Ak si podráždený a cynický, dávaj pozor. Telo ti dáva najavo vyhorenie
- Syndróm vyhorenia má typické príznaky
- Ak na sebe pozoruješ nechuť do práce, mal by si spozornieť
- Syndróm vyhorenia má typické príznaky
- Ak na sebe pozoruješ nechuť do práce, mal by si spozornieť
Ak na sebe zbadáš znaky, ako sú strata produktivity, zmena spánkového režimu, problémy so sústredením sa či pesimistické zmýšľanie, je možné, že čelíš vyhoreniu, ktoré trápi čoraz viac ľudí.
Zasahuje do všetkých aspektov života
Často sa mylne domnievame, že syndróm vyhorenia nastáva až po dlhých rokoch na pracovisku. Opak je však pravdou. O vyhorení nám povedal aj 26-ročný Martin, ktorý problémy pocítil hneď pol roka po nástupe do novej práce.
„Syndróm vyhorenia zrazu nesúvisel iba s prácou ako takou. Mal som pocit, že strácam radosť zo života. Nič ma nebavilo a pociťoval som nechuť takmer ku všetkému. Mal som pocit, že som absolútne neschopný a odpadla zo mňa akákoľvek motivácia,“ spomína Martin.
„Vždy, keď som prišiel z práce, som pociťoval obrovskú únavu. Keď ma ľudia presviedčali, že sa mám vzchopiť a byť za prácu vďačný, pocity zlyhania sa prehlbovali ešte viac.“
Jedným dychom dodáva, že veci sa vrátili do normálu až v momente, keď sa rozhodol pre zmenu práce.
Príznakov je niekoľko
Spomínanej téme sa venoval aj ekonomický portál Business Insider. Tí vo svojom najnovšom článku opisujú príznaky, ktoré by mali byť pre nás jasným signálom v tom, že treba spomaliť.
V úvode objasňujú, že syndróm vyhorenia si konkrétnu profesiu nevyberá a zasiahnuť môže kohokoľvek od lekárov, učiteľov po ekonómov až právnikov.
Podotýkajú tiež, že vyhorenie sa nemusí výlučne vzťahovať na profesijnú oblasť a postihnúť môže napríklad matky na materskej či osoby opatrujúce iného rodinného príslušníka.
Business Insider uvádza, že medzi päť najzákladnejších príznakov syndrómu vyhorenia patrí vyčerpanie, pocit že si „na dne“, znížená produktivita, strata vášne a podráždenosť či cynizmus.
„Syndróm vyhorenia môže spôsobiť, že sa budete cítiť psychicky a fyzicky vyčerpaní alebo unavení, ako keby ste nemali dostatok energie na svoju prácu. Môžete mať tiež problémy so spánkom. Môžete si všimnúť, že potrebujete oveľa viac spánku, no aj napriek tomu sa budete stále cítiť unavení,“ hovorí sociálna pracovníčka k jednému z príznakov pre Business Insider.
Depresia a vyhorenie nie sú to isté
Ako uvádzajú ďalej, vyhorenie a depresia sa môžu prelínať, no nie sú tým istým. Štúdia zubných lekárov z roku 2012 z Fínska zistila, že syndróm vyhorenia predpovedá príznaky depresie, ale nie naopak.
Ak okrem iného vnímaš, že zrazu pociťuješ nechuť aj k veciam, v ktorých si dovtedy vynikal, mal by si spozornieť. „Môžete si všimnúť, že skutočne bojujete aj s niektorými úlohami, v ktorých ste zvyčajne predtým boli naozaj dobrí,“ hovorí.
Prehliadať by sme vraj podľa jej slov nemali ani podráždenosť či prehnaný cynizmus. Ak si si teda všimol, že na svoje okolie dlhodobo reaguješ podráždene a pridružujú sa ku tomu aj vyššie spomenuté príznaky, mal by si vyhľadať odborníka.
Témou vyhorenia sa na Slovensku zaoberá projekt Nevyhorení. Skúsenosti 21 ľudí, ktorí si prešli vyhorením a rozhodli sa prehovoriť o najťažších chvíľach svojho života zoskupili do knihy, ktorá sa na trhu stala rýchlo obľúbenou.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: businessinsider.com