Materskú môžeš mať už počas školy. Do parlamentu mieri novinka, ktorá uľaví mladým ženám
- Materské dávky by mohli získať aj študentky
- V návrhu zákona to ozrejmujú poslanci za SaS
- Materské dávky by mohli získať aj študentky
- V návrhu zákona to ozrejmujú poslanci za SaS
S materskou „dovolenkou“ to na Slovensku nie je žiadna výhra. Momentálne má na materskú nárok žena, ktorá v posledných dvoch rokoch pred samotným pôrodom bola nemocensky poistená, a to najmenej 270 dní.
Podľa návrhu poslancov NR SR Vladimíry Marcinkovej (SaS), Vladimíra Ledeckého (SaS) a Tomáša Lehotského (SaS) na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o sociálnom poistení, by nárok na materskú mohli mať už aj matky, ktoré sa ešte nestihli zamestnať, prípadne tie, ktoré len ukončili štúdium na vysokej či strednej škole.
„Na základe navrhovanej legislatívnej úpravy, ktorú predkladáme, sa do doby 270 dní započíta taktiež doba štúdia na strednej škole alebo vysokej škole považovaná za sústavnú prípravu na povolanie podľa § 10, ak poistenkyňa získala týmto štúdiom príslušný stupeň vzdelania. Z navrhovanej úpravy vychádza, že podmienkou na to, aby sa poistenkyni zarátavalo štúdium na strednej alebo vysokej škole do 270 dní nemocenského poistenia v dobe dvoch rokov, je nevyhnutné, aby toto štúdium bolo úspešne ukončené,“ uvádza skupina poslancov v dôvodovej správe.
Výpočet materskej nie je jasný
Z toho vyplýva, že zásadnou podmienkou má byť úspešné ukončenie školy. Ako podotýka portál Finsider, nie je vôbec jasné, z čoho sa bude počítať výška materskej dávky, keďže nemocenské poistenie platia len zamestnanci, podnikatelia či dobrovoľne poistení ľudia.
Z návrhu nie je zrejmé, či má dotyčná chodiť na brigády alebo popri škole pracovať, alebo sa 270-dňové „nemocenské poistenie“ započíta automaticky v podstate za nič, po úspešnom ukončení školy.
„Cieľom predkladaného návrhu zákona je rozšírenie okruhu poistenkýň, ktoré majú nárok na materské s dôrazom na tehotné ženy a matky tesne po ukončení štúdia. Tento krok môže slúžiť ako motivácia najmä mladých žien k materstvu po úspešnom skončení strednej alebo vysokej školy,“ uvádzajú poslanci ďalej v dôvodovej správe.
Podľa poslancov sa týmto návrhom a jeho zavedením do praxe zlepšia možnosti pre ženy, aby mohli skĺbiť rodičovstvo a pracovný život, najmä pre skupinu vysokoškolsky vzdelaných žien, ktoré „vzhľadom na chýbajúcu právnu úpravu a nemožnosť poberať materskú po ukončení štúdia, nemali vytvorené priaznivé podmienky na materstvo“, píšu poslanci ďalej.
„Pri tvorbe tohto legislatívneho návrhu vychádzame z praxe, ktorá sa osvedčila v Česku, kde táto právna úprava už platí, a okrem iných faktorov spôsobuje odliv slovenských študentiek na české vysoké školy, čím naše hospodárstvo výrazne stráca. Obzvlášť špecifickou skupinou sú doktorandky, ktoré ho vzhľadom na dlhšiu dobu štúdia ukončujú vo vyššom veku. Vzhľadom na to, že nie sú nemocensky poistené, sa po ukončení doktorandského štúdia musia zamestnať, aby im nárok na materské vznikol, čím dochádza k zvyšovaniu veku rodičiek,“ uvádza sa v dôvodovej správe.
Od roku 2015 po rok 2020 sa zvýšil priemerný vek prvorodičky na Slovensku o pol roka a jeho aktuálna hodnota je približne 28,1 rokov.
Vymeriavací základ zatiaľ neexistuje
Na materské dávky má momentálne nárok živnostníčka s povinným nemocenským poistením, zamestnankyňa, dobrovoľne nemocensky poistená osoba a taktiež žena, ktorá už síce nie je nemocensky poistená, ale je v takzvanej ochrannej lehote, a to maximálne trvá sedem dní alebo osem mesiacov, v prípade ženy, ktorej poistenie zaniklo v období tehotenstva, uvádza portál Finsider.
Z toho však vyplýva, že nemocenské poistenie musia platiť všetky budúce matky, a to minimálne 270 dní v ostatných dvoch rokoch pred ich pôrodom.
Keďže sa materská dávka určuje ako 75 percent hrubej mzdy alebo vymeriavacieho základu, z ktorého dobrovoľne poistené ženy či podnikateľky platia odvody. V návrhu nie je uvedené ani bližšie špecifikované, ako by sa mal študentkám po škole určiť vymeriavací základ. Navrhovatelia zákona uznali, že to nebude mať pozitívny vplyv na štátny rozpočet.
Ministerstvo financií v stanovisku k danému návrhu uviedlo, že treba zdôvodniť všetky predpokladané dôsledky na rozpočet. Mali by sa vyčísliť na jeden rok a tri nasledujúce rozpočtové roky.
Parlamentné výbory si musia návrh preštudovať do konca apríla 2023. Ak prejde celým legislatívnym procesom a nakoniec ho podpíše aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, študentkám túžiacim po deťoch sa uľaví od januára 2024.
Zdroje: Finsider, NR SR