Matovič chce platy učiteľov dvihnúť zo zvláštnej dane. Podľa SaS je to „vydieračská praktika“
- Matovič chce predložiť nový návrh zákona, ten zvýši dane na alkohol, hazard a bohatým firmám
- Zároveň zvýši platy zamestnancov verejnej správy o desať percent
- Matovič chce predložiť nový návrh zákona, ten zvýši dane na alkohol, hazard a bohatým firmám
- Zároveň zvýši platy zamestnancov verejnej správy o desať percent
Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) plánuje v stredu 8. júna na rokovanie vlády predložiť jeden návrh zákona, ktorý zároveň zvýši dane na alkohol, hazard a pre bohaté firmy, ale zároveň zvýši platy zamestnancov verejnej správy o desať percent.
Uviedol to po rokovaní s vedením Odborového zväzu školstva a vedy na Slovensku. Predseda školských odborárov Pavel Ondek podotkol, že protest na zlepšenie podmienok v školstve, ktorý plánujú na 15. júna, zatiaľ odvolaný nebude.
Dane nikomu neublížia, hovorí Matovič
Matovič špecifikoval, že plánovaný návrh zákona bude hovoriť o zvýšení daní z hazardu, liehu, regulovaného odvodu, do ktorého niektorí poslanci Národnej rady SR chcú pridať vyššie zdanenie bánk a tiež zdanenie ruskej ropy. Zároveň v tom istom návrhu bude návrh na zvýšenie o desať percent mzdových prostriedkov do školstva.
„Bude to jeden návrh zákona. Nedá sa z neho vytrhnúť jedna ľúbivá časť, ktorá by sa jednej či druhej strane páčila,“ poznamenal. Podľa neho tieto vyššie dane neublížia nikomu.
Ondek podotkol, že pokiaľ si ich budú naďalej vládne strany Sloboda a Solidarita (SaS) a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) „pohadzovať“ medzi sebou vo veci zvýšenia platov, budú rukojemníkmi stále. Dodal, že neplánujú ísť za žiadnym politikom, aby bol odsúhlasený tento zákon. Zároveň zhodnotil, že peniaze na platy v školstve vidí v dani pridanej hodnoty.
Ondeka vyrušuje fakt, že učitelia by mali dostať vyššie platy zo zdanenia tabaku či hazardu. Avšak, ak zákon prejde a každému zamestnancovi v školstve sa zvýši plat o desať percent od 1. júla, bude žiadať tripartitnú dohodu.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) vo svojej reakcii na výsledky rokovania uviedol, že platy v školstve sa dajú bez problémov zvýšiť cez nadvýber daní. Odkazovať školstvo na zvýšenie dane z alkoholu, tabaku či ropy považuje za nezmysel.
Ako ďalej zhodnotil, ani minister financií totiž nevie odhadnúť ich výnos. Tiež poukázal na to, že predstaviteľov školských odborov dnes informoval rezort financií, že v štátnom rozpočte je nadpríjem viac ako 370 miliónov eur. To podľa ministra školstva postačuje na zvýšenie platov učiteľov aj nepedagogických zamestnancov.
SaS odmieta Matovičove praktiky
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta „vydieračské praktiky“ Igora Matoviča. Ako uviedla strana v stanovisku, napriek tomu, že predseda školských odborov Pavel Ondek po rokovaní s ministrom financií uviedol, že navýšenie platov pre učiteľov o 10 percent by sa dalo financovať z daňových nadpríjmov, Igor Matovič si berie učiteľov za rukojemníkov a spája ich s vyššími daňami.
O postoji SaS informoval jej hovorca Ondrej Šprlák. „Strana SaS opakovane vetuje vyššie dane, spraví to aj tentokrát. Vyzývame premiéra Eduarda Hegera, aby konečne zasiahol. Ak má byť školstvo prioritou pre vládu, tak Eduard Heger musí zabezpečiť, aby minister financií bez výhovoriek podpísal navýšenie platov učiteľov,“ uviedla SaS.
Sulík mal podviesť Hegera
Minister hospodárstva Richard Sulík podľa šéfa rezortu financií Igora Matoviča pri rokovaniach o šiestom balíku sankcií voči Rusku podviedol premiéra Eduarda Hegera. Obvinenie sa týka rokovaní o zákaze dovozu ropy z Ruska.
„Premiér Eduard Heger bol, bohužiaľ, podvedený Richardom Sulíkom v tejto veci, a to je podstata problému. Podviedol Eda Hegera, podviedol Slovnaft, podviedol Slovensko a ľudia to zaplatia na pumpách,“ vyhlásil Matovič.
Konanie šéfa koaličnej strany Sloboda a Solidarita označil za katastrofické zlyhanie a minister hospodárstva podľa neho aktuálne má čo vysvetľovať. Matovič totiž tvrdí, že Sulíkovým konaním Slovensku vznikla škoda približne 2 mld. eur a zároveň sa to ohrozilo kľúčovú investíciu MOLu v hodnote 1,5 mld. eur.
„Keď jeden minister spôsobí škodu 4 mld. eur, je to určite na zváženie, aby odišiel,“ skonštatoval Matovič.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA