Masívna metaanalýza: Pri depresii môže pomôcť vitamín, ktorý máme takmer všetci v poličke
- Výsledky výskumu teda naznačujú, že súvislosti medzi vitamínom D a psychickým zdravím existujú
- Na to, aby sa to potvrdilo, je potrebné vykonať množstvo ďalších výskumov
- Výsledky výskumu teda naznačujú, že súvislosti medzi vitamínom D a psychickým zdravím existujú
- Na to, aby sa to potvrdilo, je potrebné vykonať množstvo ďalších výskumov
Nová štúdia ukázala, že na to, aby ľudské telo fungovalo fyzicky aj psychicky dobre, potrebuje správne množstvo vitamínu D. Dôkazov o tom, že nedostatok tohto vitamínu sa spája s depresiami, pribúda.
Podľa metaanalýzy predošlých 41 výskumov dokáže užívanie vitamínu D zmierniť symptómy depresie u ľudí, ktorým bolo ochorenie diagnostikované lekármi. Práve toto zistenie otvára potenciálne alternatívne spôsoby liečby.
Ako informuje portál Science Alert, okrem kontroly hladín vápnika a fosfátu v tele sa predpokladá, že vitamín D pomáha regulovať rôzne funkcie v centrálnom nervovom systéme. Výskumy na zvieratách dokonca ukázali, že vitamín by mohol prispievať ku kontrole chemickej rovnováhy v mozgu. Výsledky týchto výskumov teda naznačujú, že súvislosti medzi vitamínom D a psychickým zdravím existujú.
Podľa Tuomasa Mikolu, hlavného autora štúdie a doktoranda na University of Eastern Finland, dokážu tieto zistenia podporiť nové klinické štúdie a tiež napomôžu k objasneniu suplementácie vitamínu D pri liečbe depresie.
Do metaanalýzy bolo zapojených 53 235 účastníkov štúdie zo 41 štúdií. Nešlo iba o ľudí, ktorí trpia depresiami, zúčastnili sa tiež osoby bez depresií. Zapojeným do štúdie bol podávaný vitamín D, no iní dostávali placebo.
V prípade účastníkov s depresiou sa ukázalo, že doplnky vitamínu D sú pri zmierňovaní symptómov depresie účinnejšie ako placebo. U účastníkov bez depresie to však bolo placebo, ktoré malo o niečo väčší vplyv na symptómy ochorenia.
„Naše výsledky naznačujú, že suplementácia vitamínu D má priaznivé účinky u jedincov s veľkou depresívnou poruchou, ako aj u jedincov s miernejšími, klinicky významnými symptómami depresie,“ cituje vedcov Taylor and Francis Online.
Antidepresíva nevyhovujú každému
V súčasnosti je depresia celosvetovo považovaná za rozšírené ochorenie. Každý rok totiž postihuje viac ako 280 miliónov ľudí z celého sveta. Vzhľadom na to, že antidepresíva nepomáhajú či nevyhovujú každému, je nutné skúmať aj iné spôsoby liečby psychického ochorenia.
Údaje, ktorými vedci momentálne disponujú, nestačia na to, aby potvrdili, že nízke hladiny vitamínu D spôsobujú depresiu alebo že doplnky výživy sú účinnou liečbou. Hoci táto metanalýza dokazuje určité prepojenia, predchádzajúci výskum až taký presvedčivý nebol.
Zatiaľ čo metaanalýza, ako je táto, je užitočná pri porovnávaní výsledkov medzi veľkým počtom ľudí, rôzne prístupy a faktory v každej jednotlivej štúdii sťažujú vyvodzovanie všeobecných záverov.
Na to, aby bolo úplne jasné, o čo vlastne ide, je nutné vykonať ešte množstvo štúdií. Do nich by mohli vedci zapojiť všeobecnú a klinickú populáciu.
„Napriek širokému rozsahu tejto metaanalýzy zostáva istota dôkazov nízka kvôli heterogenite študovaných populácií a kvôli riziku zaujatosti spojenému s veľkým počtom štúdií,“ dodáva na záver Mikola.
Depresie kvôli pandémii
Od januára do novembra roku 2021 uskutočnili psychológovia a psychologičky z IPčka viac ako 64-tisíc pomáhajúcich a krízových komunikácií s ľuďmi na ich linkách pomoci.
Psychológovia ľuďom pomáhajú a podporujú ich v náročných až hraničných životných situáciách. V priemere hovoríme o 195 núdzových kontaktoch za jeden deň. Od začiatku pandémie ich zaznamenali šesťnásobne viac ako v období pred ňou.
Najviac ľudí, ktorí sa na psychológov prostredníctvom krízových liniek obrátili, trápila samota. S pocitom osamelosti v pandemických mesiacoch pomáhali 10 629 ľuďom.
6 764 mladých ľudí hľadalo prostredníctvom IPčka pomoc s myšlienkami na ukončenie života. 5 861 rozhovorov bolo o sebapoškodzovaní a 2 192 kontaktov sa odohralo v situácii ohrozenia života pri pokuse o samovraždu.
Na linku sa obracajú prevažne mladí ľudia, až 74 % percent zo všetkých rozhovorov bolo s ľuďmi mladšími ako 30 rokov.
„Stále častejšie sa nám mladí ľudia otvárajú s tými najnáročnejšími a najcitlivejšími témami, v ktorých boli dlho sami a bez pomoci,“ uviedol pre Startitup Marek Madro, psychológ a riaditeľ IPčka.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Taylor and Francis Online, Science Alert, Startitup