Matej čistí slovenskú prírodu. V lese už našli vysypanú aj 14-kilovú kopu batérií
- Na Slovensku je čoraz viac ľudí, ktorí sa rozhodli zobrať veci do vlastných rúk a v rámci svojho voľného času čistia našu prírodu od odpadu
- Takýmto človekom je aj Matej a jeho kamaráti, ktorí dokonca počas jednej prechádzky lesom vyzbierali takmer 500 kilogramov odpadu
- Na Slovensku je čoraz viac ľudí, ktorí sa rozhodli zobrať veci do vlastných rúk a v rámci svojho voľného času čistia našu prírodu od odpadu
- Takýmto človekom je aj Matej a jeho kamaráti, ktorí dokonca počas jednej prechádzky lesom vyzbierali takmer 500 kilogramov odpadu
Na Slovensku vzniká každoročne vyše 10 miliónov ton odpadu. Ročne tak teoreticky každý jeden človek vynesie do odpadkového koša 1,5 a 2 tony odpadu, pričom na skládke odpadov skončia zhruba dve tretiny všetkých komunálnych odpadov.
Tak radi sa pritom vo svete chválime našou krásnou prírodou. Avšak nestáva sa zriedka, že aj v najkrajšom prírodnom zákutí nie je problém nájsť plastovú fľašu alebo obal od cukroviniek či dokonca oblečenie. Už dávno si neznečistujeme len mestá v ktorých žijeme, ale aj prírodu, ktorá nás obklopuje.
Svedčia o tom aj pravidelné nálezy Mateja, ktorý spolu s kamarátmi pravidelne a nezištne odbremeňuje od odpadkov nielen slovenskú prírodu. Na svojom Instagrame ľuďom ukazuje, ako veľmi zaplavujeme prírodu odpadom, výnimkou nie je ani vodná nádrž Ružín.
„Veľmi zle sa nám pozeralo na to, že to tam roky zaplavuje odpad a raz, dvakrát do roka sa zorganizuje pár hodinové čistenie, čo nebolo veľmi efektívne. Vodná nádrž Ružín má povesť skládky odpadu a my sme sa to rozhodli zmeniť,” hovorí Matej pre Startitup.
To, koľko Matej spoločne s kamarátmi vyzbieral odpadu, začal rátať len pred pár mesiacmi, no už teraz sa môžu pochváliť úctyhodnými číslami.
„Od februára sme vyzbierali z priehrady Ružín 521 veľkých 110 litrových vriec odpadu, objemnejší odpad, čo sa do vriec nezmestí nepočítame. Jedno zbieranie sme aj vážili a na 300 metrovom úseku sme vyzbierali 60 vriec odpadu čo vážil dokopy skoro 500 kilogramov,” hovorí Matej.
Matej sa púšťa do čistenia prírody vždy, keď s partiou niekam vyrazia. „Je jedno či len do najbližšieho lesa, na dovolenku alebo za prácou do zahraničia.”
Doposiaľ vyčistili viacero zátok aj dlhé úseky brehu, ktoré sa nachádzajú v odľahlejších častiach Ružína. Čistia však aj rybárske oblasti a miesta kam chodia ľudia na prechádzky alebo len stanovať. Momentálne sa znova chystajú aj do tých menej navštevovaných lokalít.
Počas blúdenia lesom človek neraz natrafí aj na skutočné bizarnosti. „Najbizarnešia vec, na ktorú sme natrafili, bola bohužiaľ 14-kilová kopa tužkových batérií vysypaná v lese. Tiež nás prekvapila vazelína v tube s rokom spotreby 1964 nájdená na dne priehrady (priehradu začali stavať v roku 1963),” hovorí Matej.
Podľa Mateja sa však v prírode bezkonkurenčne najviac vyskytujú jednorazové plastové obaly z potravín, ale aj kusy polystyrénu, ktoré sa neustále drobia na menšie a menšie kúsky.
A čo by Matej odkázal všetkým Slovákom, ktorí rozmýšľajú o realizácii podobných „čistiacich” aktivít? „Všetkým, čo rozmýšľajú o tom, že by začali s niečím podobným, by sme povedali len to, že pre prírodu nemôžu spraviť nič jednoduchšie ako zdvihnúť za niekým odpad zo zeme, cestou zo školy, z práce alebo len počas prechádzky. Stačí zavolať pár kamarátov a dajú sa vyčistiť celé čierne skládky čo nepatria do slovenskej prírody ani nikam inam. Má to zmysel a stojí to za to,” uzatvára.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko