Mariana Kotlebu sprevádza v živote priveľa „náhod“. Ako sa z učiteľa informatiky stal poslanec a konšpirátor
- Od pochodovania v gardistickej uniforme a rúška pod nosom po Najvyšší súd
- Ako sa z otvoreného vyznávača Tisa stal jeden z najvplyvnejších politikov
- Od pochodovania v gardistickej uniforme a rúška pod nosom po Najvyšší súd
- Ako sa z otvoreného vyznávača Tisa stal jeden z najvplyvnejších politikov
Niekdajší učiteľ, župan Banskobystrického samosprávneho kraja, poslanec a v dnešných dňoch jeden z najznámejších kontroverzných mužov na domácej scéne.
Čipovanie vakcínami, číslo šelmy na certifikátoch z testovania, liečba Covidu-19 vodkou a Bromhexinom, zvolávanie protestov proti opatreniam v boji s koronavírusom, ale aj rozdávanie šekov s nacistickou symbolikou, ku ktorým sa ešte dostaneme, sa stali hlavnou náplňou práce, ktorú vykonával poslanec a predseda strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko.
O tom, či Marian Kotleba za svoje hlásenie sa k nacistickej ideológii poputuje do väzenia, dnes definitívne rozhodol Najvyšší súd.
Počas dnešného dňa Najvyšší súd rozhodol o odvolaní predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu proti rozsudku, ktorým bol v kauze šekov s údajnou extrémistickou symbolikou uznaný vinným z propagácie extrémizmu. Senát Najvyššieho súdu ruší rozsudok Špecializovaného trestného súdu v celom rozsahu. Ten ho do väzenia posielal na 4 roky a 4 mesiace. Kotlebu však uznáva vinným.
„Najvyšší súd uznal Kotlebu vinným z prečinu prejavu sympatií k hnutiu smerujúcemu k potláčaniu základných ľudských práv a uložil mu trest odňatia slobody na 6 mesiacov,“ uvádzajú Aktuality v online prenose.
Ako dodávajú ďalej, výkon trestu je podmienečne odložený, pričom skúšobná doba je 1 rok a 6 mesiacov a Kotleba teda nemusí ísť do väzenia.
Marian Kotleba pritom už dávno nie je nálepkami ako fašista či neonacista označovaný iba na domácej scéne. Jasné smerovanie jeho hnutia si všimli aj svetové médiá po tom, ako vyhral voľby v Banskobystrickom kraji. BBC mu vtedy „udelila“ titul neonacista, rovnako ako aj denník Guardian v roku 2019, kde o Kotlebovi vyšiel siahodlhý článok popisujúci vzostup moci muža známeho aj ako jedného z najznámejších extrémistov na Slovensku.
Učiteľ informatiky
Marian Kotleba sa narodil aj prežil väčšinu svojho života v srdci Slovenska – Banskej Bystrici. Tu vychodil strednú a vysokú školu, konkrétne odbor pedagogika, a neskôr ekonómia na Univerzite Mateja Bela.
Vo vyštudovanom odbore neskôr pokračoval aj vo svojej profesionálnej kariére, keď začal učiť informatiku na gymnáziu v rodnom meste.
Neskôr ale verejnosť bola proti tomu, aby učil žiakov a tak Kotleba ostal zamestnaný iba ako správca školskej siete.
Časom prišiel aj o tento „flek“, podľa všetkého to malo byť kvôli obvineniu zo spáchania prečinu výtržníctva na 62. výročie SNP v Banskej Bystrici.
Portál Topky dokonca informoval, že ako učiteľ mal mať pomer so 16-ročnou študentkou Dominkou. To, že spolu chodili, potvrdila aj jeho dnes už bývalá manželka Frederika.
Tieto tvrdenia sa pre TASR snažil vyvrátiť podpredseda ĽSNS Martin Beluský a označil ich za nepravdivé: ,,Tieto informácie už boli viackrát v minulosti na neho vytiahnuté ako pokus o jeho diskreditáciu a poškodenie mena,“ komentoval.
Až priveľa náhod
Po tom, ako Kotleba odišiel zo školy, sa začal venovať podnikaniu a založil so svojimi bratmi e-shop s názvom KKK-anglická móda. Názov môže viacerým na prvý pohľad evokovať rasistickú organizáciu Ku-klux-klan, avšak oficiálna verzia znie, že ide o iniciály priezvisk troch bratov.
Ak by toto bola jediná indícia, ktorá by spájala podnikanie Kotlebovcov s podobnými ideológiami, dalo by sa tomu, hádam, aj uveriť. Na portáli sa však našlo viacero takýchto „náhod“.
Keď totiž zákazník nakúpil nad 8 818 korún, dostal k nákupu teleskopický obušok, a ak bol jeho nákup menší, konkrétne 1 488 korún, zadarmo získal slzný sprej.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
Ako Marián Kotleba prišiel o svoju prvú stranu, ktorú rozpustil Najvyšší súd
Že nejde dnes nejde o Kotlebov prvý problém so zákonom
Ako si plnil svoje povinnosti v župe a prečo bol obvinený z rodinkárstva
Akú prácu odviedol v parlamente
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Politika