Martin Spano je expert na umelú inteligenciu. Jeho kniha sa stala na Amazone bestsellerom
- 33-ročný Martin Spano pochádza z Čaky, neďaleko Levíc
- Absolvoval odbor počítačová veda na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity
- Dnes pracuje ako softvérový inžinier v Rakúsku a píše knihy o umelej inteligencii
- 33-ročný Martin Spano pochádza z Čaky, neďaleko Levíc
- Absolvoval odbor počítačová veda na Matematicko-fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity
- Dnes pracuje ako softvérový inžinier v Rakúsku a píše knihy o umelej inteligencii
K novodobým technológiám mal Martin blízko už v detstve. Keď si jeho otec v Martinovom rannom veku zadovážil počítač kvôli práci, rýchlo si uvedomil, že pracovať na ňom bude môcť len po večeroch. Martin ho totižto už počas detstva nepúšťal z ruky.
„Jedného dňa, uprostred písania kódu, vošla do miestnosti moja mama a ukázala na okno a povedala mi, aby som sa išiel hrať von. Po hodine vyšla, aby ma chválila za to, že som vonku. Namiesto toho takmer omdlela vidiac mňa, ako sedím na záhradnej lavici so všetkým počítačovým vybavením. No, technicky som sa hral vonku, ako si priala. Takže ísť študovať informatiku bola pre mňa jasná voľba,” hovorí Martin pre Startitup.
Rozmýšľal si niekedy na tým, že zostaneš pracovať na Slovensku? Prečo si nakoniec odišiel do Viedne?
Na konci vysokej školy som začal vážne uvažovať nad tým, kam pôjdem. Nakoniec som sa rozhodol, že buď zostanem v Prahe alebo pôjdem do Viedne. Po otvorení hraníc sme Rakúsko s rodičmi pravidelne navštevovali. Veľmi sa nám tam páčilo, v tej dobe boli ešte rozdiely v životnej úrovni dramaticky väčšie, než sú teraz. Rozhodol som sa pre Rakúsko kvôli životnej úrovni a kvôli blízkosti Slovenska.
Koľko si vie zarobiť softvérový vývojár na Slovensku v porovnaní so zahraničím?
Vo väčšine profesií platí, že rozdiel medzi Slovenskom a Rakúskom je trojnásobný. U nás v IT sa ale vďaka nedostatku pracovníkov na Slovensku a ich veľkému odlivu do zahraničia platy približujú tým rakúskym rýchlejšie a ten pomer je teda iba dvojnásobný. Pri zvážení vyšších nákladov na život v Rakúsku, sa teda slovenskému softvérovému inžinierovi neoplatí odísť do Rakúska, pokiaľ mu ide iba o to, aby si zarobil zarobil. V takom prípade odporúčam jednoznačne anglicky hovoriace krajiny ako USA, Kanada alebo Veľká Británia. Do Rakúska človek neodchádza zbohatnúť, ale dobre žiť.
Si známy aj ako autor špeciálneho vyhľadávača na Facebooku, ktorý umožňuje vyhľadať ľudí podľa určitých kritérií. Čo bolo prvotným impulzom na realizáciu tohto projektu. Stojíš aj za webovým nástrojo KeywordsApp. Pre koho môže byť tento nástroj naozaj užitočný?
Od malička ma fascinovali umelá inteligencia a počítač. Po čase ma ale bežné veci prestali baviť a začal som posúvať možnosti, kam som sa so svojimi schopnosťami vedel dostať. A tak som zrealizoval niekoľko projektov, z ktorých dva som zverejnil: SearchApp a KeywordsApp. SearchApp implementuje neexistujúci prehliadač na Facebooku na základe kritérii, KeywordsApp zasa neexistujúcu databázu najčastnejšie hľadaných výrazov na Google. Projekty som robil pre svoju potrebu, ale zverejnil som ich zadarmo pre všetkých. Momentálne sa už naplno venujem písaniu kníh.
Čo by si poradil všetkým mladým ľuďom, ktorí by sa radi venovali oblasti A.I.? Kde začať?
Začal by som mojou knihou (smiech). Pokiaľ máte vážny záujem, umelú inteligenciu už začali ponúkať prakticky všetky univerzity zamerané na počítačovú vedu. Zároveň sú na internete mnohé kurzy, ktoré vám môžu pomôcť zorientovať sa. Práca s umelou inteligenciou je mimoriadne dobre platená, v USA sa pohybuje plat priemerne na úrovni okolo $10 000 mesačne. Tento trend dôjde postupne aj k nám a prakticky každá firma začne v dohľadnej dobe hľadať odborníkov na umelú inteligenciu.
Si autorom knihy zameranej na A.I., ktorá sa na Amazone stala bestsellerom. Prečo si sa rozhodol pre vydanie knihy a čo sa z nej človek môže dozvedieť?
V posledných rokoch sa okolo oblasti umelej inteligencie začali vytvárať mýty. Prispievajú k tomu médiá. Je síce možné, že jedného dňa môžeme čeliť existenčnému riziku kvôli umelej inteligencii, je to ale zároveň veľmi nepravdepodobné a zároveň desiatky rokov vzdialené.
Ako oveľa pálčivejšiu vidím tému tzv. masovej technologickej nezamestnanosti, ktorá môže kvôli stále častejšiemu nasadeniu automatizmov v priemysle, ale aj v službách, nastať. Cieľom mojej knihy bolo osvetliť tému umelej inteligencie pre ľudí, ktorí v obore nepracujú. Hore uvedené problémy sú totižto zvládnuteľné, pokiaľ bude čo najväčšie množstvo ľudí téme rozumieť a svojím podielom prispeje k jej riešeniu. V takom prípade nás čaká už v blízkej budúcnosti zlatý vek.
Koľko predstavovali náklady na vydanie tvojej knihy? Si s výsledkami predaja spokojný? Koľko sa zatiaľ predalo?
V dobe elektronických a print-on-demand kníh je možné vydať knihu s minimálnymi nákladmi. O to viac je ale hlavne v saturovaných knižných trhoch ako USA medzi vydavateľmi obrovská konkurencia. V obchode sa nachádza cca. 30 000 kníh na tému umelá inteligencia. Cením si, že moja kniha sa od začiatku dostala a udržuje sa medzi bestsellermi.
Presné výsledky budú známe neskôr, ale som mimoriadne spokojný. Príjemným kolaterálnym efektom vydania knihy bola zvýšená aktivita na mojich sociálnych sieťach. Dennodenne mi píšu fanúšikovia, ktorí sa dožadujú ďalších kníh.
Určite vidíš do oblasti AI oveľa viac ako bežní ľudia. Mohol by si prezradiť z tejto oblasti nejaké zaujímavé novinky, ktoré sa možno v blízkej budúcnosti dotknú každého z nás?
V prvom kole budeme svedkami realizácie technologických zariadení, o ktorých v súčasnosti snívajú iba priaznivci science fiction. V ďalších kolách budeme schopní robiť veci, o ktorých sa zatiaľ nesníva ani im. Náš svet sa rapídne zmení. Príde doba hojnosti. Namiesto toho, aby ste museli počítať, či si niečo môžete kúpiť, stiahnete si z internetu lacno šablónu na tento produkt a jednoducho si to ho doma vytlačíte na domácej 3D tlačiarni. Obávané choroby zasahujúce súčasnú civilizáciu vďaka personalizovaným liekom s účinkom na molekulárnej úrovni úplne vymiznú. Ale tých noviniek príde oveľa viac, budem sa tým zaoberať v jednej z mojich budúcich kníh.
Na čom momentálne pracuješ?
Po veľmi priaznivej reakcii na moju knihu som sa rozhodol pokračovať v písaní a začal som s ďalšou knihou o umelej inteligencii. Uvidíme, ako sa mi bude dariť, pretože mám mnoho aktivít. Keď všetko pôjde dobre, do konca roka by mohla byť hotová.
Aké sú tvoje plány do budúcna?
Potrebujem zapracovať na marketingu v USA, nakoľko ten bude pre môj budúci úspech úplne kritický. Som v kontakte so šéfredaktormi veľkých amerických publikácii ako Time, Entreprenuer, či Inc. Uvidíme, ak sá pár vecí podarí, potom ako sa po anglicky hovorí, “sky is the limit”. Zatiaľ však zostávam nohami pekne na zemi a tvorím vetu po vete do mojej novej knihy.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko