Mäso napichané vodou, lacný tuk namiesto masla: V nákupnom raji Slovákov sú „falošné“ potraviny
- Poľskí výrobcovia a obchodníci vo veľkom meradle okrádajú spotrebiteľov
- Zámerne neuvádzajú pravdivé údaje o tom, čo ľudia denne nakupujú a konzumujú
- Poľskí výrobcovia a obchodníci vo veľkom meradle okrádajú spotrebiteľov
- Zámerne neuvádzajú pravdivé údaje o tom, čo ľudia denne nakupujú a konzumujú
V uplynulom roku vykonala poľská Poľnohospodárska a Obchodná inšpekcia viac ako 7 000 kontrol. Ako informuje poľský denník Fakt, inštitúcie prišli na zámerné neuvádzanie pravdivých údajov o tom, čo ľudia denne nakupujú a konzumujú.
Po prekontrolovaní rôznych sektorov poľskými kontrolórmi sa v každom z nich objavili nezrovnalosti. V jednom obchode objavili mäso s hmotnosťou takmer sedem ton, ktoré bolo „napichané“ vodou. Každý kus mäsa mal tak o približne 25 % väčšiu váhu, než by mal v skutočnosti.
Poľské výrobky obľubujú aj Slováci a radi chodia do Poľska nakupovať. Čoskoro nebude potrebné ani to. Na Slovensko sa chystá poľský maloobchodný reťazec, ktorý chce ponúknuť predovšetkým ultra lacné poľské potraviny. Viaceré obchody však ponúkajú poľské potraviny na Slovensku už dnes. Ukazuje sa však, že množstvo poľských potravín je jednoducho nepoctivých.
Najkvalitnejšie suroviny nahradzovali tými najlacnejšími
Pri kontrolách inšpektori tiež zistili, že mrazené ryby mali o 26 % väčšiu hmotnosť, než mali mať, pričom túto nadbytočnú hmotnosť spôsoboval pridaný ľad. Tento ľad bol predávaný za cenu ryby samotnej.
Veľký podiel kontrolovaných potravín, konkrétne 77 %, ktoré mali byť z hovädzieho mäsa, boli vlastne vyrobené z omnoho lacnejších surovín, ako sú bravčové a hydinové mäso.
Takmer polovica výrobkov, ktoré mali obsahovať syr feta, v skutočnosti obsahovali jeho lacnejšie alternatívy.
Výrazne predĺžené dátumy spotreby
Inšpektori pri kontrolách zistili aj vedomé podvody pri výrobe cukrárskych a pekárenských výrobkov. Až 37 % z nich malo byť vyrobených z grahamovej múky, no v skutočnosti sa v nich nenachádzal ani gram tejto múky.
Výrobky označené ako maslové rožky v skutočnosti maslo neobsahovali. Rovnako v cukrárskych produktoch chýbala pravá smotana a vanilkový cukor. Miesto nich obsahovali pridávané umelé potravinárske farbivá, čo výrobcovia zatajili, no inšpektori to odhalili.
„Hoci by na obaloch potravín malo byť uvedené, z čoho sú vyrobené, inšpekcia zistila, že skutočnosť je iná. Uvedené kvalitné a drahé suroviny boli bežne nahradzované tými najlacnejšími. Často však chýbali informácie nielen o nich, ale aj o použitých fosfátoch alebo alergénoch. Zámerne a nezákonne boli na výrobkoch uvádzané výrazne predĺžené dátumy spotreby,“ uviedol denník Fakt s odkazom na inšpekčnú správu.
Poľsko už v minulosti čelilo masívnym škandálom s potravinami. Pár rokov dozadu sa ukázalo, že poľské bitúnky vykupovali choré zvieratá a mäso z nich skončilo aj na Slovensku.
Legendárnou kauzou bola posypová soľ, ktorá sa dostala do potravín. Tisíce ton jedla museli zlikvidovať. A nezabudnime ani na kauzu, pri ktorej sa ukázalo, že výrobky obsahovali konské mäso bez toho, aby to tam výrobca uviedol.
Naoko zdravé výrobky
Mnohí ľudia si pri nákupe potravín nedávajú pozor na to, či sú naozaj kvalitou vyhovujúce. Často nakupujú výrobky iba preto, lebo sú v zľave. Nezaujíma ich ani to, či sú zdravé alebo nie. Ako sme ťa informovali, o niektorých potravinách je už dávno známe, že nepatria medzi zdravé jedlá – napríklad čipsy, sladkosti alebo mrazená pizza. Existuje však veľké množstvo výrobkov, ktoré sa síce tvária ako neškodné či zdravé, skutočnosť je však iná.
Ako pripomína portál BBC good food, viaceré výrobky, ktoré si kupujeme v obchode, sa vyrábajú napríklad s pridanou soľou, cukrom alebo sa uchovávajú v oleji. Samotný proces sa nazýva vysoké spracovanie. Finta je v tom, že napríklad emulgátory, ktoré sa pridávajú do celozrnného chleba, sa považujú za škodlivé pre deti, no zároveň za dobrý zdroj vlákniny.
Medzi podobné produkty patria aj šalátové súpravy. Tie totiž obsahujú rozličné chemické látky, ktoré sa s spájajú s tráviacimi problémami, vrátane zvýšenej plynatosti. Na zozname prekvapili aj mliečne výrobky bez cukru, ktoré nie sú sladené cukrom, no za to látkou aspartám, ktorá je spájaná aj s rakovinou.
Ultra-spracované potraviny
Ako sme už vyššie spomínali, ide o produkty, ktoré museli prejsť mnohými stupňami spracovania a považujú sa tak za ultra-spracované. V nich sa preto viackrát nachádzajú umelé arómy, konzervačné látky či rôzne farbivá.
Už dávna analýza expertov z univerzity Cambridge poukázala na to, že používanie priemyselného spracovania potravín patrí medzi kľúčové ukazovatele problémov s výživou.
„Momentálne sa všeobecne uznáva, že súčasná pandémia obezity a s ňou súvisiace chronické ochorenia majú ako jednu z dôležitých príčin zvýšenú spotrebu polotovarov, vrátane predpripravených potravín,“ píše sa v analýze.