Maslo a vajíčka za 4 eurá: Expert prezradil, kedy sa Slovensko dočká vytúženého poklesu cien potravín
- Ceny energií klesajú, no ceny potravín ešte nie. Expert prezradil, kedy sa toho dočkáme
- Medzitým sa Slovensko dostalo medzi tri krajiny v EÚ, kde najviac zdraželi potraviny
- Ceny energií klesajú, no ceny potravín ešte nie. Expert prezradil, kedy sa toho dočkáme
- Medzitým sa Slovensko dostalo medzi tri krajiny v EÚ, kde najviac zdraželi potraviny
Ceny energií, vrátane plynu začali v Európskej únii klesať, čo ekonómov priviedlo k optimizmu. Ceny plynu vo februári klesli na najnižšiu úroveň za 18 mesiacov. Teda na úroveň pred začiatkom vojny. Obyvatelia Únie zatiaľ zníženie cien v praxi nezaznamenali. Naopak ich peňaženky trápia stúpajúce ceny potravín, do ktorých sa premieta inflácia.
„Keď hovoríme o cenách energie v porovnaní s nákladmi na potraviny, musíme zvážiť efekt ,oneskorenia’,“ vysvetľuje Ricka De Oliveira, energetický analytik spoločnosti TELF AG pre Euronews. „Tieto nižšie ceny energie, ktoré máme práve teraz, sa musia premietnuť do nižších nákladov na výrobu potravín, vtedy uvidíme rozdiel.“
Oliviera vysvetľuje, že ceny, ktoré vidíme v obchodoch, odzrkadľujú situáciu pred šiestimi mesiacmi, keď sa potraviny vyrábali. Potrvá približne ďalších šesť mesiacov, kým ceny klesnú. Energetický analytik ale pripomína, že to len za predpokladu, že sa ceny energií stabilizujú.
Čo sa týka zdražovania v mesiaci január aj tu štatistický úrad Európskej únie – Eurostat zaznamenal v priemere EÚ mierny nárast cien. Ceny potravín stúpli z decembrových 18,2 % na januárových 18,4 %.
Slovensko na tretej priečke
Niektoré krajiny ale zdražovanie zasiahlo oveľa viac. Najviac si za potraviny priplatia Maďari, kde za posledný rok porástli ceny o 48,2 %. Maďari obsadzujú prvú priečku v tejto neslávnej štatistike už niekoľko mesiacov. Ceny potravín tam stúpajú napriek zastropovaniu cien, ktoré učinila maďarská vláda na čele s premiérom Viktorom Orbánom.
Druhá priečka sa tiež nezmenila a v januári ju obsadila Litva, kde si Litovčania zaplatia za potraviny o 32 %. Čo sa ale zmenilo je tretia priečka, kde sa ocitlo nečakane Slovensko. Naša krajina tak s 28,6 % predbehla Lotyšsko (28,5 %) a Estónsko (28,5 %).
Minulý mesiac Lotyšsko a Estónsko figurovali v rebríčku pred Slovenskom.
Naopak najnižšie zdraženie v rámci EÚ zaznamenal Cyprus (10,3 %), Luxembursko (12,1 %) a Malta (12,1%).
Zdraženie potravín len umocňuje zvyšovanie životných nákladov domácností. Kríza v oblasti životných nákladov ale bude podľa Oliviera trvať oveľa dlhšie ako rast cien potravín a pravdepodobne neskončí ani koncom roka 2023.
Komisia očakáva rast
Kríza je zapríčinená viacerými faktormi od pandémie koronavírusu cez vojnu na Ukrajina a s ňou spojenou energetickou krízou.
Ekonómovia ale tvrdia, že krajiny EÚ sa pravdepodobne vyhnú recesii, výnimkou má byť iba Švédsko.
Európska komisia očakáva hospodársky rast EÚ v roku 2023 na úrovni 0,8 %, čo je nárast oproti 0,3 %, ktoré predpovedala v novembri.
Dôvodom je aj teplá zima a s ňou spojená nižšia spotreba plynu, od ktorého bol starý kontinent do ruskej agresie na Ukrajine závislý. Pomohli aj opatrenia jednotlivých štátov, ktoré mali podporiť domácnosti a podniky, uvádza World Economic Forum.
„Európska referenčná cena plynu klesla pod svoju predvojnovú úroveň, k čomu prispel prudký pokles spotreby plynu a pokračujúca diverzifikácia zdrojov dodávok,“ uviedla Komisia. „Pracovné trhy tiež pokračovali v dobrej výkonnosti, pričom miera nezamestnanosti v EÚ zostala v decembri na historickom minime 6,1 %.“
Komisia ale hovorí, že predpoveď sa ešte môže zmeniť, pretože ešte stále existuje mnoho neistoty a okolo toho sa bude situácia vyvíjať. Európsku ekonomiku by mohli ohroziť ďalšie koronavírusové reštrikcie.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Euronews, World Economic Forum