Martin a Tomáš uspeli na najťažších pretekoch planéty: Zdolali USA, extrémne horúčavy a získali 140-tisíc eur
- Jazda na bicykli cez pol Ameriky v pekelných horúčavách
- Presne to je Road Race America
- Martin a Tomáš sa do tejto šialenej výzvy pustili s jasným cieľom
- Jazda na bicykli cez pol Ameriky v pekelných horúčavách
- Presne to je Road Race America
- Martin a Tomáš sa do tejto šialenej výzvy pustili s jasným cieľom
Dvojica cyklistov, Martin Souček a Tomáš Navrátil z tímu Domestici, úspešne zvládla najnáročnejšiu výzvu cyklistického sveta – Road Race America.
Tieto prestížne preteky, ktoré vedú naprieč Spojenými štátmi americkými, sa vyznačujú extrémnou dĺžkou a náročnými podmienkami. Okrem dokončenia samotných pretekov je ich úspech pútavý tím, že dokázali vyzbierať viac ako 140-tisíc eur na charitatívnu činnosť.
Preteky ukazujú hranice ľudskej výdrže
Preteky Road Race America, známe aj ako RAAM, patria medzi najnáročnejšie cyklistické preteky na svete. Ultramaratónsky závod, ktorý sa koná každoročne, sa začína na západnom pobreží USA a končí na východnom pobreží, pričom trasa meria viac než 4800 kilometrov.
Účastníci prechádzajú rozmanitými geografickými a klimatickými podmienkami vrátane púští, horských oblastí a rovinatých úsekov. Teplota na niektorých úsekoch dosahuje až 50°C a v horských pasážach čakajú na pretekárov silný vietor, chlad a dážď.
RAAM nemá etapy ako tradičné cyklistické preteky. Jazdci súťažia nonstop, s cieľom dosiahnuť cieľovú čiaru čo najrýchlejšie. Časový limit na dokončenie pretekov je 12 dní pre sólo jazdcov a 9 dní pre tímy, čo kladie obrovské nároky na fyzickú aj psychickú výdrž účastníkov vrátane spánkovej deprivácie.
Účasť v RAAM vyžaduje intenzívnu prípravu a dobrú logistickú podporu. Tímy a jednotlivci musia zvládnuť nielen samotnú jazdu, ale aj strategicky plánovať oddych a výživu. Závod je známy svojou extrémnou náročnosťou, pričom dokončiť ho je považované za významný úspech v cyklistickom svete.
Domestici na ceste k úspechu… a k financiám pre nevyliečiteľne chorých
Členovia tímu Domestici sa na túto výzvu pripravovali dlhé mesiace a do projektu investovali niekoľko miliónov českých korún, pričom samotný Souček pokryl približne 60 % z celej sumy. Na stránke Domestici sa môžeš dozviedieť aj informácie týkajúce sa Součkovej prípravy: „Martin sa na svoj závod pripravuje rok a pol. Na bicykli trávi minimálne 15 hodín týždenne, zmenil jedálniček, 4× tyždenne chodí do posilňovne.“
Príprava zahŕňala nielen fyzickú kondíciu, ale aj dôkladné plánovanie logistiky a stratégie. Každý z cyklistov mal presne určené úlohy a časy, keď mal byť na trati.
Tímová práca a koordinácia zohrali kľúčovú úlohu pri dosahovaní tohto úspechu. Ako hovorí Souček pre Forbes: „Každý z nás mal tri hodiny na spánok a hodinu a pol na toaletu, sprchu a jedlo. Bol to síce zaberák, ale nastavené sme to mali dobre.“
Zatiaľ čo športový výkon českých cyklistov bol obdivuhodný, ich úsilie malo aj humanitárny rozmer. Tím sa rozhodol prepojiť svoj športový výkon s charitatívnym cieľom. Prostredníctvom verejnej zbierky a sponzorov chcú vyzbierať cca 400-tisíc eur, ktoré budú venované na podporu paliatívnej starostlivosti, konkrétne troch zariadení – Fórum mobilních hospiců, Hospic svatého Lazara a Centrum paliativní péče.
Vyzbieraná suma neustále narastá vďaka charitatívnej snahe pravidelných donorov paliatívnej starostlivosti, manželov Vlčkovcov. Projekt môžeš podporiť na stránke Darujme.
Martin Souček – samaritán a CEO v jednom
Pred projektom Domestici pracoval Martin Souček ako manažér vo viacerých českých firmách ako Ross Holding či Altron. V roku 2022 sa rozhodol prerušiť svoju kariéru a venovať sa starostlivosti o svoje dve dcéry. Na webovej stránke Domestici hovorí o svojom rozhodnutí toto: „Veľa som pracoval, spal maximálne šesť hodín denne, a to roky v kuse. Nastal čas opustiť najvyššie poschodia biznisu a začať žiť inak.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Keďže však mal už predchádzajúce skúsenosti s cyklistickou charitou – v rámci projektu Kolo pro Adama – rozhodol sa vo voľnom čase rozbehnúť vlastný charitatívny projekt, ktorý by bol prepojený s cyklistikou. Po odchode z pozície CEO naďalej zostáva aktívnym členom cyklistickej komunity, pričom sa venuje aj mentoringu a podpore mladých talentov.
Paliatívna starostlivosť je zameraná na zlepšenie kvality života pacientov s vážnymi a nevyliečiteľnými ochoreniami, pričom sa snaží zmierniť ich utrpenie a poskytnúť im čo najväčšiu možnú podporu. Finančné prostriedky vyzbierané tímom Domestici budú použité na vybavenie a prevádzku hospicov, vzdelávanie zdravotníckeho personálu a podporu rodín pacientov.
Úspech týchto cyklistov nie je len športovým triumfom, ale aj významným príspevkom na rozvoj zdravotnej starostlivosti. Ich príklad ukazuje, ako možno spojiť vášeň pre šport s konkrétnou pomocou tým, ktorí to najviac potrebujú.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Domestici, Forbes, Darujme