Masívne protesty v dovolenkovom raji Slovákov. Obyvatelia zúria, žiadajú pomoc od vlády
- Organizátori uvádzali 50-tisíc demonštrantov
- Na proteste nechýbali ani deti
- Organizátori uvádzali 50-tisíc demonštrantov
- Na proteste nechýbali ani deti
V nedeľu večer (21. júla) sa na Malorke uskutočnila veľká demonštrácia proti masovému turizmu a jeho dopadom. Počas večera polícia opakovane zvyšovala odhady počtu účastníkov. Krátko pred desiatou hodinou už hovorila o viac ako 20-tisíc ľuďoch. Organizátori však uvádzali 50-tisíc demonštrantov.
Pod heslom „Zmeňme kurz. Stanovme limity pre turizmus“ vyzvalo na zhromaždenie 111 rôznych organizácií a združení. Demonštranti kritizovali negatívne dopady masového turizmu na životné prostredie, infraštruktúru a kultúru Malorky. Žiadali od vlády obmedzenie počtu turistov, prísnejšie kontroly prenájmov nehnuteľností a podporu udržateľného turizmu. Informuje o tom Mallorca Zeitung.
Na obľúbenom španielskom dovolenkovom ostrove Malorka v nedeľu niekoľko tisíc miestnych obyvateľov opäť demonštrovalo proti masovej turistike. Ako vysvetľuje agentúra TASR, ľudia držali transparenty so sloganmi ako „Váš luxus, naša bieda“ či „Nechceme byť priekopníkmi rastúcich nákladov na bývanie“.
Protestujúci opäť žiadali od vlády obmedzenie počtu turistov, prísnejšie kontroly prenájmov nehnuteľností a podporu udržateľného turizmu. Demonštranti sa potom vydali z parku Ses Estaciones ulicami starého mesta metropoly Palma De Mallorca. Na protest vyzvala organizácia Menej turizmu, viac života.
Nechýbali ani deti
Napriek vážnej téme protestu bola atmosféra na demonštrácii uvoľnená a pokojná. Pochodu sa zúčastnilo aj mnoho detí, ktoré prechádzali pešou zónou Carrer Sant Miquel a Plaça Major až na námestie pred radnicou a potom ďalej smerom k Passeig del Born. Tam bol prečítaný manifest.
Ako informuje Mallorca Zeitung, pred demonštráciou aktivisti nastriekali na fasády niektorých realitných kancelárií heslá proti špekuláciám s nehnuteľnosťami.
Demonštráciu, ktorú sprevádzali hudobné skupiny, sledovalo aj mnoho turistov. Protest však ukázal, že nespokojnosť s dopadmi masového turizmu na Malorke je stále silná. Aj keď sa demonštrácie nezúčastnilo toľko ľudí ako v máji, je zrejmé, že tlak na vládu, aby prijala opatrenia na reguláciu turizmu a ochranu životného prostredia, bude pokračovať.
Protest proti nadmernému turizmu
Pred ôsmimi týždňami vyšlo podľa organizátorov do ulíc v Palme de Mallorca okolo 25-tisíc miestnych obyvateľov. Mottom ich vtedajšieho protest boli „Povedzme dosť!“ a „Mallorca nie je na predaj!“
Pre Malorku je cestovný ruch nevyhnutný na prežitie. Turistický priemysel generuje podľa organizácie Exceltur 45 percent hrubého domáceho produktu Baleárskych ostrovov. V prvom štvrťroku tohto roka navštívilo Španielsko 16,1 milióna ľudí, čo predstavuje nárast o 18 percent v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Turisti minuli vlani v Španielsku 109 miliárd eur.
Po Katalánsku boli Baleárske ostrovy druhým najobľúbenejším cieľom turistov. Španielsky národný štatistický úrad uviedol, že minulý rok prilákali 14,4 milióna dovolenkárov.
Organizátori protestu sa cítia ignorovaní konzervatívnou vládou
Organizátori protestu proti masovému turizmu na Malorke sa cítia byť ignorovaní konzervatívnou regionálnou vládou. Tá síce pred niekoľkými mesiacmi prekvapivo ohlásila zmenu kurzu v cestovnom ruchu smerom k väčšej udržateľnosti, no organizátori protestu vnímajú tieto kroky ako nedostatočné.
„Politika bude naďalej presadzovať diskurz o kvalitnom a luxusnom dovolenkárovi,“ povedal v rozhovore pre regionálnu tlač jeden z hovorcov organizátorov, 15-ročný Jaume Pujol. „My však nechceme len zmenu typu dovolenkára, ale komplexnú socioekonomickú zmenu.“
Demonštranti netúžia po zrušení turizmu na ostrove. Mnohí z nich v nedeľu večer pre zdôraznili, že nemajú nič proti turistom ako takým. Ich cieľom je poukázať na to, ako veľmi masový turizmus znižuje kvalitu života obyvateľov Malorky. Najväčšie obavy im spôsobuje nedostatok dostupného bývania a prudko rastúce ceny prenájmov, ktoré sú dôsledkom prenájmu bytov turistom a víkendového bývania.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Mallorca Zeitung , TASR