Marian Kotleba v parlamente skončil (NEWSLETTER)

  • Kotleba je vinný, v tomto momente už nie je poslancom Národnej rady
  • Putin šéfoval službe, ktorá by ho mohla v súčasnosti odstaviť
  • Slováci sa vracajú na cesty, je ideálny čas booknúť si letenky
Marian Kotleba
TASR/Michal Svítok
  • Kotleba je vinný, v tomto momente už nie je poslancom Národnej rady
  • Putin šéfoval službe, ktorá by ho mohla v súčasnosti odstaviť
  • Slováci sa vracajú na cesty, je ideálny čas booknúť si letenky

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Najvyšší súd uznal Kotlebu vinným vo veci šekov na 1 488 eur
  • Vraždy na objednávku, likvidácia kritikov, kyberzločiny. FSB je ako Putinova osobná armáda
  • Je čas na dovolenku. Lety v rámci Európy patria aktuálne k najlacnejším na trhu

Marian Kotleba je vinný

Špecializovaný trestný súd uložil ešte vlani šéfovi strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko nepodmienečný trest na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Marian Kotleba sa voči rozsudku odvolal a o jeho osude napokon rozhodoval Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Aj Najvyšší súd dnes uznal, že je Kotleba vinný, no pôvodné rozhodnutie zrušil. Uložili mu podstatne nižší trest, a to šesť mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Nemusí ísť teda do väzenia.

Kotleba sa dnes na pojednávanie osobne nedostavil. Už deň vopred na sociálnej sieti avizoval, že nepríde. Súd písomne požiadal, aby ho z pojednávania ospravedlnili a aby sa pojednávalo až v jeho prítomnosti. Dnes priblížil, že sa musel starať o chorého syna.

Čerstvé rozhodnutie súdu je právoplatné, Kotleba ním zároveň stráca mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. „Mandát podľa ústavy zaniká v momente právoplatného odsúdenia, čo je v okamihu vyhlásenia rozsudku,“ povedal pre Startitup advokát Peter Kubina. V tejto chvíli už teda Kotleba nie je poslancom. Kotlebovou náhradníčkou bude Slavěna Vorobelová.

Na rozhodnutie súdu reagovala aj vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorá vo svojom profile na sociálnej sieti napísala, že „tunajšia pobočka Kremľa má ďalšieho potvrdeného neonacistu“.

[siu-newsletter]

Kauza, ktorá Kotlebu pred Najvyšší súd dostala, sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci roku 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici.

Šéf ĽSNS vtedy odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur. Podujatie sa konalo 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. 

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Súd nepovažoval ospravedlnenie šéfa ĽSNS za dostatočne hodnoverné. Senát Najvyššieho súdu preto rozhodol, že verejné zasadnutie bude pokračovať aj napriek jeho neprítomnosti a zdalo sa, že dráma skončila.

Ďalšie komplikácie na seba však nenechali až tak dlho čakať. Počas pojednávania neznámy páchateľ nahlásil, že sa v budove súdu nachádza bomba. Pojednávanie sa preto na približne 40 minút prerušilo. Súd však neskôr pokračoval a napokon aj rozhodol.

Aký význam má číslo 1488 v neonacistickej symbolike sa dočítaš v našom článku, kde sa k rozsudku vyjadril aj politológ Radoslav Štefančík.

Mohli by odstaviť Putina

V Rusku pôsobí Federálna bezpečnostná služba, ktorá je známa pod skratkou FSB. Založená bola v roku 1995 a jej účelom bolo predchádzať hrozbám, ktorým by mohla Ruská federácia čeliť. Predtým, ako sa dostal Putin k moci, šéfoval FBS práve on.

Obraz o Federálnej bezpečnostnej službe vykresľuje celkom dobre jej história. Pripisuje sa im napríklad atentát na arabského džihádistického generála v Čečensku v roku 2002. Jeho spolubojovníci povedali, že dostal otrávený list. Nie je to jediná otrava, s ktorou sa FSB spája.

Médiá po celom svete strhla správa o politickej vražde Alexandra Litvinenka. Ide o bývalého dôstojníka FSB a zároveň kritika režimu Vladimira Putina, ktorý mal doma status národného zradcu.

Azyl mu poskytla Veľká Británia, a práve v Londýne ho v roku 2006 otrávili rádioaktívnym polóniom 210. Oficiálne vyšetrovanie Londýna hovorí, že dal Litvinenkovej vražde pravdepodobne zelenú sám Putin a po ňom aj vtedajší šéf FSB Nikolaj Patrušev.

V súčasnosti však vidia mnohí práve vo Federálnej bezpečnostnej službe nádej, že odstaví Putina. Iskierka skrsla po tom, čo sa na verejnosť dostala údajná správa od dôstojníka FSB. Treba podotknúť, že sa zatiaľ nepodarilo overiť jej autenticitu. Viacerí svetoví odborníci, napríklad aj novinári z Bellingcat, sa však zhodujú, že list vyzerá dôveryhodne. 

Píše sa v ňom, že invázia na Ukrajinu prebieha katastrofálne a že jej príprava bola výrazne podcenená. Vysokopostavený dôstojník FSB sa v uniknutom dokumente obáva, že skončí Putin rovnako ako Hitler a rozpúta svetovú vojnu. V liste sa uvádza, že nikto nevedel, čo Putin skutočne chystá.

Putin a Pastushev
zdroj: Wikipedia/Kremlin.ru. rezident Vladimir Putin s riaditeľom Federálnej bezpečnostnej služby Nikolajom Patruševom.

Autor listu ďalej spomína, že v súčasnosti nevidí žiadne reálne šance na víťazstvo Ruska. Na to by podľa jeho slov potrebovali ďalšieho pol milióna vojakov, a to ak nepočíta zásobovateľských a logistických pracovníkov. Ani v takom prípade by však nepresvedčili obyvateľov Ukrajiny, ktorí sa proti Rusku statočne postavili.

Federálna bezpečnostná služba má na svedomí vraždy na objednávku, sledovanie politických oponentov, kyberzločiny, prepadnutia i únosy. Viac si prečítaš v našom článku.

Slováci idú na cesty

Nastal cestovateľský ošiaľ, Slováci sa v cestovaní pomaly približujú k číslam z minulého roka. Mimoriadne nízke ceny európskych letov nemuseli dlho presviedčať a slovenskí cestovatelia si vo veľkom kupujú letenky do európskych destinácií.

Najmä do Veľkej Británie, Talianska, Írska či Španielska. Na letné prázdniny sa zvyšuje aj počet rezervácií do Grécka, konkrétne do Solúnu, Burgasu a na Korfu.

londyn anglicko
zdroj: Pixabay/Julius_Silver

Slováci reagujú na skutočne výhodné ponuky európskych nízkonákladových dopravcov. Aktuálny počet rezervácií zo Slovenska na tento rok už predstavuje vyše polovicu všetkých rezervácií na rok 2021.

Ceny leteniek stále nedosahujú úroveň spred pandémie. Podľa globálnych dát spoločnosti Kiwi.com sú letenky stále o viac ako 17 % lacnejšie. V Európe je pritom rozdiel ešte výraznejší (24 %).

Ceny však pomaly stúpajú. Ak teda už vieš, že chceš tento rok objaviť kúsok sveta, radšej kupuj teraz. „Lety v rámci Európy patria v súčasnosti k najlacnejším na trhu, a to aj napriek tomu, že ceny letov zo Slovenska sa od konca februára zvýšili v priemere o 38 %. Ešte rýchlejší nárast (52 %) zaznamenalo Poľsko,“ hovorí Mario Gavira, viceprezident pre rast v Kiwi.com.

„Naopak, ceny leteniek napríklad z Česka stúpli len o 5 % a zo Španielska len o 6 %. Vo všeobecnosti pozorujeme trend zvyšovania cien letov z destinácií susediacich s Ukrajinou a bližšie k vojnovému konfliktu.“

Od vypuknutia vojny výrazne zdraželi ceny letov na linkách, ktoré lietajú medzi kontinentami. Práve tieto diaľkové lety sú totiž tvrdo zasiahnuté nielen rastúcimi cenami paliva, ale aj uzavretím vzdušného leteckého priestoru nad Ruskom.

Pre mnohé lety to znamená predĺženie cesty o niekoľko hodín, alternatívne trasy a súvisiace dodatočné náklady.

Najviac sú postihnuté lety z Európy do Ázie s priemerným nárastom cien o 30 %, nasledujú lety do Južnej Ameriky (20,5 %), Severnej Ameriky (13,5 %) a Afriky (10 %). Téme sme sa venovali v tomto článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: SIU, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá