Matejova humanitárna pomoc na Ukrajine presiahla 100-tisíc eur: „V Slovákoch nie je ťažké naštartovať nenávisť“
- Matej robí humanitárnu pomoc vo svojom voľnom čase
- Pomoc spočíva aj v trávení času na Ukrajine
- V Chersone viackrát zažil prílet delostreleckých projektilov
- Matej robí humanitárnu pomoc vo svojom voľnom čase
- Pomoc spočíva aj v trávení času na Ukrajine
- V Chersone viackrát zažil prílet delostreleckých projektilov
Matej Kautman je fotograf, ktorý s kamarátmi založil občianske združenie OZ Malá Veľká Dopomoha, ktorá pomáha ľuďom na Ukrajine. Pravidelne chodia vo voľnom čase s dodávkou na vojnou postihnuté oblasti, miesta blízko frontu, kde dovážajú humanitárnu pomoc.
Za dobu existencie dobrovoľníckej organizácie sa im podarilo vyzbierať priamo niekoľko desaťtisíc eur, a spolu odviezť materiálnu pomoc odhadom za 100 000 eur. V rozhovore nám Matej porozprával viac o výjazdoch na Ukrajinu a aj o tom, prečo ľudia vo všeobecnosti prispievajú menej a aj menej reagujú na výzvy o Ukrajine, napriek tomu, že sa tam teraz situácia zhoršuje.
- Čo stojí za myšlienkou založenia OZ Malá Veľká Dopomoha?
- Čo všetko humanitárna pomoc obnáša?
- Do ktorých oblastí na Ukrajine chodia s dodávkou?
- Ako dlho trvajú výjazdy s humanitárnou pomocou a ako prebiehajú?
Čo stojí za myšlienkou založenia OZ Malá Veľká Dopomoha a kedy vznikla?
Za zrodom občianskeho združenia stojí naša dobrovoľnícka činnosť na Ukrajine od začiatku vojny. Keďže sme sa ako dobrovoľníci angažovali v zháňaní a dovoze humanitárnej pomoci na Ukrajinu, chceli sme naše aktivity zefektívniť a logickým krokom bolo založenie občianskeho združenia.
Občianske združenie zjednodušuje niektoré veci, napríklad sme mohli dostať do daru použitú dodávku od jednej organizácie, a tak môžeme humanitárnu pomoc voziť vlastným autom.
Mohli sme našu dobrovoľnú činnosť smerovať cez niektorú z veľkých a dlhšie funkčných organizácií, ale keďže na začiatku vojny kamaráti Boris Lacík a Ondrej Stanek boli osobne v nemocniciach na Ukrajine ako dobrovoľníci, videli, akú pomoc a kde konkrétne potrebujú, tak sme sa rozhodli práve pre túto cestu.
Náš prístup je voziť možno menej humanitárnej pomoci ako veľké humanitárne organizácie, ale pomoc sa snažíme cieliť konkrétne a doviezť ju čo najbližšie ku konkrétnym ľuďom.
Naše možnosti oproti veľkým organizáciám a iniciatívam sú značne obmedzené, najmä v objeme humanitárnej pomoci, ktorú sme schopní doviezť, takže sa snažíme našu pomoc čo najviac zacieliť a okrem transportu humanitárky aj udržiavať vzťahy s ľuďmi na miestach, kde pomoc vozíme.
Ako sa fotograf zrazu dostane k tomu, aby bol spoluzakladateľom občianskeho združenia a pomáhal ľuďom, ktorých postihla vojna?
Ako som spomenul, moji dvaja dobrí kamaráti Boris a Ondrej boli na Ukrajine pracovať ako dobrovoľníci v nemocniciach relatívne skoro po začiatku ruskej invázie, v lete 2022. Keď sa vrátili, spravili materiálnu a finančnú zbierku práve pre tieto nemocnice a podarilo sa im vyzbierať a nakúpiť množstvo materiálu, ktorý bolo potrebné odviezť.
Pôvodne som na Ukrajinu ísť neplánoval, no Boris ma oslovil, pretože potrebovali pomoc s odvozom získaného a nakúpeného zdravotníckeho materiálu. Tak som sa podujal, no a odvtedy jazdíme.
Čo všetko humanitárna pomoc obnáša?
Humanitárna pomoc obnáša najmä zháňanie samotnej humanitárnej pomoci. To spočíva v priamych materiálnych zbierkach, oslovovaní firiem, zdravotníckych zariadení a ľudí. Samozrejme, podstatnou časťou sú aj finančné zbierky, pretože okrem humanitárnej pomoci, ktorú zbierame od ľudí, firiem a nemocníc, potrebujeme pokryť aj náklady na samotné cesty – to znamená najmä naftu.
Ak sa podarí vyzbierať viac peňazí, tak kupujeme špecifickú humanitárnu pomoc podľa aktuálneho dopytu z miest, kam pomoc vozíme. Ak vezieme pomoc do pôrodnice, tak môžeme nakúpiť napríklad plienky, ak vezieme pomoc pre utečencov z bojových zón, môžeme nakúpiť spacáky, ohrievače a podobne.
Okrem samotného materiálu, humanitárna pomoc obnáša nemalú byrokratickú akrobaciu, množstvo nášho voľného času investovaného do príprav ciest, príprav materiálu. Hlavnou náplňou našej dobrovoľnej činnosti je, samozrejme, humanitárnu materiálnu pomoc doviezť zo Slovenska alebo Česka na Ukrajinu do cieľového miesta.
V neposlednom rade sme zistili, že humanitárna pomoc spočíva aj v samotnom trávení času na Ukrajine a zdieľaní spoločného času s ľuďmi v neľahkej situácii. Pocit, že sa za nimi do ostreľovaných miest stále niekto pravidelne vracia, im dodáva silu a nám teda tiež, keď vidíme, že sa stále držia, aj keď to majú extrémne ťažké.
V akých oblastiach na Ukrajine ste boli? Cítil si sa niekedy v nebezpečí?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako ľudia na Ukrajine reagujú na humanitárnu pomoc?
- V ktorých momentoch sa Matej cítil nebezpečne na Ukrajine?
- Aká je najväčšia výzva pri humanitárnej pomoci a pri zbieraní finančnej pomoci?
- Aké zábery zachytil objektívom počas výjazdu na Ukrajinu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie