Martin prestaval rozpadnutú chatu zo 70. rokov na energeticky úsporné bývanie. Pozri, ako perfektne je zariadená

  • V malebnom prostredí Posázavia, len kúsok za Prahou, sa ukrýva architektonický skvost
  • Dokonale splýva s okolitou prírodou
prestavba chaty
archív Ateliér Hajný, Radek Úlehla
  • V malebnom prostredí Posázavia, len kúsok za Prahou, sa ukrýva architektonický skvost
  • Dokonale splýva s okolitou prírodou

Ide o chatu s netradičným vzhľadom a atypickým tvarom, ktorá vznikla na mieste pôvodnej jednoduchej prízemnej chatky zo 70. rokov minulého storočia. Manželský pár si toto miesto vybral ako svoj únik z rušného mesta, kde by mohli tráviť nielen víkendy, ale aj pracovať na diaľku.

„Klienti boli očarení pokojným prostredím obklopeným záhradou a stromami. Dokonca absolvovali kurz záhradníctva, aby sa mohli naplno venovať svojej novej vášni,“ spomína architekt Martin Hajný, ktorý stojí za návrhom tejto jedinečnej stavby.

Zmena dispozície a prísne regulácie

Pôvodná chatka však bola v zlom technickom stave a nevyhovovala ani dispozične. Investori si priali rozšíriť prízemný priestor o podkrovnú spálňu. Problémom boli prísne regulácie územného plánu, ktorý nedovoľoval novostavbu a obmedzoval výšku na maximálne 7,7 metra od priľahlého terénu.

„Jediným riešením bola kompletná rekonštrukcia, ktorá by dom zväčšila a zároveň vyhovela požiadavkám úradov i susedov,“ vysvetľuje Hajný.

„Reagoval som na tieto výzvy návrhom stavby s atypickým tvarom a zrezanou strechou. Týmto riešením sme minimalizovali výšku a boli ohľaduplní voči susedom, ktorým takto tvarovaná strecha nenarúša výhľad do krajiny.“

Majstrovské dielo modernej architektúry ukryté v lese

Z pôvodnej chatky zostala len kamenná podmurovka, na ktorej teraz stojí nová plechová hmota.

Konštrukcia a materiály

Hlavná konštrukcia je stĺpiková, difúzne otvorená drevostavba na železobetónovej doske, ktorá je posadená na železobetónových pilieroch skrytých za kamennými stenami.

Strecha aj fasáda sú opláštené trapézovým plechom, bezúdržbovým materiálom s dlhou životnosťou, ktorý svojím tvarom pripomína drevené laty.

„Zatiaľ čo tmavý exteriér pomáha stavbe splynúť s okolím, interiér je naopak svetlý a prevaha dreva evokuje klasickú chatu,“ popisuje architekt.

„Použitá borovicová preglejka s výraznou kresbou prechádza zo strešných podhľadov na steny i všetok nábytok. Farebne kontrastuje s fasádou a zároveň je praktická, pretože do interiéru preniká viac svetla.“

Interiér chaty je navrhnutý s dôrazom na maximálne využitie priestoru a vytvorenie príjemnej atmosféry. Prízemie ponúka otvorený priestor, ktorý zahŕňa obývaciu izbu, jedáleň a kuchyňu. Veľké presklené plochy umožňujú nerušený výhľad do okolitej prírody a zároveň prepájajú interiér s exteriérom.

Prepojenie interiéru s prírodou

„Chceli sme, aby majitelia mali pocit, že sú súčasťou prírody aj keď sú vnútri,“ dodáva Hajný.

Na podlahe a stenách kúpeľne je použitá nenápadná sivá stierka, ktorá vytvára kontrast s drevom a dodáva priestoru moderný nádych. Kúpeľňa, hoci nie je veľká, pôsobí vzdušne a elegantne. Z prízemia sa otvárajú výhľady do okolia veľkými presklenými plochami orientovanými na juh a východ.

Jednoduchá dispozícia tu dovolila použiť fasádne okná zo všetkých strán. Zrezaná strecha naopak zostala z vonkajšieho pohľadu jednoliata, aby sa zachovala jednoduchosť domu pri pohľade zvonku.

Svetlíky pre prirodzené svetlo

„Spálňa je preto presvetlená dvojicou otvárateľných strešných okien zhora,“ vysvetľuje Hajný.

„Tieto svetlíky vytvárajú zaujímavý meditatívny priestor a umožňujú rýchle komínové prevetranie celého objektu. V kombinácii s výrazným presahom strechy nad južnou časťou je tak zaistená príjemná vnútorná klíma po celý rok.“

Architekt sa zameral aj na energetickú efektívnosť stavby. Vďaka kvalitnej izolácii a premyslenému systému vetrania je chata energeticky úsporná a pohodlná v každom ročnom období.

„Naším cieľom bolo vytvoriť priestor, ktorý bude nielen esteticky príťažlivý, ale aj praktický a udržateľný,“ hovorí Hajný. Zaujímavosťou je, že celá stavba má zastavanú plochu len 46 m², no vďaka dômyselnému návrhu ponúka hrubú podlahovú plochu 100 m² a úžitkovú plochu 80 m².

To dokazuje, že aj na relatívne malom priestore možno vytvoriť komfortné bývanie, ak sa k návrhu pristupuje kreatívne a s dôrazom na detail. Projekt chaty v Posázaví je dielom Ateliéru Hajný, ktorý založil Martin Hajný v roku 2019. Ide o malé štúdio, ktoré stavia na princípe samostatnej práce a úzkej spolupráci s externými špecialistami. Tento prístup umožňuje flexibilitu a individuálny prístup ku každému projektu.

Zdroj: Ateliér Hajný

Najnovšie videá

Trendové videá