Martina vyrába originálne háčkované kúsky. Tvrdí, že ľudia sa vracajú späť k tradíciám
- H Á Č K O V a N É alebo Bavlnka.sk je značka mladej Slovenky Martiny, ktorá sa venuje ručnej tvorbe
- Háčkuje plavky, crop topy, tašky, spodné prádlo či klasické šály
- Takmer okamžite si ju obľúbili zákazníci hlavne na Instagrame
- H Á Č K O V a N É alebo Bavlnka.sk je značka mladej Slovenky Martiny, ktorá sa venuje ručnej tvorbe
- Háčkuje plavky, crop topy, tašky, spodné prádlo či klasické šály
- Takmer okamžite si ju obľúbili zákazníci hlavne na Instagrame
V prvom rade sa našim čitateľom predstavte, kto stojí za projektom H Á Č K O V a N É?
V skratke, volám sa Martina, mám 27 rokov, bývam neďaleko Bratislavy a momentálne som na rodičovskej dovolenke s vyše ročným synom.
Čo vo vás vyvolalo záujem o módu?
Myslím, že nič konkrétne. Módu som podľa mňa vždy riešila viac menej ako aj iné baby. Bavilo ma, sa pekne obliekať a svoje našetrené peniaze som často krát „investovala“ práve do oblečenia. Dnes je to však už úplne inak.
Kedy ste prvýkrát vyrobili niečo háčkované a čo to bolo?
Môj úplne prvý výrobok bol háčkovaný top. Dodnes ho mám v skrini, ale nemyslím si, že by bol úplne nositeľný. A kedy to bolo? Myslím, že cca 3 roky dozadu.
Ako dlho trvá naučiť sa takéto remeslo? Učili ste sa sama, alebo vám niekto pomáhal?
Naučila som sa to pomocou Youtube videí spolu s mojou maminou, ktorá vedela štrikovať a vždy sa chcela naučiť aj háčkovať. Nakoniec som ostala pri háčkovaní už iba ja. Stačí trocha zručnosti, investovať do toho zo začiatku viac času a keď to človeka chytí, ide to veľmi rýchlo. Pri háčkovaní je však potrebná veľká dávku trpezlivosti. Najmä v začiatkoch.
Kedysi sa háčkované veci vnímali ako niečo staromódne a háčkovaniu sa venovali skôr staršie ženy. Čo sa odvtedy zmenilo? Prečo patrí háčkovanie a háčkované oblečenie aj do dnešnej doby?
Myslím si, že vo všeobecnosti sa vracia do módy všetko, čo bolo populárne kedysi. Ľudia sa vracajú naspäť k veciam a činnostiam, ktoré ešte pred pár rokmi neboli úplne bežné a populárne. Teraz každý pečie domáci kváskový chlebík, pestuje si doma svoju zeleninu a podobne. Tu som trošku odbočila, ale chcela som tým povedať, že ľudia si viac začali vážiť lokálne veci, domácu produkciu či ručnú prácu. Do dnešnej doby preto patrí aj háčkovanie a háčkované veci, lebo je to niečo iné, originálne. Každá jedna vec, ktorá sa uháčkuje je len jedna. Len veľmi ťažko by sa oproti sebe stretli osoby s rovnakým háčkovaným oblečením. Ľudia sa chcú proste odlíšiť. A v neposlednom rade je to pekné. Podľa mňa veľmi.
Kedy ste si založili projekt H Á Č K O V a N É?
Začala som s tým naplno asi od marca tohto roku. Predtým som to háčkovala len tak pre radosť. Vlastne, stále to robím najmä pre radosť a pre to, že ma to baví. A dvojnásobne ma teší, keď sa moje produkty páčia aj iným. Nikdy by som si ani len nepredstavila, že by som mala nejaké zákazníčky, ktoré by si moje výrobky kupovali. A ja ich zrazu mám a som za ne veľmi vďačná. Čo sa týka názvu Háčkované, s tým som nebola úplne stotožnená a chcela som ho zmeniť. Tak sa aj stalo. Záujemkyne ma preto nájdu pod názvom Bavlnka.sk, tak sa vlastne volá moja stránka na Instagrame.
Aký bol váš prvý klient a prvý predaný výrobok?
Moja prvá zákazníčka bolo veľmi mladé dievča, ktorej sa zapáčili moje batohy. Totižto, najskôr som začala iba s predajom batohov a kabeliek. Zopár som ich vyrobila, zaplatila som si „pár eurovú“ propagáciu na Instagrame aby sa vôbec o mne vedelo a nejak to išlo už potom samé.
Ako dlho vám trvá vyrobiť napríklad háčkované plavky?
Ich výroba závisí od veľkosti a strihu. Ale priemerne cca 10 hodín (uháčkovanie, všitie vypchávok, podšitie spodného dielu).
O čo majú zákazníci najväčší záujem?
Najväčší záujem je určite o plavky. Plavky som však prvotne vôbec nemala v pláne predávať. Záujem prišiel od známych, ktoré vedeli, že viem uháčkovať aj plavky. Odkedy som uháčkovala prvé a uverejnila ich na Instagram, háčkujem paradoxne najmä tie.
Čo všetko háčkujete, je nejaký konkrétny kus oblečenie, ktorého výrobu máte najradšej?
Háčkujem už spomínané plavky, ale aj topy, doplnky do domácnosti ako napríklad pufy na sedenie, kabelky a batohy. Momentálne sa chystám aj na niečo zimnejšie, háčkujem práve crop top sveter, chystám sa aj na nejaké čapice, šály a ďalšie zime doplnky. Uvidím, o čo bude záujem.
Najviac ma bavia asi tie plavky. Keď ich však háčkujem viacero za sebou, som potom celkom rada, keď príde po čase aj niečo iné, čo som už dlhšie nerobila.
Kde sa dajú vaše výrobky kúpiť?
Dajú sa kúpiť cez správu na Facebooku alebo Instagrame. Na 99% však prijímam objednávky cez Instagram. Tam sa stránke veľmi darí a je to popravde aj lepší kanál na predaj takýchto výrobkov.
Koľko v priemere stoja napríklad také háčkované plavky a čo všetko musíte do ceny zahrnúť?
Aj tu opäť záleží na veľkosti a strihu. Cena plaviek je v rozmedzí 50 – 70 eur. Do ceny zahŕňam, samozrejme, materiál, ktorý je potrebný na háčkovanie, ďalej vypchávky, látku na podšitie, krabičky, v ktorých plavky odosielam a nakoniec môj čas. Nie je to chvíľková záležitosť, je s tým ozaj veľa práce.
Ako reagujú Slovenky na takýto typ oblečenia? Povedali by ste, že si ho obľúbili?
Určite si ho obľúbili. Ako som už spomínala vyššie, je to niečo iné, čo nemá „každá druhá“. Môžu si nakombinovať farby podľa seba, vybrať si strih, jednoducho si navrhnúť či už plavky alebo aj iné produkty presne podľa seba. Vždy sa im snažím vyhovieť najlepšie, ako viem.
Aký háčkovaný kúsok by nemal chýbať v šatníku žiadnej modernej ženy?
Určite plavky! (Smiech)
V čom môžu mať háčkované kúsky výhodu oproti tým z bežného materiálu?
Nakoľko je to ručná a precízna práca, určite vydržia dlhšie. Bežný materiál časom vybledne, roztiahne sa. Preto si myslím, že radšej mať jeden a poriadny originálny kúsok ako viac nekvalitných, ktorý si môže v bežných obchodných reťazcoch kúpiť, a aj ich kupuje, takmer každý.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory