„Matka“ podcastu Teplé víno: Nečakali sme, že si politik urobí kampaň z našej párty
- Projekt Teplé víno začal diskusiou na platforme Clubhouse počas lockdownu
- Hostkou podcastu bola aj DJ-ka Matia Lenická, ktorá patrí k trans ľuďom
- Projekt Teplé víno začal diskusiou na platforme Clubhouse počas lockdownu
- Hostkou podcastu bola aj DJ-ka Matia Lenická, ktorá patrí k trans ľuďom
Síce žijeme v 21. storočí, podmienky na plnohodnotný život LGBTI ľudí na Slovensku nie sú stále dostatočne kvalitné. Homosexuálne páry sa nemôžu brať ani registrovať, čo spôsobuje mnohé problémy v ich bežných životoch.
Výnimkou nie sú ani trans ľudia, ktorí sú nútení systémom k podstúpeniu kastrácie či sterilizácie, aby si mohli zmeniť pohlavie v legálnych dokumentoch.
Partia šiestich kamarátov sa rozhodla prestať mlčať ohľadom danej problematiky a rozhodla sa o nej verejne diskutovať na sociálnej platforme Clubhouse.
Po úspechu sa rozhodli založiť podcast Teplé víno, kde sa v uvoľnenej a zábavnej atmosfére venujú témam týkajúcich sa LGBTI komunity. Čerpajú z vlastných skúseností a do určitých epizód si pozývajú aj hostí, ktorí sú niečím prínosní pre slovenskú queer komunitu.
V júli „matka“ projektu Teplé víno Lenka Bachoríková, ktorá je známa aj pod umeleckým menom Leila, založila so svojou kamarátkou Viki Orbánovou prvú queer párty v Trnave s názvom Queerdom.
Súčasťou párty nebol len bohatý hudobný program, ale aj rôzne vystúpenia patriace ku queer komunite. Avšak ohlasy na párty neboli len pozitívne. Jeden z kandidátov na primátora Trnavy sa rozhodol o nej napísať kontroverzný status na svojom Facebooku, ktorý o niekoľko hodín zmazal.
- V čom sú práva LGBTI ľudí na Slovensku najviac diskriminované
- V čom spočívajú vystúpenia Dragqueens a Vogue
- Čo ich motivovalo k založeniu prvej queer párty v Trnave
- Aký majú názor na vyjadrenie jedného z kandidátov na primátora v Trnave na ich párty
Čo vás motivovalo k založeniu podcastu Teplé víno?
Lenka: Projekt Teplé víno začal ešte počas lockdownu ako pravidelné živé diskusie. V jeden lockdownový večer som nahovorila moju kamarátku Martu, ktorá v Holandsku pôsobí ako profesionálna dragqueen, aby sme ľuďom na Slovensku priblížili holandskú queer kultúru, v ktorej obe pôsobíme ako performeri.
Otvorili sme diskusiu na platforme Clubhouse, cez ktorú mohli ľudia na diaľku diskutovať alebo počúvať diskusie iných. Pridali sa k nám kamaráti Romana a Marcel, neskôr aj Max a Matej.
Ako partia šiestich kamarátov sme každý štvrtok diskutovali na Clubhouse o rôznych LGBTI témach. Keď skončil lockdown, ľudia už nemali čas sa pripájať na živé diskusie, preto sme sa rozhodli vytvoriť podcast.
Podľa čoho si vyberáte hostí?
Lenka: Vždy sú to ľudia zo slovenskej, prípadne z českej queer komunity. V niektorých epizódach sa snažíme pokryť základné druhy sexualít, kde si vždy pozveme niekoho, kto o danej sexualite vie rozprávať z vlastnej skúsenosti. To boli epizódy o asexualite, pansexualite či bisexualite.
Pozývame si však aj hostí, ktorí sú niečím zaujímaví a prínosní pre slovenskú queer komunitu. Mali sme pozvanú napríklad DJ-ku Matiu Lenickú, s ktorou sme sa rozprávali o transrodovosti, alebo dragqueen Liquid the Queen, ktorá je zakladateľka prvého slovenského draghouseu House of Foundation.
Najnovšiu epizódu máme so známou českou dragqueen Miss Petty. Pravidelnou hostkou epizód je aj Viki, ktorá sa podieľala na prvej queer párty v Trnave.
Je pre vás výber témy niekedy obťažný? Kde čerpáte inšpiráciu? Ako často publikujete nové časti?
Lenka: Chceme zachovať aspoň v 50 % epizódach pôvodnú ideu nášho projektu, čo je diskusia šiestich kamarátov o témach, ktoré sa nás týkajú. Do zvyšných epizód si pozývame hostí.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Dôležité je pre nás to, aby bola diskusia úprimná, vtipná a prirodzená, ako keď sa stretne partia teplých kamarátov pri víne. Publikujeme približne raz za 3 až 4 týždne.
Ako reaguje na váš projekt vaše okolie? Stretli ste sa aj s negatívnymi ohlasmi?
Lenka: Ohlasy sú väčšinou pozitívne, ale stretli sme sa aj s negatívnymi komentármi či správami, napríklad na Instagrame. Väčšinu z nás naše okolie podporuje, avšak niektorí z nás túto aktivitu musia tajiť pred rodinou, keďže by sa nestretli s pochopením.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako vznikol podcast Teplé víno
- Ako členovia podcastu vnímajú problematiku LGBTI na Slovensku
- Aký majú názor na koncept „tradičnej rodiny“
- Prečo je dôležité hovoriť o trans ľuďoch
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity