Máš problém neminúť celú výplatu? Expert prezradil zaručené tipy na šetrenie. Jeho názor na krypto ťa možno prekvapí
- Pre mladých ľudí je náročné šetriť
- Dôvodom je najmä potreba bývania
- Toto sú rady od odborníka, ktoré ti ušetria peniaze aj do budúcnosti
- Pre mladých ľudí je náročné šetriť
- Dôvodom je najmä potreba bývania
- Toto sú rady od odborníka, ktoré ti ušetria peniaze aj do budúcnosti
Keď si mladí ľudia chcú začať tvoriť finančnú rezervu, ocitajú sa často v neľahkej situácii. Snažia sa totiž osamostatniť od rodičov. To však so sebou prináša výrazné finančné výdavky. Keď sa chcú stať samostatnými, najviac kľúčovým problémom sa stáva bývanie.
Mladí ľudia sú tak odkázaní na komerčný prenájom alebo si kupujú byt, keďže na Slovensku prakticky neexistuje čiastočne regulovaný trh nájomného bývania, ako je napríklad v susednom Rakúsku.
„Ak mladý človek nemá silné finančné zázemie rodiny, stojí pred ťažko riešiteľným problémom, keď si paralelne potrebuje tvoriť finančnú rezervu na dofinancovanie budúcej kúpy bytu a zároveň má zvýšené výdavky v podobe komerčného prenájmu,“ uviedol pre Startitup finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Zároveň prezradil, ako si ušetriť čo najviac peňazí a aké nástroje pritom môžeš využiť.
Problémom sú aj sociálne siete
Keď si chceš zobrať hypotéku na nehnuteľnosť, musíš mať objem financií, ktoré potrebuješ na dofinancovanie. Bez finančného zázemia rodiny sa ale mladí ľudia ocitajú pred problémom: paralelne je potrebné vytvoriť si finančnú rezervu na dofinancovanie budúcej kúpy bytu so zároveň zvýšenými výdavkami v podobe komerčného podnájmu.
Slovensko sa aj preto ocitá spolu s Chorvátskom na čele rebríčka mladých ľudí, ktorí z rodičovského domu odchádzajú v priemere vo veku vyše 32 rokov. Objem peňazí, ktorý mladí ľudia na dofinancovanie potrebujú, je ale často taký vysoký, že v mnohých prípadoch na sporenie rezignujú a míňajú všetky svoje zárobky.
Symptómom je podľa odborníka tiež téma sporenia na dôchodok, nad ktorou sa mladí vôbec nezamýšľajú a odmietajú začať sporiť v mladom veku. „Pritom práve začiatok sporenia na dôchodok s prvým povolaním je absolútne kľúčový, keďže si vďaka dostatku času vyžaduje najmenšie investície zo strany mladých ľudí,“ uviedol Búlik.
Zároveň vyčíslil, že mnoho mladých ľudí minie počas prvých desiatich rokov svojho života objem financií, za ktoré by si mohli dovoliť jednoizbový byt v menšom meste. „V tomto smere hrajú bezpochyby veľmi negatívnu rolu sociálne siete, ktoré tlačia mladých ľudí do väčšieho míňania kvôli umelým vzorom života iných ľudí na celom svete s údajne vysokým životným štandardom,“ hovorí Búlik.
Keďže je však objem financií potrebných na dofinancovanie hypotéky veľmi vysoký, v mnohých prípadoch mladí ľudia rezignujú na sporenie a míňajú všetky svoje zárobky. Obrazne sa dá povedať, že veľké množstvo z nich minie počas prvých desiatich rokov svojho pracovného života objem financií, za ktoré by si mohli kúpiť jednoizbový byt v menšom meste.
„V tomto smere hrajú bezpochyby veľmi negatívnu rolu sociálne siete, ktoré tlačia mladých ľudí do väčšieho míňania kvôli umelým vzorom života iných ľudí na celom svete s údajne vysokým životným štandardom. Je smutné sledovať, ako mnohí mladí ľudia nemyslia na svoju budúcnosť a míňajú svoj celý príjem na spotrebu,“ tvrdí Búlik.
Pri šetrení použi toto „zlaté pravidlo“
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je pri šetrení takzvané zlaté pravidlo
- Tipy odborníka pri dlhodobom sporení
- Ako si rozdeliť výplatu
- Či finančný analytik odporúča investovať do kryptomien
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika