Máš pocit, že nevieš oddychovať? Možno stačí, keď prestaneš robiť jednu zásadnú vec
- Mobilné telefóny sa stali v prenesenom slova zmysle predĺžením našej ruky
- Navzdory každodennej pomoci negatívne vplývajú na tvoju psychiku, ale aj produktivitu
- Nadmerné využívanie mobilných zariadení ti škodí
- Mobilné telefóny sa stali v prenesenom slova zmysle predĺžením našej ruky
- Navzdory každodennej pomoci negatívne vplývajú na tvoju psychiku, ale aj produktivitu
- Nadmerné využívanie mobilných zariadení ti škodí
Kedy si naposledy opustil byt bez svojho telefónu? Dokázal by si bez neho ísť napríklad na dovolenku? Pre niektorých je to hračka, pre ostatných naozaj nepredstaviteľná situácia. Pre naše psychické zdravie je to však veľmi dôležité.
Trauma menom sociálne siete
Špeciálne v období sviatkov a dovoleniek ťa sociálne siete môžu traumatizovať a to najmä vtedy, ak ty sám si letnú dovolenku nemôžeš dovoliť. To, či sú dôvovdy finančné alebo časové, nehrá žiadnu úlohu. Mimo práce by sme sa teda mali dokázať od mobilných telefónov odstrihnúť a venovať sa skutočnému životu.
K preťaženiu informáciami u teba môže dôjsť bez ohľadu na to, kde žiješ, aký je tvoj ekonomický status, farba pleti či sexuálna orientácia. V prípade, že sú informácie ťažké alebo rušivé, dochádza k frustrácii, ktorá môže po dlhom čase viesť k depresii.
A ešte viac, keď sme sa stali obeťou zneužívania alebo nám jednoducho chýbala podpora od rodiny. Podľa portálu Psychology Today, sociálne siete majú vplyv na psychiku, ale aj správanie jedinca. Zväčšujú stres, spôsobujú škrípanie zubami v noci, ale aj môžu aj za nespavosť. Podľa portálu existuje aj vzťah medzi sociálnymi sieťami, pocitom prázdnoty a nadmernou konzumáciou alkoholu a užívaním drog.
Zabijak produktivity v ruke
Téme produktivity sa venovál portál Quora, ktorý oslovil Michaela Tierana Filkinsa z Boston Scientific. Podľa neho sú dopady na produktivitu zrejmé. Na otázku portálu Quora odpovedal: „Telefóny a sociálne siete znižujú našu produktivitu rapídne. Chodíme na ne bez dôvodu príliš často a potom nás rozptyľuje niečo, čo sme na telefóne robiť nechceli. Niekedy idem na svoj telefón s určitým účelom a nechám sa rozptýliť oznámením a zabudnem, prečo som potreboval svoj telefón,“ hovorí.
Používanie mobilného telefónu mení náš mozog a ovplyvňujú našu pozornosť. Potvrdila to aj štúdia vo vedeckom periodiku International Journal of Health Science, ktorá spomínané poruchy potvrdzuje. Vedci zaznamenali nepriaznivé účinky používania mobilných telefónov na zdravie, vrátane zmien mozgovej aktivity, reakčných časov a spánkového režimu, uvádza sa vo výsledkoch štúdie.
Telefóny sú pohodlné a užitočné. Na druhej strane však vyvolávajú reakcie, ktoré sú pre mozog návykové a podporujú ťa v mrhaní časom.
Ako používať telefón menej?
Riešenie je niekedy veľmi jednoduché a doslova na dosah ruky. Keď sa chystáš podstúpiť túto zmenu, najskôr sa pokús vyhodnotiť svoje súčasné používanie svojho telefónu. A pozri sa aj na to, ako sa cítiš pri predstave, že to robiť nebudeš. Skús si položiť otázku, čomu sa chceš na telefóne venovať. Pokiaľ si chceš čítať správy, tak sa snaž robiť len to.
Docieliš to tak, že si vypneš upozornenia od všetkých aplikácií. V praxi to bude znamenať, že budeš reagovať len na prichádzajúce hovory, správy, udalosti v kalendári, email a prípadne Whatsapp. Pravda je taká, že Facebook, Messenger, ale aj Instagram chcú, aby si na nich trávil čo najviac času. Práve od toho sú závislé ich príjmy z reklamy. Ďalšie užitočné tipy sa dozvieš aj v článku magazínu Time.
Zdroj: Time,International Journal of Health Science, Quora, Psychology Today
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti