Mastná pokuta a väzenie: Polícia identifikovala muža, ktorý poškodil dominantu Ríma (VIDEO)
- Muž, ktorý poškodil rímske Koloseum, zrejme žije v Spojenom kráľovstve
- Hrozí mu mastná pokuta a odňatie slobody
- Talianska verejnosť je pobúrená
- Muž, ktorý poškodil rímske Koloseum, zrejme žije v Spojenom kráľovstve
- Hrozí mu mastná pokuta a odňatie slobody
- Talianska verejnosť je pobúrená
Muž, ktorý počas tohto týždňa vyryl v rímskom Koloseu do kameňa romantický nápis, má vážny problém. Jeho odkaz zahŕňajúci svoje a priateľkino meno vzbudil v Taliansku výrazný odpor a začala sa ním zaoberať polícia. Ako informuje agentúra TASR, autority sa domnievajú, že ide o návštevníka krajiny žijúceho v Spojenom kráľovstve.
Muža zachytili na videu, ako do slávneho Koloesa vyryl nápis „Ivan+Haley 23“. Talianski karabinieri vo vyhlásení uviedli, že muža identifikovali pomocou fotografických porovnaní. Videozáznam z predmetného činu sa dostal aj na sociálne siete a výraznú kritiku si vyslúžil aj v online priestore.
Meno podozrivého ani ďalšie informácie policajti neposkytli, no prisľúbili, že ho nájdu a potrestajú.
Tento rok bol podobný čin v rímskom Koloseu polícii nahlásený najmenej štyrikrát. Za takýto vandalizmus hrozí v Taliansku pokuta zhruba 13 800 eur a päťročné väzenie, píše AP.
„Je to mimoriadne hanebné. Ide o znak veľkého nedostatku znalosti kultúry. Turista znehodnotil jedno z najznámejších miest na svete, časť historického dedičstva,“ cituje utorňajší výrok talianskeho ministra kultúry Gennara Sangiuliana Al Jazeera.
Koloseum, postavili v prvom storočí v rokoch 70 až 80 nášho letopočtu. Ide o najväčší amfiteáter na svete, rímsku pamiatku a hlavnú turistickú atrakciu, ktorá každoročne priláka približne milión návštevníkov.
Ako dodáva TASR, Využívali ho starovekí rímski cisári na verejné popravy a vtedajšie krvavé, divácky atraktívne športy, ako boli gladiátorské zápasy či boje s divými zvieratami – to všetko pred davom až 50 000 ľudí.
Problémy v Koloseu
Rímske Koloseum sa počas posledných rokov stalo miestom škandálov v mnohých prípadoch. Jeho návštevníci sa dopúšťajú vandalizmu, kradnú a v jeho priestoroch sa správajú neúctivo. Okrem toho sa objavujú prípady neoprávnených vstupov.
Vandalizmus
Prípady, keď turistov autority prichytia pri vyrezávaní svojich mien alebo iných odkazov do starobylého kamenného interiéru Kolosea, sú častejšie. Ide pritom o jasne nezákonné a neúctivé správanie voči historickému miestu.
Krádež artefaktov
Niektorí turisti boli taktiež prichytení pri pokuse o odstránenie kameňov alebo iných artefaktov z Kolosea. Ide o snahu odniesť si z miesta suveníry, ktoré si však treba zakúpiť. Odstraňovanie artefaktov z Kolosea je nezákonné a môže to viesť k pokutám alebo trestnému stíhaniu.
Neúctivé správanie
Vyskytli sa prípady, keď turisti napríklad preliezli za ruiny, prezliekali sa za gladiátorov a brali za to peniaze alebo sa správali inými spôsobmi, ktoré sa k povahe miesta a jeho histórie považujú za neúctivé.
Nelegálny vstup
Viacerých turistov polícia zatýka v prípadoch, keď sa po otváracích hodinách vkradnú do Kolosea. Aj v tomto prípade ide o nezákonné a navyše nebezpečné konanie.
Všetky tieto činy prispeli k znehodnoteniu a neúcte voči rímskemu Koloseu. Ide pritom o miesto na zozname svetového dedičstva UNESCO. Je ikonickým symbolom Rímskej ríše. Turisti si musia uvedomiť, že tieto historické ikony nie sú len turistickými atrakciami. Ide o cenné časti našej spoločnej ľudskej histórie, ktoré treba zachovať pre budúce generácie.
Zdroje: TASR, Al Jazeera