Masový odchod v SNG: Kľúčoví zamestnanci podali výpovede na protest voči smerovaniu galérie
- Kľúčoví zamestnanci SNG podali výpovede na protest proti novému vedeniu
- Medzi nimi riaditelia pracovísk a odborníci na zbierky
- Kľúčoví zamestnanci SNG podali výpovede na protest proti novému vedeniu
- Medzi nimi riaditelia pracovísk a odborníci na zbierky
V Slovenskej národnej galérii (SNG) došlo k bezprecedentnej situácii – k masívnemu odchodu vedúcich zamestnancov, ktorí vyjadrili nesúhlas s aktuálnym vedením inštitúcie pod Jaroslavom Niňajom.
V piatok 10. januára podali výpovede riaditeľky významných pracovísk, odborníci na správy zbierok a ďalší kľúčoví pracovníci galérie, informuje agentúra TASR.
Odpor voči vedeniu a organizačným zmenám
Medzi odstupujúcimi sú riaditeľky Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku (Zuzana Gažíková), Zvolenského zámku (Erika Trnková a Ľubica Lišková) a Schaubmarovho mlyna v Pezinku (Veronika Němcová). Výpovede podali aj Mária Bohumelová (správa zbierok), Gabriela Hamalová (financie), Ľubica Orechovská (expozície), Michal Čudrnák (digitálne služby) a Dušan Buran (senior kurátor).
Podľa Gabriely Hamalovej išlo o posledný krok, keďže dialóg s vedením bol nemožný. „Keď spolupráca nie je možná, jedna strana musí odísť. Keďže pán Niňaj sa odísť nechystá, výpoveď sme dnes podali my,“ vyhlásila.
Odchádzajúci zamestnanci upozorňujú na riziká oslabenia odborných kapacít SNG. Kritizujú autoritatívny štýl riadenia a nezáujem o dialóg. Poukázali tiež na pokles medzinárodnej reputácie galérie. „Niektorí zahraniční partneri reagujú na situáciu v SNG s obavami, čo môže ovplyvniť budúce spolupráce,“ dodali vo svojom stanovisku.
Nejasné pravidlá a ignorované odporúčania
Napätie v galérii eskalovalo od odvolania Alexandry Kusej v auguste minulého roka a nástupu Jaroslava Niňaja koncom novembra. Kritici upozorňujú, že vymenovanie nového vedenia bolo politicky motivované a nerešpektovalo odborné kapacity.
Zamestnanci taktiež poukázali na chaos spôsobený organizačnými zmenami. „Mnoho zamestnancov bolo presunutých na nové pracovné pozície bez adekvátnych zmlúv alebo usmernenia,“ uviedli. Ministerstvo kultúry a Ministerstvo financií pritom odporúčali tieto zmeny odložiť, no vedenie odporúčanie ignorovalo. „Aj toto usmernenie pán Niňaj odignoroval,“ konštatujú bývalí zamestnanci.
Hrozby pre budúcnosť SNG
Odchádzajúci zamestnanci varujú, že oslabenie odborných kapacít ohrozuje budúcnosť SNG. Tvrdia, že dlhodobé konflikty a mocenské zásahy zo strany Ministerstva kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) znižujú kvalitu fungovania galérie.
Ich výhrady zahŕňajú aj obavy o medzinárodnú spoluprácu. „Súčasné vedenie nereprezentuje hodnoty a vízie, ktoré galéria potrebuje, aby bola uznávanou inštitúciou doma aj v zahraničí,“ dodávajú.
Zamestnanci už v novembri minulého roka vyhlásili hromadnú výzvu na ochranu inštitúcie a varovali, že podajú výpovede, ak ministerstvo nezastaví zásahy do fungovania SNG. Ich hromadný odchod teraz signalizuje neochotu vedenia počúvať ich požiadavky.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR