Martin študuje medicínu, spáva 3 hodiny denne. Stojí za startupom, ktorý nadchol aj lekárov v Saudskej Arábii

  • So svojím tímom na trhu predstavil prístroj S-Case vo veľkosti smartfónu, ktorý nahrádza viacero zdravotníckych pomôcok
  • Martin je zároveň jedným z 13 finalistov, ktorému sa podarilo získať finančnú podporu od AXA Nadačného fondu v celkovej sume 2 500 eur
  • Hlavnou témou grantu bola prevencia
Archív Martin Pekarčík
  • So svojím tímom na trhu predstavil prístroj S-Case vo veľkosti smartfónu, ktorý nahrádza viacero zdravotníckych pomôcok
  • Martin je zároveň jedným z 13 finalistov, ktorému sa podarilo získať finančnú podporu od AXA Nadačného fondu v celkovej sume 2 500 eur
  • Hlavnou témou grantu bola prevencia

S-Case je medicínsko-technologické zariadenie, ktoré je schopné zaznamenávať fyziologické funkcie tela aj bez prítomnosti špecializovaného medicínskeho personálu. S-Case obsahuje 4 funkcie: IR teplomer, tlakomer, pulznyoximeter a glukomer. Taktiež obsahuje prenosnú pacientsku databázu pre zaznamenávanie a následne dlhodobé monitorovanie pacientov poprípade výskum. V budúcnosti bude S-Case obsahovať algorytmi na predikciu blížiacich sa ochorení pacienta.

Tento malý prístroj (vo veľkosti mobilu) môžu využívať aj nešpecializovaní zdravotnícki pracovníci a to najmä v krajinách tretieho sveta. Spomeňme napríklad Ugandu, Pakistan, Keňu a mnoho ďalších miest, kde je ambulantná starostlivosť poskytovaná častokrát v extrémnych podmienkach s minimálnym technickým vybavením.

Startup S-Case zaujal aj Nadačný fond AXA, ktorý sa rozhodol podporiť celkovo 13 inovatívnych projektov sumou 30-tisíc eur. O ďalších ocenených projektoch si môžeš prečítať TU.

 

My sme sa rozhodli osloviť spoluzakladateľa projektu Martina Pekarčíka, aby nám povedal viac o investíciách, pozadí, vývoji produktu, ale aj o živote študenta medicíny na Slovensku.

Martin, najskôr nám prezraď, kedy vlastne vznikol startup S-Case a kam ste sa dokázali posunúť?

S-Case vznikol v novembri 2018 a odvtedy sme stihli vyhrať viaceré slovenské aj svetové súťaže (University World Startup Cup v Kodani, European Finals Playpark v Benátkach, Veľvyslanectvo mladých, Playpark Slovakia, Slovak University Startup Cup či Forbes investor Car-pitch). Na šesť mesiacov sme sa dostali ako 22. zo 70 startupov z celého sveta do General Electric Healthcare Akcelerátora v Budapešti. Začali sme vývoj prototypu, ktorého launch bude v druhej polovici mája 2019. Získali sme viacero predobjednávok na samotné prototypy z viacerých krajín ako Uganda, Saudská Arábia, Slovensko, Keňa či India. Aktuálne sme v štádiu hľadania investície pre náš projekt.

Je na Slovensku podľa teba vytvorené dobré prostredie na rast startupov?

Slovensko sa podľa môjho subjektívneho pohľadu posúva v startupovej scéne dopredu. A to nielen samotnými startupmi, ktorých je stále málo, ale aj prostredím, v ktorom sa startupy vyvíjajú a rastú. Existuje množstvo programov na podporu začínajúcich podnikateľov, možno to nie je ideálny formát na celkový posun startupu/podnikateľa, no stačí to na to, aby si človek vedel nájsť smer a spraviť ideálny network, ktorý je v podnikaní veľmi dôležitý.

zdroj: Archív Martin Pekarčík

Prezraďte nám, koľko ste doposiaľ získali investícií pre S-Case a v akej výške?

Čo sa týka samotnej investície, tú stále hľadáme a už rokujeme s potenciálnymi investormi. Finančné prostriedky na vývoj nášho startupu nám poskytlo mnoho menších aj väčších podnikateľov najmä z Oravy, môjho rodného kraja. Ide o firmy ako MTS, Punch či Panasonic. Samozrejme si veľmi ceníme aj to, že sme získali finančnú podporu aj od nadačného fondu AXA.

Myslíš, že je na Slovensku dostatok nadačných fondov, ako je napríklad AXA?

Ako som povedal, vážime si finančnú podporu od nadačného fondu AXA a plánujeme ju pretaviť do prototypovej verzie S-Case. Som veľmi rád, na druhej strane ale aj zarmútený, že na Slovensku je málo podobných nadačných fondov pre začínajúce projekty.

Asi nie je úplne lacné vytvoriť takýto produkt. Čo je pre vás finančne najnákladnejšie?

Ide o dve hlavné veci. Tou prvou je hardvér. Čiže komponenty a medicínske senzory. Ďalšou finančne veľmi nákladnou položkou je samotný personál, ktorý komponenty vyrába. Čiže vysokokvalifikovaný človek, ktorý má skúsenosti z biosenzoriky. Tým, že potrebujeme v našom tíme veľa takýchto ľudí, potrebujeme aj vysoký finančný kapitál na pokrytie ich platov. Ďalej sú to kanály, ktorými sa môžeme dostávať do krajín tretieho sveta, ale to my v tomto momente prioritne neriešime.

Máš nejaké overené pravidlá, ktoré dodržiavaš pri prezentovaní projektu investorovi?

Najskôr je potrebné v rýchlosti a stručne vysvetliť, čo robíme. To je základná vec, aby ste nestrácali čas tým, že budete opisovať nejakú situáciu, ktorú riešite a na konci dňa zistíte, že ste investorovi vlastne ani nepovedali, čo robíte.

Čiže – striktne povedať, čo robím, aký problém riešim a akým spôsobom a komplexným riešením chcem na celom projekte zarobiť. Pretože väčšinou sa investor pozerá práve na to, ako dokážete produkt premeniť na finančnú hodnotu. Určite spomínam aj samotný tím ľudí, ktorí za celým projektom stoja. Pretože investori veria produktu len do takej miery, do akej veria samotnému tímu.

zdroj: Archív Martin Pekarčík

Je pravda, že reakcie lekárov sú nad očakávania dobré?

S-Case je postavený na tom, že sme sa od začiatku jeho vývoja pýtali lekárov, čo oni sami využívajú pri každodennej diagnostike. Čiže netvoríme produkt podľa seba, ale podľa toho, čo je na trhu naozaj potrebné a po čom je dopyt.

Celková odozva na náš produkt je vysoko pozitívna, často až nad naše očakávania. Momentálne máme už 10 predobjednávok od Univerzity sv. Alžbety v Bratislave. Ďalšie máme aj do krajín tretieho sveta, kde sa náš produkt páči najmä humanitárnym organizáciám. V Pakistane máme pozitívnu odozvu aj priamo od vlády.

A ako je to v zahraničí?

Nedávno sme boli na globálnej konferencii Future of Health. Reakcie boli nad mieru pozitívne. Boli tam lekári z celého sveta, aj ľudia, ktorí priamo rozhodujú o tom, do akých medicínskych zariadení sa má investovať. Boli tam spoločnosti ako Philips Health Care, ktoré mali záujem s nami nielen spolupracovať, ale aj nejakou formou zainvestovať do nášho produktu. Páčil sa aj spoločnosti Bayer. Momentálne udržiavame kontakt najmä so zahraničnými firmami. Slovensko bude pre nás skôr testovacou oblasťou.

Viem, že ešte študuješ. Ako sa dá skĺbiť štúdium a úspešný startup? 

Áno, ešte stále som študentom, konkrétne na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Môj deň môže na niekoho pôsobiť celkom zvláštne, spávam tak 3-4 hodiny, nakoľko mi začalo skúškové. Počas dňa riešim naraz S-Case aj školu, čo je celkom obtiažne. Takže najmä počas skúškového ťahám od nevidím do nevidím. Ale dá sa to skombinovať, len na to treba mať vlastnú stratégiu.

A čo tvoja budúcnosť?

V prvom rade sa budem snažiť doštudovať, aj keď sú dni, že som rád, že sa stihnem prísť do školy vôbec pozrieť. Ale  chcem doštudovať, pretože ma to baví a mám k tomu vzťah.

Čo sa týka S-Case, prototyp je už na svete, teraz sme vo fáze doľaďovania množstiev chýb, ktoré s ním prišli. Mojou najväčšou víziou je dostať finálny produkt do krajín tretieho sveta. Aby sme sa presvedčili, že S-Case reálne pomáha ľuďom a nie sú to len slová.

Najnovšie videá

Trendové videá