Marcel Fapšo – šikovný Slovák, ktorý našu krajinu reprezentuje v RC drifte
- Takmer každý muž mal rád autá na ovládanie, ale len málo kto toto hobby posunul na profesionálnu úroveň. Považskobystričan Marcel Fapšo sa RC driftingu venuje skoro 10 rokov a tento šport sa stal jeho súčasťou.
- Takmer každý muž mal rád autá na ovládanie, ale len málo kto toto hobby posunul na profesionálnu úroveň. Považskobystričan Marcel Fapšo sa RC driftingu venuje skoro 10 rokov a tento šport sa stal jeho súčasťou.
Namiesto slov na úvod si pozri, ako vyzerá auto na RC drift v praxi.
Marcel nie úplne každý vie, čo sú to RC autá na drift. Aký je hlavný rozdiel oproti tým bežným, ktoré kúpiš v obchode?
Ja jazdím s profesionálnymi závodnými modelmi, kým v bežných obchodoch nájdeš hračky pre deti. Rozdiel je asi úplne vo všetkom – cez materiály po možnosti nastavenia. V autách nájdeš veci od karbónových dielov až po olejové tlmiče. Dokážeš napríklad nastavovať geometriu náprav, odklon kolies, svetlú výšku podvozku, alebo auto ladiť elektronicky. Je to neskutočne veľa možností a nastavení, je to také malé veľké auto aj po technickej stránke.
Prvý krát som videl RC drift v Japonskom videu. Ako si sa k tomu dostal ty u nás?
V roku 2006 som v časopise o tuningu videl reklamu na RC drift obchod. Začal som čítať diskusné fóra a o rok na to som dostal od otca k narodeninám svoj prvý model. Bol to úplný základ, kompletný model postavený z továrne, stál okolo 6000 Kč.
Asi nebolo úplne ľahké začať jazdiť, keď tento šport bol a stále je u nás pomerne neznámy.
V dobe kedy som začínal ja bol RC drifting v plienkach. A to nielen u nás, ale aj vo svete. Komunita bola malá, na celom Slovensku to bolo okolo 10 ľudí. Prvýkrát sme sa stretli na závodoch v Bratislave. Nevedeli sme, čo môže fungovať a čo nie. Narýchlo sme si vymysleli vlastné pravidlá.
Všetko je už inak, veci sú dostupnejšie, je tu oveľa väčšia komunita, takže prirodzene ti aj má kto poradiť a nasmerovať ťa správnym smerom.
Je jasné, že muži sa všeobecne radi hrajú. Máte v komunite aj starších chlapov?
Jasné, sú tu aj ľudia, ktorí majú blízko päťdesiatky, možno aj starší, neviem. :-) Veľa z nich má svoje rodiny, na akcie chodia v skupinách, trebárs otec a syn jazdia spolu. Odreagujú sa, dajú si spolu pivo, všetko je v pohode.
A čo cena. Koľko taká vec stojí?
Môžeš si kúpiť komplet auto zložené v krabici za 200 eur, ale takisto postaviť stroj za 2000 eur. A mnohokrát aj viac. Pokiaľ sa chceš iba raz do mesiaca odreagovať a lietať s autom z jednej strany parkoviska na druhú, je naozaj jedno, čo si kúpiš. Na to drahú techniku nepotrebuješ.
Aktuálne tímové vozidlo, foto: miroslavfapso.com
Okej, späť k tebe. Kde všade si už jazdil a aké úspechy sa ti podarilo dosiahnuť?
Trikrát v rade som sa stal slovenským šampiónom v rokoch 2009 – 2011. Zúčastnil som sa majstrovstiev Európy v Holandsku. Veľakrát sa mi podarilo vyhrať na lokálnych závodoch v Česku a na Slovensku. Jazdil som aj v Rakúsku a naposledy pred 2 týždňami na európskych závodoch Italian Sideway v Miláne. Dostali sme aj pozvánku do Japonska. Za úspech tiež považujem prezentáciu pre deti zo základnej školy, to bolo veľmi fajn.
Takže buduješ ďalšiu generáciu mladých drifterov.
Už dlhšie som mal nápad spraviť pre decká prezentáciu o drifte. Nemalo to chybu, decká boli úplne v pohode a malo to dobré ohlasy aj v celosvetovej RC drift komunite. Pre nich to bolo rozhodne zábavnejšie ako bežná hodina slovenčiny alebo fyziky. :-)
Je medzi jazdcami rivalita, alebo nemáte problém spolupracovať?
Keď sa jazdí, je tu rivalita. Každý chce byť najlepší a odniesť si domov trofej. Ale po skončení závodu ide všetka rivalita stranou. Pre mňa je naša československá komunita niečo ako druhá rodina. Nie je to iba o závodoch, organizujú sa aj iné akcie. Je to úplne super, všetko v pohode, pivo, dobré jedlo, kamoši. Navzájom si radíme a mnohí zdieľajú svoje nastavenia na Facebooku, takže sa môžeš inšpirovať a skúšať čo ti vyhovuje. Vždy sa nájde niekto, kto je ti ochotný pomôcť.
Keď si zoberiem, že tvoje auto stojí viac ako tisíc eur a je to dosť nezvyčajné hobby, aké sú reakcie okolia a rodiny?
Väčšinou pozitívne. Ľuďom sa páči ako to vyzerá a niekedy nechápu, ako je možné, že to dokáže driftovať. :-) Na druhej strane, niekedy si o mne asi myslia, že som trochu magor, najmä keď je reč o cene. „Za to si si mohol kúpiť veľké auto,“ taká je častá reakcia. Bez podpory rodiny by som s tým ani nikdy nezačal. Mám vďaka driftu veľa kamošov, takže to určite za to stojí.
Marcel, ak by som chcel začať jazdiť, kde a aké informácie si mám najprv zistiť? Čoho by som sa mal vyvarovať?
Hlavne nech ťa neodradí vysoká cena a nekúp prvú vec, ktorá má na ebayi v názve „RC drift car.“ :-) Najlepšie je ísť sa pozrieť na závody, vidieť autá naživo a osobne sa porozprávať s ľuďmi, ktorí sa tomu venujú. Ak potrebuješ poradiť, neboj sa ozvať na mojej fb page Marcel Fapso RC Drifting. A ešte existuje jeden dobrý web s užitočnými informáciami a diskusným fórom – www.rcdrifting.cz.
zdroj fotografií: www.miroslavfapso.com, rodinný archív