Mark Zuckerberg ponúka ľuďom zadarmo nový model AI. Považuje ho za jeden z najlepších na svete

  • Nový model Llama 3.1 ponúka množstvo výhod
  • Odborníci sa boja, že bude zneužívaný
Meta-2
Archív Canva, Reprofoto - Instagram/Mark Zuckenberg
  • Nový model Llama 3.1 ponúka množstvo výhod
  • Odborníci sa boja, že bude zneužívaný

Meta, spoločnosť, ktorá vlastní a prevádzkuje Facebook, Instagram, Threads a WhatsApp, znova prišla s inovatívnou novinkou. Na trh prichádza so svojím vlastným AI modelom Llama 3.1 405B, ktorý prináša otvorený prístup a množstvo inovácií pre vývojárov aj širšiu verejnosť. Niektorí sa však obávajú, že nové AI pomôže kybernetickým zločincom.

Generálny riaditeľ Meta, Mark Zuckerberg, vo svojom videu na sociálnych sieťach odhalil množstvo výhod, ktoré by podľa neho Llama 3.1 mala užívateľom ponúkať. 

Llama 3.1 405B je prvým otvoreným AI modelom, ktorý môže konkurovať tým najlepším uzavretým systémom. Nový model prináša flexibilitu, kontrolu a špičkové schopnosti, ktoré otvárajú nové možnosti na vývoj pracovných postupov.

Čo všetko Llama 3.1 ponúka?

Model Llama 3.1 405B je dostupný ako open-source. To znamená, že každý vývojár má prístup k modelu, môže ho upravovať a integrovať do svojich projektov. Zuckerbergovi aj tentokrát išlo o budovanie komunity, ktorá môže samotný model neustále vylepšovať. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Mark Zuckerberg (@zuck)

Veľkou výhodou je, že vývojári môžu model prispôsobiť svojim potrebám. Či už ide o tréning na nových dátových súboroch, alebo doladenie pre špecifické aplikácie, Llama 3.1 je podľa tvorcov pripravená na všetky povely. Navyše podporuje osem jazykov, čo je skvelé na tvorbu viacjazyčných aplikácií.

Pracuje aj s textom

Model Llama 3.1 zvláda kontextovú dĺžku až 128-tisíc znakov. To ho robí ideálnym pre náročné a dlhé textové úlohy, ako sú sumarizácia textu či tvorba viacjazyčných konverzačných asistentov.

Meta sa pri svojom predstavení modelu Llama 3.1 chváli, že spolupracuje s viac ako 25 partnermi vrátane AWS, NVIDIA, Databricks a Google Cloud. Čo sa týka samotného vývoja modelu, jeho tréning prebiehal na viac ako 15 biliónoch tokenov.

Model je zadarmo, niektorí to kritizujú

Práve to, že si užívatelia vedia model upraviť na svoje účely, vyvoláva obavy u niektorých odborníkov. Áno, Meta trénuje Llamu 3.1 tak, aby automaticky zabraňovala tvorbe škodlivého obsahu. Lenže tento model môže byť upravený – čím by sa obmedzenia Mety zrušili. To znamená, že zlomyseľní aktéri môžu zneužiť model na šírenie dezinformácií, nenávistných prejavov alebo iných škodlivých materiálov.

Geoffrey Hinton, priekopník v oblasti umelej inteligencie, upozorňuje na riziko, že kybernetickí zločinci by mohli využiť model na zlepšenie svojich útokov alebo na vývoj nových spôsobov kybernetickej kriminality. Existujú tiež obavy, že tento model by mohol niekto zneužiť na urýchlenie vývoja biologických alebo chemických zbraní. 

Zdroje: Instagram/Mark Zuckerberg, AI Meta, WIRED

Najnovšie videá

Trendové videá