Máš dlhodobo tráviace ťažkosti, problémy s pleťou alebo bolesti hlavy? Vedel si, že ich príčinou môže byť aj alergia na potraviny?
- Potravinová alergia je nepriaznivá imunitná odpoveď na potravinové alergény
- Všeobecne platí, že človek si vyvinul vysoký stupeň tolerancie na potraviny, ktoré sú nevyhnutné na prežitie ale v určitých prípadoch imunitný systém rozpoznáva časti potravín ako cudzorodé zložky
- V závislosti od rôznych faktorov a podmienok má imunitný systém niekoľko možností ako reagovať
- Potravinová alergia je nepriaznivá imunitná odpoveď na potravinové alergény
- Všeobecne platí, že človek si vyvinul vysoký stupeň tolerancie na potraviny, ktoré sú nevyhnutné na prežitie ale v určitých prípadoch imunitný systém rozpoznáva časti potravín ako cudzorodé zložky
- V závislosti od rôznych faktorov a podmienok má imunitný systém niekoľko možností ako reagovať
Najdrsnejšia je klasická alergia, ktorú lekári a verejnosť bežne volajú „potravinová alergia“. V prípade tohto typu alergie telo produkuje protilátky IgE, ktoré môžu vyvolať slabé až život ohrozujúce stavy. Medzi najčastejšie symptómy patrí napr. silné svrbenie pokožky, opuch sliznice a masívny pokles krvného tlaku, ktoré nastupujú takmer okamžite v priebehu niekoľkých sekúnd až minút po požití danej potraviny. Často je potrebná okamžitá a intenzívna starostlivosť na záchranu postihnutých pacientov.
Druhým, avšak omnoho častejším typom alergie na potraviny, je tzv. oneskorená potravinová alergia, pri ktorej imunitný systém produkuje protilátky IgG. Tento typ potravinovej alergie je sprevádzaným množstvom nepríjemných symptómov ako napr. hnačka, zápcha, nadúvanie, bolesti brucha až kŕče, bolesti hlavy. Nevýhodou je, že tieto symptómy sa objavia v priebehu niekoľkých hodín až dní po požití problémovej potraviny, preto môže trvať aj roky než si postihnutý pacient uvedomí, že jedlo môže byť príčinou jeho zdravotných komplikácií. Vynechanie problematických potravín zo stravy môže výrazne zlepšiť zdravotný stav.
Hoci je prevalencia klasickej alergie viac alebo menej stabilná, zdá sa, že celosvetovo sa prevalencia ochorení vyvolaných oneskorenou potravinovou alergiou rýchlo zvyšuje. V súčasnej dobe, neexistujú žiadne oficiálne údaje o prevalencii oneskorenej potravinovej alergie ale „British Allergy Foundation“ odhaduje, že pravdepodobne 50% obyvateľov môže trpieť týmto typom alergie na potraviny.
Ako zistíš, že jedlo je príčinou tvojich zdravotných ťažkostí?
Možností ako zistíš, že máš potravinovú alergiu je niekoľko. Jednou z nich je tá, že na svojom tele spozoruješ, že po konzumácií niektorých potravín sa necítiš dobre a jednoducho ich obmedzíš. Táto „self diagnostika“ často nestačí, pretože sa môžeš veľmi ľahko zmýliť.
Je teda dôležité, že v prípade, ak na sebe spozoruješ niečo nezvyčajné, konaj a neodsúvaj tento problém na neskôr. Ak pociťuješ akútne symptómy po požití určitej potraviny ako napr. začervenanie, svrbenie či výrazné opuchy slizníc, je dôležité navštíviť lekára, pretože môže ísť o klasickú alergickú reakciu, ktorá si vyžaduje lekárske ošetrenie, keďže môže byť život ohrozujúca.
V prípade, že máš dlhodobé ťažkosti, napr. chronickú únavu, akné, ekzémy, zápchu či bolesti hlavy a vylúčil si iné možné príčiny týchto ťažkostí môže ísť o oneskorenú potravinovú alergiu, ktorú je možné odhaliť laboratórnym vyšetrením.
Sami sme si to vyskúšali
Takéto vyšetrenie je možné absolvovať v laboratóriu Medirex , ktoré dlhoročne pôsobí v oblasti laboratórnej diagnostiky a na dennej báze vyšetrí viac ako 25-tisíc pacientov, čo denne predstavuje približne 250-tisíc vyšetrení. Spoločnosť zároveň disponuje technologicky najmodernejšími laboratóriami v strednej a východnej Európe a práve preto je zárukou kvality.
Plusom v tomto prípade je, že nemusíš cestovať do miesta svojho bydliska, kde máš obvodného lekára a nemusíš čakať mesiace na termín. Na výber sú 2 alternatívy. Buď si prostredníctvom ich webu objednáš odberovú súpravu, pomocou ktorej zvládneš odber krvi potrebný na vyšetrenie sám v pohodlí domova a vzorku následne pošleš na analýzu do laboratória. Alebo je tu druhá možnosť, kedy navštíviš jedno z odberových centier Medirexu, kde ti odber krvi urobí kvalifikovaný personál. Odberové centrá sa nachádzajú v Bratislave, Košiciach a Nitre. My sme si vybrali Bratislavu a odbery na Poliklinike Mýtna.
Všetko som vyriešila online
Na odbery sa dá objednať aj online. Z ponuky na webe si môžeš vybrať jeden z piatich typov vyšetrenia oneskorenej potravinovej alergie, v rámci ktorých sa vyšetruje rôzny typ a počet potravinových alergénov. My sme si vybrali vyšetrenie Základné potraviny 90, v ktorých sa testuje oneskorená potravinová alergia na 90 najčastejšie konzumovaných potravín. Vďaka vyšetreniu sa dozvieš, na ktoré konkrétne potraviny máš alergiu a mal by si ich obmedziť. Test ti napríklad povie, na aké mliečne produkty, zeleninu, koreniny, ovocie, mäso, orechy či obilniny máš alergiu.
Všetko prebiehalo rýchlo, v odberovom mieste sme strávili asi 15 minút. Výsledky sme obdržali po 12 dňoch na e-mail, pričom spoločnosť garantuje ich dodanie do dvoch až troch týždňov. Vyzdvihnúť si ich môžeš aj osobne v odberových centrách Medirex.
Na povrch vyšlo aj to, čo som netušila ani náhodou
Vo výsledku bola uvedená každá z 90 testovaných potravín. Tie sú tiež farebne odlíšené podľa toho, akú silnú alergiu na potravinu máš. Výsledok bol prehľadný a ľahko interpretovateľný. V prípade, ak potrebuješ niečo vysvetliť, osobnú interpretáciu laboratórnym lekárom ti poskytnú v Centrálnom laboratóriu Medirex na Galvaniho 17/C v Bratislave. Pozitívnou stránkou je, že všetko vyriešiš rýchlo a bez akýchkoľvek komplikácií. Zároveň budeš vedieť, ktoré potraviny ti robia problém a mal by si ich obmedziť, prípadne nahradiť. Na záver musíš zvážiť, či ti ušetrenie času stojí za 200 eur, ktoré takéto komplexné vyšetrenie stojí.