Matovič chce poslancom radikálne znížiť platy. Prísť môžu o tisíce
- Igor Matovič nedávno predstavil svoj nový nápad
- Jeho kolegovia ostali poriadne prekvapení
- Igor Matovič nedávno predstavil svoj nový nápad
- Jeho kolegovia ostali poriadne prekvapení
Bývalý minister financií a expremiér Igor Matovič (OĽANO) opäť rozvíril už aj tak divoké vody slovenskej politiky. Najnovšie vzkriesil návrh, ktorý mnohí poslanci považovali za pasé – plán znižovania miezd poslancom. Líder hnutia OĽANO by konkrétne zo súčasných cca. 5 450 eur platy osekal na 2 tisícky.
Matovič: Poslanci nemusia mať päťtisícové platy
Prvýkrát o svojom nápade prehovoril v parlamente ešte minulý týždeň, počas rozpravy o zmene ústavy k predčasným voľbám. „Poslanci nemusia mať päťtisícové platy. V pohode môžu mať dvojtisícové platy a politické strany sú dostatočne bohaté na to, aby si platili svojich poslancov zo štátneho príspevku,“ povedal Matovič.
Svoje slová vtedy adresoval aj opozícii, ktorá bývalú koalíciu viní z toho, že sa snaží predčasné voľby oddialiť aj preto, aby v lete ešte získala štátny príspevok. Časť finančného príspevku totiž ovplyvňuje aj fakt, či volebné obdobie potrvá štyri roky alebo bude kratšie. Tieto obvinenia Matovič odmieta.
Jeho návrh však pravdepodobne prekvapil aj jeho bývalých koaličných partnerov. „Počul som to prvýkrát v parlamente počas prejavu v jednej vete, to znamená, že si treba pozrieť, čo konkrétne bude navrhnuté. Keď to bude na papieri, tak k tomu zaujmeme stanovisko,“ vyhlásil podpredseda parlamentu a hnutia Sme rodina Peter Pčolinský pre web Aktuality.
Dnes sa rozhodne o o termíne predčasných volieb
Poslanci by mali popoludní o 17.00 h rozhodnúť o termíne predčasných volieb. Koalícia predložila uznesenie o skrátení volebného obdobia s termínom volieb 30. septembra. Nezaradení poslanci z Hlasu-SD navrhli termín na 24. júna a Smer-SD už na 27. mája, informuje TASR.
Program schôdze má viac ako 100 bodov. Okrem termínu volieb by mali poslanci rozhodnúť napríklad o novele exekučného poriadku či o vládnej novele zákona o poplatkoch za znečisťovanie ovzdušia.
Venovať by sa mali aj viacerým návrhom, ktoré vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Medzi nimi napríklad zákonu o ochrane ovzdušia či novele cestného zákona. Na opätovné prerokovanie vrátila aj zákon o dani z osobitnej stavby, ktorým sa má zdaniť tranzitný plynovod spoločnosti eustream sadzbou 6 000 eur za kilometer.
Na programe je aj novela Ústavy SR z dielne Petra Pčolinského. Týka sa skrátenia volebného obdobia parlamentu, ráta aj s možnosťou referenda k tejto otázke.
OĽANO chce voličov odmeňovať za účasť na voľbách
Poslanci z OĽANO zas navrhli odmenu za účasť na parlamentných voľbách formou zľavy desať percent z poplatkov štátu či zníženie kvóra pri miestnom referende.
V novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva navrhujú tiež znížiť započítanie prednostných hlasov vo voľbách do NR SR a vo voľbách do Európskeho parlamentu z troch percent na jedno percento, legislatívne upraviť prezidentské voľby poštou či zabezpečiť distribúciu zoznamu kandidátov do domácností aj vo voľbách do orgánov samosprávy.
Definitívne by mali na tejto schôdzi poslanci rozhodnúť aj o novele zákona o energetike či o ekologickej poľnohospodárskej výrobe. V druhom čítaní je aj novela zákona o integrovanom záchrannom systéme.
Ráta s posilnením pôsobnosti Ministerstva vnútra SR na strategickej úrovni riadenia a koordinácie jednotlivých zložiek. Policajný zbor by sa mal začleniť medzi základné záchranné zložky tohto systému. Novela by mala umožniť vznik integrovaných bezpečnostných centier.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Aktuality, TASR