Mastná pokuta za malú potrebu v mori. V tejto dovolenkovej destinácii si Slováci musia dávať veľký pozor

  • V Španielsku ti hrozí pokuta za malú potrebu v mori
  • Zisti, čoho sa treba na dovolenke vyvarovať
  • Koľko eur ti môžu napariť?
Močenie do mora, Malaga, Španielsko
Ilustračné foto – Malaga Archív Canva
  • V Španielsku ti hrozí pokuta za malú potrebu v mori
  • Zisti, čoho sa treba na dovolenke vyvarovať
  • Koľko eur ti môžu napariť?

Európske Stredozemné more sa v Španielsku dostáva pod čoraz striktnejšiu ochranu. Autority v turistickom regióne Costa del Sol zakázali vykonávanie malej potreby v miestnych vodách.

Nejde pritom o prvú oblasť, v ktorej sa pre tento krok rozhodlo. Južný kraj, ktorému dominuje 600-tisícové mesto Malaga, sa inšpiroval ďalším rozhodnutím z Viga – mesta na severe Španielska, v ktorom ti za tento úkon už dva roky hrozí pokuta vo výške 750 eur.

Španieli ju udeľujú citujúc Euronews za „fyziologické vyprázdňovanie na pláži alebo v mori“. Poslanci v turistickom letovisku Marbella zavádzajú rovnakú sumu ako vo Vigu, doteraz ti tu hrozila pokuta do 300 eur. Zmena sa dotkne 25 pláží a vôd v okolí Malagy.

Identifikácia a ďalšie obmedzenia

Pochopiteľne, v krajine sa zakazuje aj vykonávanie potreby napríklad v uliciach alebo teda mimo mora. A zatiaľ čo policajti majú v týchto prípadoch pomerne ľahkú prácu, Euronews podotýka, že nateraz nevedno, ako to chcú zisťovať takí plavčíci.

Zmeny ešte musia prejsť konzultáciami s verejnosťou a až následne sa v Španielsku môžu stať zákonnými. V Costa del Sol tiež zahŕňajú zákaz hádzania si lôpt vo vode či používania slnečníkov na rezervovanie si miestečok na pláži. Psy smú ísť do vody iba na plážach, ktoré sú na to určené, a pokuty hrozia aj za hádzanie ohorkov či kusov jedla na zem.

V meste Benidorm dostaneš pokutu 660 eur, ak v plážovej sprche použiješ šampón či mydlo. Okrem toho tu nesmieš ani len vstúpiť na pláž po polnoci. Až do siedmej ráno ti za to hrozí 1 200 eur. Na piesku pri mori nesmieš ani fajčiť. Ide o zákaz, ktorý si treba preštudovať aj na viacerých plážach na Malorke, Ibize a Menorke.

Prečo zakazovať malú potrebu?

Ako píše portál Huffpost, názory na túto tému sa v akademických kruhoch líšia. Viacerí lekári sa totiž domnievajú, že nejde o problémovú aktivitu, pretože ľudský moč obsahuje z 95 percent vodu. A napriek tomu, že zvyšných päť percent obsahuje toxické vedľajšie látky, v mori majú len malú pravdepodobnosť, že by sa stali škodlivými.

Doktorka Nirusa Kumaranová tvrdí, že minimálne pre ľudí močenie v mori nie je nebezpečné. V bazénoch to už nemusí byť také ružové. Moč v zlúčení s chlórom v sladkej vode totiž vytvára Chlorid kyanogénny. Ide pritom o vysoko toxickú látku.

Ekológovia však majú na vykonávanie potreby v mori iný pohľad. Môže to totiž ovplyvniť podvodný ekosystém. Dusík, ktorý moč obsahuje, totiž spôsobuje rast morských rias, čo škodí koralom. Okrem toho chemické látky v ľudskom tele môžu meniť aj rovnováhy mikróbov a tým opäť poškodiť koralové útesy.

Zdroje: Euronews, Huffpost

Najnovšie videá

Trendové videá