Mariupol je mestom hororu. Domy neexistujú, telá mŕtvych sú stratené
- V Mariupole ľudia zažili skutočný horor
- Vyše 25-tisíc obetí, zničené mesto a stratené telá
- Toto všetko opisujú svedkovia z mesta pre BBC
- V Mariupole ľudia zažili skutočný horor
- Vyše 25-tisíc obetí, zničené mesto a stratené telá
- Toto všetko opisujú svedkovia z mesta pre BBC
Mariupol, miesto, ktoré sa stalo obrazom hrôz páchaných vo vojne na Ukrajine. Ešte v apríli sa z tohto ukrajinského prístavného mesta do sveta dostali správy o desaťtisícoch mŕtvych civilistoch. Situácia bola tak žalostná, že miestne nemocnice nemali kde skladovať telá a ľudia ich museli prekračovať na uliciach, informovali sme.
V druhej polovici mája sa po drastickom bombardovaní Rusom podarilo mesto obsadiť a získať nad ním kontrolu. Ako aktuálne informuje agentúra TASR na základe správy BBC, od júna bolo v Mariupole vykopaných viac ako 1 500 nových hrobov.
Nedávne satelitné snímky zo satelitu spoločnosti Maxar ukazujú, že v blízkosti mesta sa nachádzajú tri masové pohrebiská. Ide konkrétne o obce Staryj Krym, Manhuš a Vynohradne. Rozloha týchto pohrebísk sa od jari neustále rozrastá.
BBC podotýka, že od ruskej invázie 24. februára bolo len samostatne v Starom Kryme vykopaných vyše 4 600 hrobov. Odborníci súčasne nedokážu určiť, koľko tiel je v nich pochovaných a kedy k pochovaniu došlo. Oficiálne si boje o polmiliónový Mariupol vyžiadali aspoň 25-tisíc obetí, pričom až 7-tisíc z nich zahynulo pod troskami domov.
Odstraňovanie tiel
BBC sa podarilo získať i svedecké výpovede z mesta. Mariupolčania opisovali, ako v posledných mesiacoch videli ruské úrady odstraňovať telá z trosiek zničených budov a odvážať ich na pohrebiská.
Otrasné príbehy, ktoré v prístavnom meste na juhovýchode Ukrajiny zažili mnohí, porozprávala Oľga Sagirovová. Bombardovanie zasiahlo i jej dom a ako jediná z domácnosti prežila. Jej manžel a rodičia zahynuli a Oľga nevie, kde sú ich telá.
Začiatkom marca bolo v jej oblasti pomerne ticho. Každú noc však s manželom spali v pivnici. „Stále som plakala, manžel sa ma snažil upokojiť,“ povedala Oľga. „Hovoril, že sa nemám báť, že to zvládneme.”
Zrútený dom
V 15. deň ostreľovania zaklopali na dvere domu Oľgini 80-roční rodičia. Ruské vojská práve zbombardovali ich dom, v ktorom následne vznikol požiar. Oľga ich vzala dnu, no matka a otec nechceli byť v pivnici. Ostali teda v spálni. Následne bombardovanie trochu utíchlo.
Manžel o 22:30 vyšiel z pivnice s tým, že ak sa stane niečo zlé, vráti sa za ňou. Oľga zaspala. Zo sna ju prebudil zvuk lietadla, hodiny vtedy ukazovali pol štvrtej ráno. V tom sa na ňu zrútil celý dom.
„Všetko sa to stalo v zlomku sekundy. Všetko na mňa padalo. Nohy som mala napoly zasypané, takže som sa nemohla ani pohnúť. Keď sa mi pomaly vrátil sluch, niekde som začula manželov hlas: ,Oľga, pomôž mi, vykop ma. Som pri schodoch,‘ žiadal ma,” opisuje Ukrajinka horor.
Manžela zbadala. Nebol od nej vzdialený ani 2 metre, no cez trosky sa k nemu nedokázala dostať. Snažila sa s ním ďalej zhovárať.
„Po chvíli som ho počula chrčať,“ dodala. „Potom už bolo ticho.”
Záchrana spod trosiek
Oľga sa už osamote pokúšala kričať, no bez odozvy. Nakoniec v diaľke zbadala lúč z baterky. Boli to jej susedia, pokúsili sa ju vytiahnuť spod trosiek domu, ale nedarilo sa im. Sľúbili jej, že sa po ňu vrátia. Oľga tak ostala ležať zahrabaná v blízkosti zosnulého manžela.
„Vedela som, že už na ničom nezáleží. Umierala som,” povedala Oľga. V tom momente, sa pokúsila vziať si život. Jej susedia sa však nakoniec vrátili a spolu s ďalšími začali pracovať na záchrane. Po šiestich hodinách jej nohy oslobodili. Z diery ju vytiahli pomocou kábla, ktorý jej okolo nôh omotali.
„Bála som sa, že o nohy prídem. Pravá bola úplne roztrieštená,” opísala.
Oľgin horor však neskončil po záchrane. Kým ležala na ošetrovni, dopočula sa, že bombardovanie neprežili ďalší rodinní príslušníci. Tri dni predtým zahynuli jej sestra a švagor, taktiež vo svojom dome.
Oľge sa nepodarilo získať informácie o telách svojej rodiny. Má podozrenie, že sú stále pochovaní pod troskami jej domu.