Mastná pokuta pre ministerstvo vnútra: Rezort ministra Šutaja Eštoka musí zaplatiť 90-tisíc eur

  • Minister Šutaj Eštok porušil zákon
  • Jeho rezort musí zaplatiť 90-tisíc eur
Šutaj Eštok, pokuta, čurillovci
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) TASR/Jaroslav Novák
  • Minister Šutaj Eštok porušil zákon
  • Jeho rezort musí zaplatiť 90-tisíc eur

Za postavenie policajtov Jána Čurillu a jeho kolegov so statusom chránených oznamovateľov mimo službu bez stanoviska úradu musí zaplatiť ministerstvo vnútra pokutu 90-tisíc eur. Informuje o tom Televízia TA3.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) totiž s odvolaním nepochodil, a tak je už dnes jasné, že porušil zákon. Najskôr sa mal totiž obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov.

Po jeho posúdení by bolo zrejmé, či nejde zo strany polície alebo ministerstva o pomstu voči ľuďom, ktorí prehovorili o nezákonných praktikách. Na rozhodnutí nezmení nič už ani to, že sa chce Šutaj Eštok proti rozhodnutiu úradu brániť správnou žalobou, píše Denník N.

Holečková vyzýva Eštoka, aby pokutu zaplatil zo svojho

Nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Martina Holečková sa vyjadrila, že Šutaj Eštok by mal pokutu zaplatiť zo svojho. Pripomenula, že pred porušením zákona ministra varovala. 

„Minister Šutaj Eštok však mňa ani mojich kolegov z opozície nepočúval a vyšetrovateľov postavil mimo službu, aj keď na to nemal súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti,“ uviedla Holečková.

Podľa jej názoru neboli dôvody na odvolanie vyšetrovateľov odborné, naopak, rozhodol sa tak konať z pomsty. Pripomína vyšetrovanie korupcie na najvyšších miestach aj u dovtedy nedotknuteľných politikov a podnikateľov. Za chybu ministra by podľa Holečkovej nemali platiť Slováci. 

Čurillovci mimo služby

Šutaj Eštok postavil obvinených policajtov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby ešte v októbri minulého roka, keď bol ministrom dva dni. Po nástupe najskôr odvolal z funkcie vtedajšieho policajného prezidenta Štefana Hamrana a zrušil pozície viceprezidentov Branka Kišša a Damiána Imreho, teda Hamranových blízkych spolupracovníkov.

Z polície ich nevyhodil, no preložil ich na iné pozície. Funkcie formálne zrušil a obratom vytvoril nové. Šutaj Eštok tak urobil aj napriek tomu, že Kišš a obvinení vyšetrovatelia dostali status chránených oznamovateľov. Zákon pritom takto chráni oznamovateľov pred prepustením z polície aj pred zásahom zamestnávateľa.

Policajti totiž sami vystupovali ako svedkovia v citlivých kauzách organizovaného zločinu. Čurilla a jeho kolegovia zároveň vyšetrovali aj politicky citlivé kauzy, ako napríklad Očistec.

Takmer maximálna pokuta

Úrad začal konanie ešte v júni tohto roka. Ako píšu Aktuality, najvyššia možná pokuta je 100-tisíc eur. Ide pritom podľa šéfky úradu Zuzany Dlugošovej o sankciu za hromadné porušenie zákona. Úrad nerozhodoval o jednotlivých prípadoch policajtov samostatne, ale v celku.

Rezort vnútra sa však odvolal, no neúspešne. Ministerstvo sa však v minulosti opakovane vyjadrilo, že nesúhlasí so statusom chránených oznamovateľov pre týchto policajtov. Status chránených oznamovateľov pritom policajti dostali z prokuratúry.

Šutaj Eštok však aj napriek tomu postavil 6 obvinených policajtov mimo služby. Policajti Ján Čurilla, Pavol Ďurka, Štefan Mašin, Milan Sabota, Branislav Dunčko a Róbert Magula ešte minulý rok podali trestné oznámenie a prehovorili o podozreniach z fungovania zločineckej skupiny v prostredí Slovenskej informačnej služby (SIS).

Obvinenie Daňka

Vyšetrovateľ policajnej inšpekcie Kevin Dlabaj obvinil ešte v júli tohto roka prokurátora Michala Šúreka, bývalého šéfa NAKA Ľubomíra Daňka a vyšetrovateľov Pavla Ďurku a Jána Čurillu zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. Daňko pre Denník N potvrdil, že uznesenie mu bolo doručené osobne do práce v Nadácii Zastavme korupciu.

Ľubomír Daňko tvrdí, že svoju právomoc nezneužil. „Nikdy som nepochybil a ani nerozumiem, čo mi je kladené za vinu. Ako vedúci pracovnej skupiny Očistec som mal určovať, kto vykoná aký úkon, čo bola súčasť mojej funkcie,“ uviedol Daňko.

Inšpekcia mala nájsť procesné chyby pri evidovaní výsluchov osôb vypovedajúcich o korupcii na vysokých miestach. Inšpekcia tvrdí, že tieto výsluchy boli nesprávne evidované v nesprávnom spise.

Ako informuje Denník N, policajná inšpekcia vo svojom stanovisku neuvádza, čoho presne sa mali prokurátor Michal Šúrek, bývalý riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko a policajti Ján Čurilla a Pavol Ďurka dopustiť. Hovorkyňa však informovala, že špecializovaný tím ich obvinil zo zneužitia právomocí verejného činiteľa formou spolupáchateľstva.

Podľa stanoviska hovorkyne im môže hroziť trest odňatia slobody v rozpätí 7 až 12 rokov. „Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nebudeme k prípadu poskytovať žiadne bližšie informácie, aby nedošlo k zmareniu vyšetrovania,“ uviedla hovorkyňa.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TA3, Denník N, Denník N, Aktuality, archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá