Marihuana ťa môže dostať poľahky na pohotovosť. Nová štúdia odhalila markantné zistenie

  • Používatelia marihuany majú vyššiu šancu hospitalizácie
  • Návštevy u lekára a užívanie tejto drogy sú prepojené
  • Jej dlhodobý efekt je však nejasný
marihuana nemocnica
Unsplash/Olga Kononenko, Elsa Olofsson
  • Používatelia marihuany majú vyššiu šancu hospitalizácie
  • Návštevy u lekára a užívanie tejto drogy sú prepojené
  • Jej dlhodobý efekt je však nejasný

Určite si už počul mnoho tvrdení o tom, ako je marihuana relatívne neškodná droga, pomáha uvoľniť sa a pre telo môže mať dokonca blahodarné účinky. Tomuto však protirečia kanadskí vedci z univerzity mesta Toronto. V novej štúdii odhaľujú, ako ťa táto rastlina môže jednoducho dostať až na pohotovosť.

Medzi prvými v nemocnici

Výskum vedcov bol uverejnený v magazíne Open Respiratory Research a bol vykonaný na pomerne veľkej vzorke obyvateľov kanadskej metropoly Ontário.

Konkrétne išlo o 30 000 ľudí vo veku medzi 12 až 65, ktorých zdravotné záznamy boli zozbierané v období 6 rokov. Po spracovaní dát z nich prišli vedci na zaujímavé číslo, píše CNN. Užívatelia marihuany mali v priemere o 22 % vyššiu šancu hospitalizácie.

Zdá sa, že dáta nie sú skreslené ďalšími premennými, na ktoré by sa zabudlo. Vedci pri ich spracovaní zohľadnili aj iné faktory, ktoré by mohli byť spojené s návštevou pohotovosti, ako napríklad fajčenie tabaku či kombinovanie marihuany s inými drogami. Percento však ostalo pevne zakotvené na čísle 22.

Náš výskum demonštruje, že užívanie marihuany zvyšuje u populácie riziko vážnych zdravotných problémov, a to najmä takých, ktoré si vyžadujú akútnu zdravotnú starostlivosť,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie Dr. Nicholas Vozoris.

Niektorí jednotlivci môžu túto drogu vnímať ako neškodnú či dokonca zdraviu prospešnú. Dúfame, že tento výskum ľudom pomôže pochopiť, že užívanie môže vyvolať správanie, ktoré môže byť pre nich nebezpečné.

Zranenia sú bežnejšie ako ochorenia

Portál ScienceDaily však informuje o tom, že výskum bol zameraný hlavne na objavenie prepojenia marihuany s prípadmi hospitalizácie v následku problémov s dýchacou sústavou, čo sa vedcom nakoniec zistiť nepodarilo.

Väčšina užívateľov tejto drogy, ktorí boli nútení doktora navštíviť, tak urobili z dôvodu fyzického zranenia. Presnejšie išlo až o 15 % zo zaznamenaných prípadov hospitalizácie. Podľa Vozorisa je však aj tento faktor dostatočným dôvodom na obavy.

Naša vláda by mala klásť väčší dôraz na oboznámenie občanov pred rizikami užívania marihuany, najmä v kontexte našej krajiny, v ktorej je táto látka kompletne dekriminalizovaná,“ cituje ho Science Daily.

marihuana
zdroj: Unplash/Esteban Lopez

Ako veľmi je teda marihuana v skutočnosti škodlivá? Aj keď spomínaný kanadský výskum varuje najmä pred možnými zraneniami vzniknutými vlastným zavinením po jej užití, neznamená to ešte, že rastlina je inak neškodná.

O preskúmanie jej skutočného potenciálu sa postarala štúdia, taktiež z Kanady, ktorá bola vykonaná na žiadosť samotnej vlády tohto severoamerického štátu a o ktorej ďalej informuje portál Nature.

Dobrý sluha, zlý pán

Po zohľadnení takmer 70 predošlých výskumov, ktoré pre kanadskú vládu zhromaždila Fakulta medicíny Univerzity v Calgary, sa ukázalo, že až 62 z nich našlo prepojenosť medzi marihuanou a zníženou schopnosťou šoférovať, učiť sa a zapamätať si informácie.

Medzi fyziologické riziká patrí zvýšená šanca na mŕtvicu, rakovinu semenníkov a najmä vyššie riziko prepuknutia rôznych psychických ochorení, akými sú napríklad schizofrénia, psychóza či klinická depresia. 

psychedeliká
zdroj: Unsplash/Diane Serik

Zároveň je však dôležité pripomenúť, že lekárska marihuana má pozitívne účinky na určité formy epilepsie či chronické svalové kŕče, píše Nature. Mnohí odborníci sa preto obracajú na jednoduché zlaté pravidlo „všetko s mierou“.

Tento názor zdieľa aj Andrew Monte, lekár a toxikológ z Kolorádskej univerzity v Aurore. „Je nespochybniteľné, že marihuana má mnoho priaznivých účinkov a že ju bezpečne užívajú tisícky ľudí,“ tvrdí doktor.

Upozorňuje však, že rovnako ako pri každej inej liečbe, je dôležité aby jej používatelia boli oboznámení s možnými rizikami. „Nie je zdrojom všetkého zla a nie je ani liečbou na všetky neduhy. Musíte pochopiť, aké sú pozitíva a aké sú negatíva, až potom môžete vykonať zodpovedné rozhodnutie ohľadom jej užívania.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: CNN, ScienceDaily, Nature, BMJ Journals

Najnovšie videá

Trendové videá