Masívna erupcia sopky na Islande: Láva už stiekla do mesta, vzplanuli prvé domy (VIDEO)

  • Na Islande vybuchla sopka
  • Situácia je vážna, láva sa dostala do mesta Grindavík
Láva po výbuchu sopky na Islande stiekla do mesta Grindavík
Facebook/Severe Weather Europe, Reprofoto: X/R A W S A L E R T S
  • Na Islande vybuchla sopka
  • Situácia je vážna, láva sa dostala do mesta Grindavík

Na juhozápade Islandu vybuchla sopka, informuje miestny meteorologický úrad. Na polostrove Reykjanes ide od roku 2021 o piatu erupciu.

Posledná na polostrove začala vo vulkanickom systéme Svartsengi 18. decembra 2023. Nastala po úplnej evakuácii mesta Grindavík. To malo 4 000 obyvateľov. Úrady tiež nariadili zatvoriť geotermálne kúpele Modrá lagúna, ktoré boli obľúbeným turistickým miestom, píše Reuters.

Na posúdenie aktuálnej situácie a presného miesta výbuchu bol vyslaný vrtuľník pobrežnej stráže, uviedla agentúra civilnej ochrany.

Erupcia začala severne od rybárskeho Grindavíku. Došlo k nej ráno okolo 7:57 hod. Spočiatku nebolo jasné, odkiaľ láva presne vychádzala a akým smerom stekala, uviedla televízia RUV. Trhlina sa však rozširovala a k 16:00 nášho času sa už dostala do mesta Grindavik, ktoré bolo pred erupciou evakuované.

Ako píše BBC, láva sa vyliala do ulíc mesta a zasiahla časť domu, ktorý vzplanul. 

Video z momentu erupcie:

Island sa môže „roztrhnúť“

Island, ktorý leží medzi Eurázijskou a Severoamerickou tektonickou doskou, dvoma z najväčších na planéte, je domovom seizmickej a vulkanickej aktivity. Tieto dve dosky sa totiž pohybujú opačnými smermi.

Island leží obkročmo na tejto trhline. Ostrov je totiž výsledkom magmatického stúpania pozdĺž rozširujúceho sa stredu dosiek. Pohyb euroázijskej a severoamerickej dosky Zem pomaly roztrháva, pričom čerstvá magma stúpa buď z plášťa alebo z kôry, aby vznikajúcu medzeru vyplnila, píše Defector.

Islandská sopečná činnosť nie je nič nové, ani nepredvídateľné, píše expert. Je to práve že základná podmienka existencie ostrova. V poslednom období z ostrova hlásia výrazný nárast seizmickej aktivity, konkrétne pod polostrovom Reykjanes. Otrasy naznačujú, že na zemský povrch si razí cestu 16 kilometrový magmatický prienik.

Ako teda píše Geology In, poloha Islandu na hranici medzi Eurázijskou a Severoamerickou tektonickou doskou znamená, že sa jeho dve polovice od seba pomaly vzďaľujú.

Euroázijské a severoamerické platne sa hýbu rýchlosťou približne 2,5 centimetra za rok. To znamená, že za milión rokov by sa od seba mali vzdialiť asi o 25 kilometrov.

Oddelenie tektonických platní však na ostrove nespôsobuje len deštrukciu. Taktiež vďaka nemu vznikajú nové pozoruhodné miesta. Trhliny, ktoré sa pre túto činnosť tvoria, vedú k dramatickým zmenám v krajine. Vznikol tak napríklad národný park Þingvellir, kde sa návštevníci môžu prechádzať medzi dvoma kontinentmi.

Stávajú sa tak svedkami hmatateľného dôkazu toho, že trhanie Islandu skutočne pokračuje.

Zdroje: Reuters, X/R A W S A L E R T S, Geology In, BBC, Facebook/Severe Weather Slovakia o.z.

Najnovšie videá

Trendové videá