Martin Klus: V boji za slobodnú a nezávislú Ukrajinu ide o budúcnosť celej Európy (KOMENTÁR)

pjimage (32)
TASR/MTI/Lajos Soos, TASR/AP Photo/Alvaro Barrientos

Autor je štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí

Svet, ako sme ho poznali ešte začiatkom minulého týždňa, sa definitívne zmenil. Neodôvodnený útok Putinovho Ruska na Ukrajinu sa stal zlomovým bodom v moderných európskych dejinách. Celý demokratický svet označil vpád ruských vojsk k nášmu susedovi za zločin proti mieru, očividné porušenie medzinárodného práva aj Charty OSN.

Argumenty o „mierovej misii“ Ruska či akomsi „oslobodzovaní“ Ukrajiny spod údajnej nadvlády „fašistov“ sú absurdné klamstvá. Vidíme, že cynická kremeľská propaganda si ani zabíjanie nevinných ľudí, vrátane žien a detí, neštíti ospravedlňovať bezbrehou lžou. Pritom je to práve dnešná politika Kremľa, kto je dnes už v mnohých smeroch na nerozoznanie od nacistickej politiky z prvej polovice 20. storočia.

Pravda je až mrazivo prostá – Vladimir Putin rozpútal ďalší konflikt a v honbe za ešte väčšou mocou vrátil vojnu na starý kontinent. Rusko nebolo nikdy ohrozované Severoatlantickou alianciou (NATO) a nebolo ohrozované ani Ukrajinou. Kremeľ však zámerne zhodil zo stola všetky doterajšie politické i diplomatické snahy o zníženie napätia vo východnej Európe a poprel doterajšie rokovania s európskymi partnermi či suverénnou vládou v Kyjeve.

zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Kto uprednostnil konflikt pred diplomaciou

Rusko sa stalo hrozbou pre európsku bezpečnosť a jeho kroky nebezpečným spôsobom podkopali globálnu bezpečnosť. Osem rokov po anexii ukrajinského Krymu pokračuje autoritársky režim v Moskve vo svojej agresívnej politike podkopávania suverenity a územnej celistvosti svojich susedov. Putin opäť raz ukázal, že uprednostňuje konflikt pred mierom, diplomaciou či dialógom.

Medzinárodné právo, nezávislosť či zvrchovanosť iného štátu pre vládcu Kremľa a jeho spolupracovníkov absolútne nič neznamenajú. Znovu sa pokúšajú silou prepísať históriu a prekresliť hranice iných zvrchovaných štátov.

Ukrajina dnes trpí len, a len preto, že tam vodca ruského režimu Putin vkročil so svojimi vojskami. Pre agresívne kroky ruských vojsk na Ukrajine zomierajú civilisti a vystrašené matky rodia svoje deti v studených pivniciach či betónových krytoch.

Z Ukrajiny už od začiatku ruskej invázie utieklo vyše pol milióna ľudí. A nevybrali sa na východ, k svojmu „slovanskému bratovi“, ktorý roky tvrdí, že ich mieni chrániť. Naopak, mieria od neho čo najďalej, mieria na západ, do demokratických a prosperujúcich krajín.

zdroj: SITA/AP, Alexander Zemlianichenko

Západ je dnes jednotnejší než kedykoľvek predtým

Putin si myslel, že Ukrajinu a západné demokracie združené v EÚ a NATO rozdelí, rozháda či aspoň zneistí a vyľaká. Stal sa však presný opak. Ukrajinský ľud v boji za slobodu už niekoľko dní ukazuje hrdinstvo, aké dejiny dávno nepamätajú. A my, spojenci Ukrajiny, sme dnes jednotnejší a odhodlanejší brániť suverenitu nášho partnera a suseda ako ešte nikdy predtým.

Žiaľ, až keď začala Ukrajina krvácať, sa nám definitívne otvorili oči a pochopili sme, že boj za slobodnú a nezávislú Ukrajinu je bojom za mier v celej Európe.

Pre agresiu Putinovho režimu v Rusku čelí starý kontinent najväčšej bezpečnostnej kríze od čias nacistického besnenia v druhej svetovej vojne. Ukrajina a spolu s ňou štáty Únie aj Aliancie sa však odmietajú len mlčky prizerať. A to nám dáva nádej na víťazstvo nad zlom.

To, čo dnes Ukrajina potrebuje, je všestranná politická podpora, ale tiež finančnú a humanitárnu pomoc. A preto som veľmi rád, že už hneď v prvých dňoch od vypuknutia vojny sme na Slovensku aj v EÚ ukázali, že stojíme pevne za Ukrajinou. Preukázali sme, že dokážeme slová premeniť na činy a nášmu východnému susedovi sme pomohli, pomáhame a budeme pomáhať. 

Občania Slovenska sú solidárni so susedným ukrajinským národom a pripravení pomôcť. Zároveň plne podporujú jeho právo slobodne si vybrať svet, v akom chcú pokojne žiť a prosperovať. Sami máme skúsenosť s ruskými tankami vo vlastnej krajine.

zdroj: TASR/AP

Ide o mier na Slovensku aj v Európe

Ukrajina je jediným susedom Slovenska, ktorý (ešte) nie je členom EÚ ani NATO. No aj tak je však naším blízkym partnerom a priateľom. Máme teda prirodzený záujem na tom, aby Ukrajina žila v mieri, stabilite a prosperovala. Viac prosperity na Ukrajine, vrátane jej Zakarpatskej oblasti, prinesie viac možností aj pre občanov SR žijúcich v pohraničí.

A preto verím, že už dnes na Slovensku nikto nepochybuje o tom, že toto nie je vojna ruského ľudu proti Ukrajincom. A nie je to ani súboj veľmocí, ako sa to snaží prezentovať proruská propaganda. Toto je agresívna vojna Vladimira Putina, ktorý svojimi bezohľadnými a nezákonnými činmi dostáva svoju krajinu do čoraz väčšej izolácie.

Som presvedčený, že až raz Vladimir Putin túto vojnu prehrá, a ja verím, že ju skôr či neskôr prehrá, bude to on a jeho najbližší spolupracovníci, kto sa bude za tento brutálny vojnový akt proti suverénnej, nezávislej a mierumilovnej krajine zodpovedať.

Dovtedy však musíme zostať odhodlaní a jednotní. Pretože len tak môžeme čeliť zlu, ktoré prichádza z Kremľa. Postaviť sa agresorovi a pomáhať Ukrajine totiž znamená tiež podporovať celú Európu. Ide aj o našu bezpečnosť a spoločnú budúcnosť.

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Čítajte viac z kategórie: Názory a komentáre

Najnovšie videá

Trendové videá