väčší vplyv, ako sme si doposiaľ mysleli
na snimke je manzelstvo, demencia, choroba
Pexels.com
  • Dlhoročná štúdia našla spojitosť medzi manželstvom a demeciou
  • Partnerský život má na nás väčší vplyv, ako sme si doposiaľ mysleli

Demencia patrí medzi najzávažnejšie diagnózy vyššieho veku. Ochorenie, ktoré ovplyvňuje pamäť, reč, správanie aj schopnosť fungovať v každodennom živote, postihuje milióny ľudí po celom svete. S rastúcim vekom rastie aj riziko, no vedci sa snažia pochopiť, čo všetko ešte tento vývoj ovplyvňuje. Doterajšie výskumy upozorňovali najmä na faktory ako genetika, životospráva, fyzická aktivita a úroveň vzdelania. Práve tie sa dlhodobo považovali za hlavné piliere prevencie kognitívneho úpadku.

Najnovšia štúdia však prináša nový, pre mnohých prekvapivý prvok – manželstvo. Nie preto, že by ho vedci predtým prehliadali, ale preto, že sa ukazuje v úplne inom svetle, než by väčšina ľudí čakala. Podľa najnovšej štúdie trvajúcej 18 rokov môže byť práve manželský stav prepojený s pravdepodobnosťou vzniku demencie. A hoci by sa mohlo zdať, že stabilný vzťah človeka chráni, nové dáta ukazujú úplne opačný trend.

Výskum o demencii

Výskumníci z Florida State University College of Medicine a University of Montpellier sledovali 24 036 dospelých vo veku 50 až 104 rokov počas obdobia 18 rokov. Štúdia bola súčasťou širšieho výskumu s názvom Survey of Health, Ageing and Retirement in Europe (SHARE), ktorý sa zameriava na starnutie a zdravie populácie v Európe.

Účastníci pochádzali z 19 krajín a boli hodnotení pomocou každoročných neuropsychologických testov, klinických rozhovorov a dotazníkov. Vedci sledovali vývoj pamäti, pozornosti, rečových schopností a rozhodovania.

Počas výskumu uverejnenom v Medical Express, zaznamenávali nielen zmeny v kognitívnych funkciách, ale aj sociálny status, vzdelanie, zdravotný stav, rodinné väzby, fyzickú aktivitu a duševné zdravie. Vďaka tomu mohli podrobne analyzovať, ako manželský stav a životný štýl súvisia s rizikom vzniku demencie.

Prečo je to tak?

Štúdia odhalila, že 21,9 % ženatých mužov alebo vydatých žien počas sledovaného obdobia vyvinulo demenciu. Naopak, u rozvedených bola táto miera 12,8 % a u slobodných bez predošlej manželskej väzby až 12,4 %. Tieto údaje naznačujú, že slobodní jedinci môžu mať nižšie riziko demencie v porovnaní s tými, ktorí sú v manželskom zväzku.

Vedci predpokladajú, že slobodní ľudia môžu byť aktívnejší v udržiavaní sociálnych kontaktov s priateľmi a susedmi, čo môže pôsobiť ako ochranný faktor proti demencii. Naopak, manželské páry môžu mať užšie sociálne siete, čo môže obmedziť ich sociálnu interakciu.

na snimke su mladi ludia
zdroj: Unsplash/Helena Lopes

Silné sociálne väzby a aktívny spoločenský život zohrávajú významnú úlohu pri udržiavaní kognitívneho zdravia. Osoby, ktoré sa pravidelne stretávajú s rodinou, priateľmi, susedmi alebo komunitou, si častejšie udržiavajú bystrú myseľ aj vo vyššom veku. Sociálne interakcie podporujú mozog v oblasti reči, pamäti a pozornosti.

Podpora rôznorodých kontaktov stimuluje mentálne funkcie, znižuje riziko chronického stresu a pocitu izolácie – faktorov, ktoré priamo súvisia s rozvojom demencie. Ľudia so širšou sociálnou sieťou tiež častejšie zostávajú fyzicky aktívni a zapojení do každodenných činností, čo má ďalší pozitívny vplyv na ich zdravie. Pravidelný kontakt s okolím teda nie je len spoločenským bonusom, ale môže predstavovať reálnu ochranu pred kognitívnym úpadkom.

Zdravé návyky proti demencii

Okrem manželského stavu a sociálnych väzieb ovplyvňuje riziko demencie viacero známych faktorov. Dôležité je najmä vzdelanie – vyššia úroveň vzdelania v mladosti znižuje pravdepodobnosť neskoršieho kognitívneho úpadku. Podobne pozitívne pôsobí aj mentálna aktivita v dospelosti, ako je čítanie, riešenie úloh, učenie sa nových vecí alebo ovládanie technológií.

Rovnako významné sú aj fyzické a zdravotné návyky. Pravidelný pohyb, vyvážená strava, kvalitný spánok a zvládanie stresu prispievajú k zdraviu mozgových štruktúr aj ciev. Naopak, riziko zvyšujú chronické ochorenia ako cukrovka, vysoký tlak, obezita, depresia či neliečené zápaly. Prevencia by preto mala byť komplexná – nielen o sociálnych väzbách, ale aj o celkovom životnom štýle.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroj: Medical Express

Najnovšie videá

Trendové videá