Matematik k pandémii: Všetko sa pravdepodobne zmení už o 17 dní, otázkou je, ako vysoko sa dostaneme
- Slovenskí zdravotníci sú presvedčení, že o mesiac sa budú musieť opäť obliecť do skafandrov
- Expert na čísla – Richard Kollar hovorí, že v princípe majú v týchto dňoch ešte všetci jednu z posledných šancí sa zaočkovať
- Slovenskí zdravotníci sú presvedčení, že o mesiac sa budú musieť opäť obliecť do skafandrov
- Expert na čísla – Richard Kollar hovorí, že v princípe majú v týchto dňoch ešte všetci jednu z posledných šancí sa zaočkovať
Matematik Richard Kollar na sociálnej sieti konštatuje, že ohľadom pandémie ide všetko tak, ako odborníci už pred časom predpokladali a to „do bodky.“ „Nebude to radostná jeseň. Trendy incidencie a hospitalizácií sa rozchádzajú viac a viac. Presne to očakávame aj naďalej, pomerne rýchly nárast incidencie okolo 20 % týždenne, ale menší nárast hospitalizácií. Ale príde časom aj ten.“
Pozitivita antigénových testov už pri ich približne konštantnom počte systematicky stúpa. Presne tak podľa Kollara vyzeral silný nástup predchádzajúcej vlny. „Otázkou je len to, ako vysoko sa dostaneme. Čo s tým? Zatiaľ nič, dva týždne leta si ešte užijeme takmer bez opatrení, okrem pásu oddeľujúceho stred a západ Slovenska od východu, podobne ako okolité krajiny.“
Stredná Európa mala v princípe počas tohto leta v pandémii úplnú pauzu. „Mohli sme preto takmer zabudnúť, že sú nejaké opatrenia a ak aj sú, tak ich nedodržiavanie nezmenilo takmer vôbec trend.“
Expert je presvedčený, že aktuálne by bolo obmedzovanie ešte stále zbytočné a neefektívne. Prirovnáva to k vyjedaniu omrviniek, keď človeka o chvíľu čaká bohatá večera. „Všetko sa pravdepodobne zmení už o 17 dní. Tak očakávaný školský rok ešte asi v našej histórii nebol. Škola ako centrum pozornosti celej spoločnosti. Chcel by som aj povedať: konečne, len je to trochu kruté. Už teraz sa diskutuje o tom, či budú v školách potrebné rúška a kde sa bude ako učiť. Pravdupovediac, je to asi takmer jedno.“
Minister školstva Branislav Gröhling oznámil, že školy sa nebudú zatvárať ani na základe COVID automatu, ani na základe rozhodnutia ministerstva. V automate sú školy od MŠ po SŠ otvorené v každej farbe okresu – od zelenej až po čiernu. „Myslím si, že toto je veľké plus pre školstvo a súvisí to s tým, že chceme aby sa žiaci čo najviac vzdelávali v školách. V prípade pozitivity sa zatvoria len individuálne triedy v súlade s pravidlami ÚVZ a tie prejdú na dištančnú výučbu,“ objasňuje šéf rezortu.
Vysvetľuje, že na nástup do školy nie je podmienkou test. Vzhľadom na rýchlosť šírenia delta variantu test rýchlo stráca výpovednú hodnotu. Školy sa preto budú riadiť upraveným Školským semaforom, ktorý už dobre poznajú z minulého roka. „V ňom napríklad odporúčame nemiešať triedy, zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu či realizovať ranný filter. Ako školstvo nezavádzame nové obmedzenia v tejto veci, všetko vyplýva z vyhlášok ÚVZ. Podľa nich pri pozitívnej osobe idú tí, ktorí s ňou boli 2 dni pred testovaním v kontakte, do domácej karantény.“
Matematik Richard Kollar ďalej vysvetľuje, že ani rúška, ani vetranie a ani dočasné online vyučovanie deti pred infekciou neochráni. Raz školy budeme musieť otvoriť a vtedy sa to zrejme aj tak stane. „Nie je už vôbec otázkou kto, ale len kedy. Pre rodičov je to ťažká situácia. Ak sú zaočkovaní alebo infekciu v poslednom pol roku prekonali, šanca na to, že SARS-CoV-2 verziu delta plus ich deti na nich prenesú a že budú mať väčšie komplikácie, je veľmi malá. V ostatných prípadoch rozumiem ich strachu zo vzdelávania ich detí, COVID-19 je hnusná choroba.“
Konštatuje, že v princípe majú v týchto dňoch ešte všetci jednu z posledných šancí sa zaočkovať. Objasňuje, že čiastočná imunita po prvej dávke môže pomôcť, najmä ak mali predtým bezpríznakovú nepozorovanú infekciu. „Johnson & Johnson sa v princípe ešte stíha tiež. Sú to však asi posledné šance.“
Navyše, americkí odborníci podľa očakávania odporúčajú posilňujúcu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 pre všetkých, bez ohľadu na vek, a to osem mesiacov po tom, čo dostali druhú dávku. Takto sa má zabezpečiť trvajúca ochrana pred ochorením. Informáciu priniesla v utorok tlačová agentúra AP.
Oficiálne oznámenie sa očakáva už tento týždeň a dávky sa začnú v mohutnej miere podávať, len čo americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) definitívne schváli vakcíny vhodné na posilnenie ochrany pred koronavírusom. Takéto schvaľovanie čaká v najbližších týždňoch vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Pripomenieme, že americké zdravotníctvo už minulý týždeň odporučilo posilňujúce dávky vakcíny pre niektorých ľudí s oslabeným imunitným systémom.
Boj nielen s pandémiou
Bratislavský župan Juraj Droba konštatuje, že pandémia je už rok a pol nástroj politických bojov a očkovanie je najsilnejšou zbraňou. Potvrdil to aj prieskum, ktorý dala urobiť strana SaS. Medzi zaočkovanosťou voličov jednotlivých strán sú priepastné rozdiely.
„Asi nikoho neprekvapí, že medzi radikálnymi odporcami sú voliči radikálnych strán. Ich lídri značne prispeli k tomu, že naša spoločnosť je rozdelená a napätie vygradovalo až do protestov.“
Z prieskumu SaS vyplynulo, že najčastejšie dôvody, prečo sa ľudia v Bratislavskom kraji nechcú očkovať, sú: takmer 60-tim percentám sa zdá, že vakcíny boli vyvinuté príliš rýchlo, 26 % sa obáva negatívnych vedľajších účinkov, takmer štvrtina sa nechce podvoliť tlaku politikov a 15 % si myslí, že zdraví ľudia vakcínu nepotrebujú.
„Ľudia nemajú odpovede na niektoré základné otázky, a tak vzniká priestor na konšpirácie a strach. Na župe makáme už od marca 2020. Ochranné pomôcky, testovanie, očkovanie. Iba vo Veľkokapacitnom očkovacom centre sme podali vyše štvrť milióna vakcín. Veľmi si prajem, aby čo najviac z vás, ktorí ste proti očkovaniu, alebo máte obavy, zmenilo názor. Nemusíte to nikomu povedať, ak nechcete. Urobte to v tichosti kvôli sebe a blízkym.“
Slovenská komora zdravotníckych záchranárov navyše konštatuje, že tieto dni rezonuje lotéria pre zaočkovaných a éterom lietajú stotisíce eur. Expertom sa ale nepozdáva, ako rýchlo sme zabudli na druhú vlnu, alebo skôr cunami, ktorá okrem tisícok občanov zmietla aj desiatky zdravotníkov, ktorí s vírusom bojovali v prvej línii.
„Ich rodiny ostali bez otcov a matiek živiteliek. Navrhovali sme, aby im štát poskytol aspoň aké také odškodnenie za prácu, ktorú nebohí pre krajinu vykonali. Výsledok? Taký slovenský. O mesiac opäť obliekame skafandre a veríme že nám pandemická lotéria umožní vrátiť sa k svojim rodinám,“ dodávajú.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: SLK, Facebook/ Richard Kollár, Pfizer.com, TASR, AP, Facebook/ Juraj Droba