Marihuana ako revolučný liek proti migréne? Vedci spustili zaujímavý výskum, výsledky sú sľubné

  • Konope sa používa pri liečbe rôznych ochorení už tisíce rokov
  • Napriek tomu sa prísne klinické skúšky starodávneho lieku na bolesť hlavy začali až teraz
kanabis
Unsplash/Damian Barczak, Unplash/Jose Luis Sanchez Pereyra
  • Konope sa používa pri liečbe rôznych ochorení už tisíce rokov
  • Napriek tomu sa prísne klinické skúšky starodávneho lieku na bolesť hlavy začali až teraz

Prvá dvojito zaslepená, randomizovaná a placebom kontrolovaná štúdia skúma, či konopné výťažky, ako sú THC a CBD, dokážu skutočne liečiť migrény bezpečným a efektívnym spôsobom.

V súčasnosti je do procesu zapojených 20 účastníkov, ktorí trpia migrénou. Vedci z Kalifornskej univerzity v San Diegu však dúfajú, že sa im prihlási najmenej ďalších 70 dobrovoľníkov.

Kanabisom proti migréne?

Počet ľudí, ktorých trápi migréna, je čoraz väčší. Ide o pulzujúcu bolesť hlavy, ktorá sa zvyčajne nachádza na jednej strane hlavy a môže trvať niekoľko hodín či dokonca dní. Okrem toho ju môže sprevádzať nevoľnosť, vracanie a mimoriadna citlivosťou na svetlo alebo zvuk.

Liekov na migrénu je trhu mnoho, ale nie všetci ľudia na súčasnú liečbu reagujú rovnako. Niektoré lieky môžu časom strácať aj na svojej účinnosti. Veľa pacientov uvádza, že sa obracajú na kanabis ako na alternatívu. 

„Momentálne, keď sa nás pacienti pýtajú, či konope účinkuje na migrénu, nemáme k dispozícii údaje založené na štúdiách,” hovorí neurológ Nathaniel Schuster.

Aký je tvoj názor na CBD?

Počiatočné výsledky pôsobia nádejne

Historické dokumenty naznačujú, že ľudia v starovekom Grécku užívali konope na zmiernenie „bolesti uší“. V perzských a arabských textoch sa o konope zas hovorí ako o lieku na bolesť hlavy.

O stovky rokov neskôr v USA vstúpilo konope do temného veku vedeckého výskumu. Podľa zákona o dani z marihuany z roku 1937 sa vlastníctvo materiálu alebo obchodovanie s konope stalo nezákonným, aj keď na lekárske účely bolo stále povolené. Všetko sa ale zmenilo v 70. rokoch, keď bol zákon zrušený a nahradený novým zákonom, ktorý oficiálne zakazuje jeho použitie na akýkoľvek účel.

Bez náležitých klinických štúdií nie je jasné, či niektoré deriváty tejto rastliny môžu účinne zmierňovať bolesť hlavy. Počiatočné výsledky predklinických skúšok sú však určite sľubné.

V roku 2020 sa v 30-dennej štúdii v USA zistilo, že u viac ako 86 % pacientov s bolesťami hlavy a migrénami došlo po užití kanabisu k zlepšeniu ich príznakov. Bez správnej kontrolnej skupiny je ale ťažké povedať, či sú terapeutické účinky kanabisu placebom, alebo ide o niečo viac.

Prvý výskum, ktorý sa usiluje o riešenie tejto otázky, rozdelí dobrovoľníkov do štyroch samostatných skupín. Jedna skupina dostane napodobeninu marihuany prostredníctvom vapovania. Ďalšia skupina si vezme štyri vdychy konopného kvetu obsahujúceho THC. Tretia skupina vezme štyri vdychy CBD a posledná skupina zmieša zmesi THC a CBD.

Vedci potom určia, ktorá liečba je najlepšia na zmiernenie bolesti hlavy, nevoľnosti, zvracania a citlivosti na svetlo či zvuk z dlhodobého i krátkodobého hľadiska.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá