Chýbajú 4 frekventované lieky, hlásia lekárne. ŠÚKL upokojuje, poznáme dátumy a náhrady
- Na Slovensku chýba viacero liekov
- Patria k nim aj dôležité antibiotické liečivá
- Na Slovensku chýba viacero liekov
- Patria k nim aj dôležité antibiotické liečivá
Slovenské lekárne aktuálne čelia problémom s dostupnosťou liekov. Na pultoch chýbajú nielen voľnopredajné prípravky, ale aj niektoré lieky na predpis.
Podľa sprostredkovaných vyjadrení je na Slovensku problém s ciprofloxacínovými antibiotikami. Rovnako znepokojujúci je výpadok liekov, ktoré sa používajú pri nachladnutí a chrípke alebo život ohrozujúcich epileptických záchvatoch.
Nedostatok účinného antibiotika
Ako uvádza Etabletka, ciprofloxacín predstavuje účinné antibiotikum, ktoré cielene eliminuje baktérie zodpovedné za rôzne infekcie. Jeho terapeutické využitie zahŕňa liečbu ochorení dýchacích ciest, vrátane zápalov pľúc a priedušiek, ako aj komplikovaných ušných infekcií a zápalov nosových dutín.
Pri liečbe infekcií močového traktu, vrátane zložitých zápalov alebo ochorení obličiek, patrí ciprofloxacín takisto k preferovaným možnostiam. Svoju účinnosť preukazuje aj pri zápaloch semenníkov, infekciách ženských pohlavných orgánov, tráviaceho traktu a vnútrobrušných infekciách.
Ciprofloxacín je určený aj na prevenciu infekcií spôsobených baktériou Neisseria meningitidis alebo po vdýchnutí antraxu. Pri ťažkých infekciách alebo tých, ktoré spôsobuje viacero druhov baktérií, je často kombinovaný s ďalšími antibiotikami, na dosiahnutie optimálnej terapeutickej účinnosti.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) však ubezpečuje, že situácia ohľadom dostupnosti liekov je momentálne stabilizovaná. V najbližších mesiacoch by nemalo dôjsť k prerušeniu dodávok. „Ak by kvôli zvýšenému dopytu dočasne nastal výpadok, pacientom odporúčame, aby sa obrátili na lekára, ktorý im predpíše vhodnú náhradu na zabezpečenie potrebnej liečby.“ Uviedol ŠÚKL.
Zároveň sa objavili správy o nedostatku lieku Clarinase. Používa sa na zmiernenie príznakov alergickej nádchy a upchatého nosa. Prvá zložka, loratadín, funguje ako antihistaminikum a blokuje účinok histamínu zodpovedného za alergické reakcie. Druhá zložka, pseudoefedríniumsulfát, dočasne zmierňuje opuch nosovej sliznice a umožňuje voľnejšie dýchanie. ŠÚKL uvádza, že na trhu existuje náhrada pod názvom Aerinaze.
Prerušenie dodávok lieku na epilepsiu
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) upozornil na prerušenie dodávok dvoch významných liekov: Luminalu a Genotropinu od spoločnosti Pfizer.
Luminal sa podáva vo forme injekčného roztoku a využíva sa najmä pri zvládaní epileptických záchvatov, vrátane status epilepticus. Ide o život ohrozujúci stav, ktorý je charakteristický dlhými alebo opakujúcimi sa epileptickými záchvatmi.
Okrem toho pôsobí aj ako sedatívum na prípravu pacientov pred narkózou. Tento liek je nevyhnutný najmä pri ťažkých stavoch, keď podávanie fenobarbitalu v perorálnej forme nie je možné alebo spôsobuje komplikácie. „Tento liek bude dočasne nedostupný v neskorších termínoch. V štátnom ústave máme od držiteľa registrácie nahlásené prerušenie od 25. 11. 2024 a predpokladané obnovenie dodávok sa očakáva od 1. 1. 2025.“ Vysvetľuje ŠÚKL.
Genotropin, ďalší liek zasiahnutý výpadkom, obsahuje hormón s rovnakou štruktúrou ako prirodzený ľudský rastový hormón. Je dôležitý pre správny rast kostí a svalov, ako aj celkový vývoj organizmu. Liečba Genotropinom je určená pre dospelých i deti s nedostatkom rastového hormónu.
Dôležitý je najmä pre detských pacientov. Nedostatočná produkcia rastového hormónu, ktorá významne ovplyvňuje výšku a celkový telesný vývoj, patrí medzi najčastejšie indikácie liečby. Okrem toho sa Genotropin využíva u detí trpiacich chronickou nedostatočnosťou obličiek.
„Evidujeme prerušenie dodávok od 14. 11. 2024. Výrobcovia a distribútori prijali opatrenia na zabezpečenie liečby. Pre pacientov so syndrómom Prader-Willi boli vytvorené bezpečnostné zásoby balení lieku,“ uzatvára ŠÚKL.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Etabletka, ŠÚKL