Mäso aké poznáme bude možno čoskoro minulosťou. Izrael začal vyrábať jeho náhradu v továrni s bioreaktormi
- Jedno z riešení klimatickej krízy vidia vedci vo výrobe kultivovaného mäsa
- Izraelský startup je o krok bližšie k tomu, aby sme mäso z laboratórií mali na stoloch už do pár rokov
- Pred nedávnom otvoril prvú továreň s bio reaktormi, ktoré takéto mäso produkujú
- Jedno z riešení klimatickej krízy vidia vedci vo výrobe kultivovaného mäsa
- Izraelský startup je o krok bližšie k tomu, aby sme mäso z laboratórií mali na stoloch už do pár rokov
- Pred nedávnom otvoril prvú továreň s bio reaktormi, ktoré takéto mäso produkujú
Obmedzenie mäsa je podľa mnohých vedcov jedným z najlepších spôsobov, ako pomôcť k záchrane našej planéty. Aj preto sa hľadajú alternatívy k pôvodným živočíšnym produktom. Informuje o tom portál Unilad s odvolaním sa na štúdiu, ktorú vykonáva University of Guelph v Kanade.
Supermarkety dnes ponúkajú rôzne vegetariánske a vegánske pokrmy. Pre rázny krok sa rozhodla aj spoločnosť McDonald’s, ktorá uzavrela trojročnú dohodu so značkou Beyond Meat, ktorá sa zameriava na výrobu mäsových náhrad. Tá bude podľa dohody dodávať placky, ktoré budú náhradou mäsa vo vegánskych burgroch McPlant.
celom svete.Pestovaním mäsa k záchrane planéty
Aj na Slovensku zažívajú veľký rozmach aj rastlinné náhradky, ktoré však žiaľ nedokážu plnohodnotne zasýtiť vysoký dopyt ľudí po mäse. Už teraz existuje veľa ľudí, ktorí sa o obmedzenie konzumácie mäsa a živočíšnych produktov snažia, ale stále veľká časť populácie mäso jedáva a jesť ho bude aj v nasledujúcich dekádach.
Experti upozorňujú, že spotreba mäsa celosvetovo stúpa, a či chceme alebo nie, už teraz čelíme živočíšnej nadprodukcii. To ide ruka v ruke s tým, že poľnohospodárstvo sa zaradilo k najväčším znečisťovateľom planéty. Len samotný chov zvierat každoročne vyprodukuje 14,5 % skleníkových plynov.
Otázke klimatickej krízy sa venuje aj Bill Gates. Vo svojej novej knihe s názvom Ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe vidí riešenie práve vo vývoji kultivovaného mäsa. Apeluje na vyspelé a bohaté štáty, aby jeho výskumu venovali zaslúženú pozornosť.
Mäso vypestované v laboratóriu, z ktorého si pripravíme plnohodnotný obed, začína byť čoraz reálnejšou predstavou. Mnohé firmy usilovne pracujú na výrobe mäsových výrobkov, ktoré chutia aj vyzerajú ako mäso, len s tým rozdielom, že nepochádzajú zo živého zvieraťa, ktoré muselo byť usmrtené.
Mäso z laboratória od našich susedov
Medzi nich patrí aj český startup Bene Meat Technologies (BMT). Ako prvý v strednej a východnej Európe vyvíja technológiu produkcie kultivovaného mäsa. To vzniká kontrolovaným množením živočíšnych buniek. BMT už teraz zvláda kultiváciu potrebných hovädzích buniek, pričom ich ďalším cieľom je každú bunku namnožiť aspoň 50-krát.
Cieľom tímu výskumníkov, na ktorého čele je biológ Jiří Janoušek, je okrem iného aj zastaviť zbytočné zabíjanie zvierat v rozšírených, no nehumánnych veľkochovoch.
„Vyvíjame technológiu na výrobu plnohodnotnej alternatívy mäsa. Prečo nahradiť mäso, keď môžeme nahradiť zvieratá, ktoré sú dnes kvôli mäsu chované v nevyhovujúcich podmienkach a umierajú v strese?“ pýta sa Roman Kříž, predseda predstavenstva spoločnosti.
Pre portál e15.cz sa tiež vyjadril, že kultivované mäso by sme v našich regáloch mohli nájsť už do troch rokov.
Prvá továreň na svete
Vyzerá to, že za veľkou mlákou sa takéhoto mäsa dočkajú ešte skorej. Izraelský startup Future Meat Technologies už s Američanmi rokuje o tom, aby mohli do konca budúceho roka predávať ich výrobky v reštauráciách. Spoločnosť totiž prednedávnom otvorila továreň s bioreaktormi, ktorá bude schopná vyprodukovať až 500 kilogramov mäsa denne. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
Malo by ísť o prvú továreň svojho druhu na svete. Nachádza sa v izraelskom meste Rehot. Vo fabrike sa momentálne vyrába kultivované kuracie, bravčové a jahňacie mäso. Na hovädzom vedci ešte stále pracujú. Portál foodbev.com tiež upozorňuje, že kultivované mäso sa vyrába bez použitia genetickej modifikáce.
„Otvorenie závodu predstavuje obrovský krok v ceste spoločnosti Future Meat Technologies na trh a slúži ako rozhodujúci faktor umožňujúci priniesť naše výrobky na pulty do roku 2022. Rozbehnutá továrenská linka urýchľuje kľúčové procesy ako sú regulácia a vývoj produktov, “ uviedol generálny riaditeľ Rom Kshuk.
Podľa spoločnosti Future Meat Technologies by mal proces výroby kultivovaného mäsa vyprodukovať o 80 % menej skleníkových plynov a ušetriť 99 % pôdy a 96 % vody v porovnaní s tradičnou produkciou mäsa.
„Naším cieľom je dosiahnuť, aby bolo kultivované mäso cenovo dostupné pre každého, a zároveň zabezpečiť, aby sme vyrábali chutné jedlo, ktoré je zdravé a udržateľné, čo pomáha zabezpečiť budúcnosť budúcich generácií,“ dodal Kursh.
Zdroje: e15.cz, foodbev.com, Bloomberg, Startitup