Matematik Kollár: Na očkovanie je zrejme už neskoro, slovenské nemocnice čaká už čoskoro nápor
- Tí, ktorí sa rozhodli pre vakcináciu až teraz, si zrejme do nástupu delta vlny nestihnú vytvoriť potrebné protilátky
- V slovenských nemocniciach môžu byť podľa matematika čoskoro stovky hospitalizovaných
- Tí, ktorí sa rozhodli pre vakcináciu až teraz, si zrejme do nástupu delta vlny nestihnú vytvoriť potrebné protilátky
- V slovenských nemocniciach môžu byť podľa matematika čoskoro stovky hospitalizovaných
Ministerstvo zdravotníctva informuje, že epidemická situácia na Slovensku sa prudko zhoršuje. Aktuálne máme 351 nových PCR potvrdených prípadov denne, čo predstavuje priemer za posledný týždeň. Hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je 126.
Matematik Richard Kollár na sociálnej sieti upozorňuje na skutočnosť, ktorá ho ako odborníka znepokojuje. Hovorí o tom, že v súčasnej vlne sú infikovaní mladší a zdravší ako na sklonku minulej vlny. Do pozornosti dáva štúdie, ktoré ukazujú, že delta variant je v porovnaní s tým alfa mierne horší pri pohľade na hospitalizácie. Konštatuje, že tento efekt už vidíme aj na Slovensku.
Očakáva sa preto infikovanie a následná hospitalizácia ľudí, ktorí nemajú imunitu. Podľa matematika do tejto skupiny môže v našej krajine spadať viac ako milión ľudí. Dá sa hovoriť o vážnom probléme, nakoľko 7 % z milióna je 70 000.
„Pri priemernej dĺžke hospitalizácie 4 dni a dĺžke trvania vlny povedzme 120 dní, to je cca. 2 000 hospitalizovaných naraz. Priemerne. V špičke nemusí stačiť kapacita 4 000, ktorú sme mali v minulej vlne. To je rozdiel voči priemeru 660 a špičke do 1 500.“
Podľa Kollára ešte len uvidíme, či tento trend vydrží, nakoľko momentálne sú testovacie dáta veľmi skreslené testovaním v školách, preto je potrebná opatrnosť. Skôr to podľa experta momentálne vyzerá tak, že krajina, na ktorú by sme sa mali pozerať je žiaľ Izrael.
Izrael otvoril školský rok v riadnom termíne napriek prudkému prírastku nových prípadov nákazy a obavám, že žiaci budú infekcie šíriť. Do škôl sa vrátilo približne 2,4 milióna žiakov základných a stredných škôl, ale zhruba štvrť milióna žiakov v komunitách s vysokou mierou infekcií zostalo doma a budú sa učiť dištančne. V triedach sú povinné rúška a učitelia musia byť zaočkovaní alebo mať negatívny výsledok testu.
Izraelské ministerstvo zdravotníctva pred pár dňami nahlásilo takmer 11-tisíc prípadov infekcie, čo je nový rekord. V nemocniciach krajiny je viac ako 700 pacientov s ochorením COVID-19 vo vážnom stave.
Izrael zažíva nový prudký rast počtu infekcií napriek tomu, že takmer 60 % jeho populácie dostalo aspoň jednu dávku očkovacej látky. Minulý mesiac začali v krajine očkovať posilňujúcou treťou dávkou vakcíny.
Kollár pripomína, že práve v Izraeli bolo ešte pred nedávnom približne to isté odhadované množstvo neimunizovaných ako u nás. Na druhej strane priznáva, že Izrael mal zrejme viac prepojené skupiny neimunizovaných ľudí, a tak to má v tejto krajine rýchlejší priebeh.
Kam smeruje Slovensko? Podľa Kollára nastolený trend potvrdzuje aj vývoj pozitivity antigénových testov. Vysvetľuje, že na dlhodobej škále vidno zelené body, ktoré rastú viditeľne rýchlejšie a za krátko zrejme dosiahnu presne úroveň z októbra 2020.
Vývoj pandemickej situácie závisí od toho, koľko ľudí je v našej krajine imunizovaných. Zatiaľ najlepší hrubý odhad rastu Kollár predikuje ešte na cca. 6 až 8 týždňov.
Delta by však podľa matematika mala byť rýchlejšia a to by sme mali vidieť v dátach už budúci týždeň. Tieto dáta by mali reflektovať infekcie, ktoré vznikli po 1. septembri. Kollár je presvedčený, že o približne dva týždne budeme oveľa lepšie vedieť, na čom sme. Zatiaľ však víziu nepovažuje za dobrú.
„Približne 1 % populácie Slovenska je zrejme dnes infikované, berte to do úvahy pri vašich kontaktoch, pri výbere toho, kam idete. O dva týždne to zrejme budú aj 3 %, v tom čase by som skutočne odporúčal vyhýbať sa zbytočným kontaktom, najmä v interiéroch.“
Na otázku či je ešte čas sa teraz zaočkovať, matematik odpovedá, že skôr si myslí, že je neskoro. „Vakcína už protilátky do času vrcholu vlny nestihne vytvoriť, a tak tí, čo sa rozhodli to riskovať, to už riskovať budú. Mnohí sa stretnú s Petrom Sabakom nie pred jeho domom, ale v jeho práci.“
Kollár očakáva, že hospitalizácie budú v slovenských nemocniciach primerane stúpať a niekoľko stoviek hospitalizovaných bude možno už do jedného týždňa. „Takmer všetci budú neočkovaní, na mnohých miestach len oni a ony. Takže tu máme gamechanger,“ dodáva.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Facebook/ Richard Kollár, SITA, MZSR