MAPA očakávaných záplav: Predpovede sú čoraz horšie, Slovensko čelí možnej tisícročnej povodni
- Extrémne naprší na celom západe a severozápade
- Najpostihnutejšia oblasť bude Záhorie a Myjavsko
- Extrémne naprší na celom západe a severozápade
- Najpostihnutejšia oblasť bude Záhorie a Myjavsko
Na západe a severozápade Slovenska sa objavili prvé zrážky, avšak zatiaľ ide o slabší dážď. Ako informuje portál iMeteo.sk, v nasledujúcich hodinách sa očakáva výrazné zosilnenie. V oblasti Záhoria už napršalo 5 až 10 mm, pričom intenzívnejšie zrážky hlásia aj na Morave a Alpách. Na Morave spadlo viac ako 20 mm a v Alpách viac než 35 mm, no tieto zrážky sú zatiaľ stále pomerne slabé.
Počas popoludnia a večera sa dážď v Alpách začne zintenzívňovať a zajtra ráno zasiahne silnejší úhrn aj Slovensko. Aktuálna intenzita je okolo 1 mm za hodinu, no zajtra môže dosiahnuť až viac než 5 mm za hodinu.
Kde spadne najviac zrážok?
Zrážky sa ešte môžu lokálne upraviť, no už teraz sú jasné regióny, kde bude pršať najviac, a to v severných častiach Álp, Jeseníkoch a Beskydách v Česku. V týchto oblastiach môže spadnúť až 300 mm zrážok, niektoré modely naznačujú dokonca 400 mm.
Na Slovensku bude najvýraznejšie pršať na západe a severozápade. Záhorie a Myjavsko budú najviac postihnuté, keďže od piatkového poludnia tam začne pôsobiť náveterný efekt, ktorý prinesie veľké množstvo dažďa.
Najväčšie zrážky sa očakávajú v Malých Karpatoch a Javorníkoch, no silné dažde zasiahnu aj Strážovské vrchy a Kysuce.
Najhorší možný scenár
V najlepšom prípade by na našom území malo spadnúť maximálne 197 mm dažďa. Najpravdepodobnejší vývoj naznačuje, že v oblastiach ako Malé Karpaty, Myjavsko a Javorníky napadne približne 218 mm. Ak by sa ale naplnil ten najhorší scenár, mohlo by na Slovensku spadnúť až 268 mm zrážok.
Pre povodie Moravy a Dunaja najpesimistickejší scenár predpovedá úhrn okolo 370 mm, pričom najreálnejší odhad je okolo 320 mm. Tieto dáta naznačujú, že víkend prinesie rozsiahle zrážky, čo môže spôsobiť prudký nárast hladín riek.
V najbližších dňoch treba na Slovensku rátať s rizikom povodní, ktoré môžu spôsobiť značné materiálne škody.
Hrozí tisícročná povodeň?
Aj klimatológ Jozef Pecho na sociálnej sieti upozornil, že počasie sa nevyvíja priaznivo. „Asi si prvýkrát v živote prajem, aby predpovede zrážok pre strednú Európu nevyšli podľa toho, ako ich vidia posledné behy prognostických modelov. Pretože, ak sa to vyplní, môže to byť poriadne veľký ,prúser‘,“ napísal.
Ako informuje Pravda, nemeckí meteorológovia predpovedajú také intenzívne dažde, že sa spomínajú aj zriedkavé povodne, ktoré sa vyskytujú raz za tisíc rokov. Aj experti na počasie z iných krajín, vrátane Česka, Rakúska, Poľska a Slovenska, vyjadrujú vážne obavy, pretože krátkodobé extrémne dažde môžu viesť k závažným následkom.
Mapa hydrologických výstrah
Pre štyri okresy na Záhorí platí najvyšší stupeň výstrahy pred povodňami, spôsobenými neustálym dažďom. Druhý stupeň výstrahy sa týka Bratislavy a severných častí Slovenska. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) to uviedol na svojej stránke.
V Skalici, Senici, na Myjave a v Malackách platí tretí stupeň, pretože sa očakáva výrazné zvýšenie hladín riek kvôli zrážkam v povodí Moravy na českej strane, ktoré následne ovplyvnia slovenské úseky tejto rieky a jej prítoky.
SHMÚ vydal tiež výstrahu prvého stupňa pre viaceré okresy na strednom, severnom a západnom Slovensku. Vo štvrtok sa na západe a v strede krajiny očakávajú výdatné dažde, ktoré sú dôvodom na výstrahy prvého a druhého stupňa.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, TASR, SHMÚ, Pravda