Marcel robí policajta v Rakúsku: „Pracujem vo viedenskom Hollywoode, v službe sme aj 24 hodín“
- Laserové pištole, možnosť vziať vodičovi auto a stúpajúca detská kriminalita
- Rakúsky policajt prezradil, koľko si mesačne zarobí za svoju prácu

- Laserové pištole, možnosť vziať vodičovi auto a stúpajúca detská kriminalita
- Rakúsky policajt prezradil, koľko si mesačne zarobí za svoju prácu
Marcel je 24-ročný policajt, ktorý pracuje v Rakúsku. K práci sa dostal náhodne, no vidí v nej viacero benefitov. Na to, aby si sa stal policajtom v Rakúsku, nepotrebuješ byť len fyzicky zdatný, ale aj zdravý.
Detská kriminalita na vzostupe
V rozhovore prezradil, koľko zarába a aj to, akého najbrutálnejšieho činu bol svedkom. Hoci pracuje v dobrej štvrti, takmer denne sa stretávajú so zločinom a musia byť obozretní na každom kroku.
V susednej krajine totiž podľa neho stúpa kriminalita, najmä u malých detí. Porozprával tiež o tom, prečo ti môže polícia zabaviť auto a s akými najčastejšími priestupkami sa stretáva.
- Koľko zarábajú rakúski policajti a ako vyzerá ich bežný pracovný deň?
- V akom prípade ti môžu zabaviť auto a aké sú možnosti pre majiteľa na získanie vozidla späť?
- Aké sú štatistické trendy kriminality v Rakúsku a aké sú hlavné faktory, ktoré prispievajú k týmto trendom?
- V akých konkrétnych situáciách je policajt oprávnený použiť strelnú zbraň? Dostal sa už do podobnej situácie Marcel?
Ako si sa dostal k práci policajta?
V Rakúsku musíš ísť na vojenský výcvik po dobu 6 mesiacov. Tam som si to veľmi užil, pracovať v tíme a interagovať s ľuďmi. Páčil sa mi celkový koncept. Ale viem, že byť vojakom je pekná drina, od kamošov som sa dozvedel, že ak by som chcel robiť niečo podobné, môžem vyskúšať prácu policajta.
Takže som vyskúšal túto prácu. Potreboval som prekonať pár fyzických testov – či viem plávať, behať, jednoducho, či mám dobrú fyzickú kondíciu. Na to nás dokonca testovali aj zdravotne. Brali nám krv, robili testy ohľadne toho, či máme dobré pľúca. Takže okrem toho, že sme museli byť fyzicky zdatní, sme museli byť aj zdraví. A po pár mesiacoch som začal študovať, čo ma aj bavilo.
Keď som ja nastupoval do práce, čo bolo pred 4 rokmi, policajti u nás nemohli mať tetovania. Teraz sa to už zmenilo. Než som nastúpil, mal som pohovor s tromi policajtmi, ktorým som povedal svoj príbeh a to, ako som sa sem dostal. Na celom procese za mňa bolo najťažšie naučiť sa všetky zákony, ktoré musíš vedieť od slova do slova. A ja nie som úplne akademický typ.
Koľko zarába bežný rakúsky policajt?
Keď ideš do školy, dostaneš 1 500 až 1 700 eur. Za prácu dostávaš aj množstvo príplatkov. Napríklad pri práci vonku alebo náhodou ťa niekto napadne. Takže môžeš mať o 2-tisíc viac pokojne. Často ťaháme aj nadčasy a za to tiež dostávame slušne zaplatené.
Ako vyzerá tvoj typický pracovný deň?
Ja pracujem na úseku, ktorý nazývame viedenský Hollywood. Je to dobrá štvrť, v ktorej bývajú slušní a zároveň bohatí ľudia. Je tu teda menej stresu, než podstupujú niektorí moji kolegovia. Väčšinou riešime, že niekto niekomu nabúral auto.
Avšak už som zatkol niekoho aj preto, že chcel spáchať vraždu. Nikoho nezabil, ale pokúsil sa. Chytili sme ho a zatkli. Najskôr sa snažil utekať, ale netrvalo dlho a dolapili sme ho.
Takisto robíme strašne veľa papierovačiek. Administratíva je u nás dôležitá, je to až 50-60 percent našej pracovnej náplne. Všetko musíš zapisovať. Či si išiel kontrolovať bezpečnosť premávky alebo testuješ vodičov, či nepožili alkohol za volantom.
Na mojej práci ma najviac motivuje to, že si v podstate sám sebe pánom. Ak chceš ísť merať rýchlosť, môžeš. Môžeš robiť čokoľvek, čo súvisí s tvojou pracovnou náplňou. Nikto ti presne nepovie, čo máš robiť, iba keď to je niečo naozaj dôležité.
Prekvapilo ma, že keď som sa stal policajtom, prestal som mať voči nim prehnaný rešpekt. Teraz vidím v spätnom zrkadle, že za mnou ide vozidlo polície, poviem si – okej. V minulosti som sa snažil nespraviť ani jednu chybu. Teraz to pre mňa nie je nič špeciálne.
Ako často sa dostávaš do nebezpečných situácií?
Ak si vonku, musíš byť v strehu nonstop. Pracujeme 12 hodín denne, väčšinou. Ale často je to aj 24 hodín, čo sme v práci, pretože máme aj nočné zmeny. Teraz sú zvýšené útoky na políciu, takže nebezpečenstvo číha všade.
Policajti sú tu, rovnako ako na Slovensku, terčom kritiky a útokov. Ale na úseku, kde pracujem ja, nie je až toľko ľudí, ktorí sú proti policajtom. Samozrejme, záleží aj od samotného policajta, ako komunikuje s ľuďmi.
Koľko u vás dostane vodič pokutu za prekročenie rýchlosti?
Na meranie rýchlosti vodičov máme takú laserovú pištoľ, s ktorou namierime na autá a zistíme, akou rýchlosťou vodič jazdí. Nemáme úplne najnovšie technológie. Buď sedíme v aute a môj kolega si to zapíše, alebo sa niekde postavíme a robíme to isté, ale sme vonku, nesedíme v aute. To robíme väčšinou, keď je leto a vonku je teplo.
Zvyčajne dostávajú vodiči pokutu za prekročenie rýchlosti v hodnote 40 eur, ak prekročia rýchlosť o 5 km/h. Minulý rok u nás schválili, že ti polícia môže zabaviť auto. Zatiaľ sme vzali 3 alebo 4 autá, nestáva sa to tak často.
Príklad – ak môžeš ísť maximálnou povolenou rýchlosťou 50 km/h a ideš 100 km/h, vezmeme ti vodičský preukaz. Ale ak ideš 130 km/h na úseku, na ktorom máš dodržiavať päťdesiatku, v tom prípade ti polícia môže vziať auto.
A nie, nenechávame si peniaze z pokút. Vždy musíš vystaviť bloček, takže nehrozí, že by mi išlo niečo do kapsy. Ale bolo by fajn, keby sme dostávali nejakú finančnú odmenu napríklad za to, že sme niekoho zatkli alebo za niečo závažnejšie.
Za akých okolností môžeš použiť svoju služobnú zbraň?
Máme pri sebe služobnú zbraň, no ešte som ju nepoužil. Stalo sa mi, že sme ju na niekoho už namierili, ale nikdy sme na nikoho nestrieľali. Alebo keď niekomu v dome začal pípať alarm, išli sme skontrolovať, či sa v dome nenachádza niekto cudzí.
Tam sme tiež museli manipulovať so zbraňou, ale väčšinou išlo vždy o falošný poplach. Takže väčšinou ju využívam len na tréningoch.
Ako sa mení kriminalita v Rakúsku v posledných rokoch?
V Rakúsku sa za posledné 4 roky mojej služby asi zhoršili útoky nožom, ale inak si na nič také zásadné od doby, čo som nastúpil, nevybavujem.
Takisto som si všimol, že deti začali páchať viac násilia. Najmä tie, ktoré nie sú ešte trestnoprávne zodpovedné. Napríklad niekoho okradnú, ale nič sa im nestane, pretože nemajú trestnoprávnu zodpovednosť. To je teraz na každodennom poriadku.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory