Matovič či Danko by mohli sobášiť Slovákov. Nový nápad SNS má prehĺbiť spojenie ľudí s politikmi
- Poslanci Národnej rady SR by mohli sobášiť ľudí
- Navrhuje to koaličná SNS
- Poslanci Národnej rady SR by mohli sobášiť ľudí
- Navrhuje to koaličná SNS
Koaličná Slovenská národná strana (SNS) Andreja Danka chystá legislatívnu zmenu, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť civilné obrady na Slovensku. Na septembrovej schôdzi parlamentu plánuje koaličná strana predložiť novelu zákona o rodine, ktorá by umožnila poslancom Národnej rady SR vykonávať sobášne obrady.
Podľa hovorkyne strany Zuzany Škopcovej je cieľom tohto kroku nielen zvýšiť prestíž poslancov, ale aj prehĺbiť ich prepojenie s občanmi. Navrhovaná legislatíva by poslancom NR SR dala možnosť sobášiť na ktoromkoľvek matričnom úrade v krajine.
Majú sa tým zlepšiť vzťahy
Andrej Danko, predseda SNS a podpredseda NR SR, vidí v tejto zmene príležitosť na obohatenie civilných obradov. „Cieľom je posilniť úlohu poslancov NR SR v spoločnosti a umožniť im byť prítomnými pri tých najdôležitejších momentoch v životoch našich občanov. Veríme, že táto úprava zákona bude pozitívne prijatá a prispeje k prehĺbeniu dôvery a zlepšeniu vzťahu medzi poslancami a verejnosťou,“ vyjadril sa Danko.
SNS predpokladá, že v prípade schválenia by nový zákon mohol nadobudnúť účinnosť už začiatkom budúceho roka. Tento návrh by tak mohol priniesť významné zmeny v oblasti civilných obradov a postavenia poslancov v spoločnosti.
Ako je to v súčasnosti
Aktuálne platné znenie zákona o rodine ponúka párom dve možnosti, ako vstúpiť do manželstva – cirkevný obrad alebo civilný obrad na matričnom úrade. Každá z týchto ciest má svoje špecifiká a postupy.
Cirkevný sobáš sa odohráva pred duchovným registrovanej cirkvi alebo náboženskej spoločnosti. Tento obrad sa zvyčajne koná v kostole, no môže sa uskutočniť aj na inom mieste, ktoré určujú vnútorné predpisy danej cirkvi. Po uzavretí takéhoto manželstva má cirkevný orgán povinnosť do troch pracovných dní odovzdať zápisnicu o sobáši príslušnému matričnému úradu.
Na druhej strane civilný obrad sa koná na matričnom úrade v mieste trvalého bydliska jedného zo snúbencov. Páry tu vyslovujú svoj súhlas pred oprávnenou osobou, ktorou môže byť starosta, primátor alebo poverený poslanec, vždy za prítomnosti matrikára. V osobitných prípadoch je možné požiadať o povolenie uzavrieť manželstvo na inom matričnom úrade alebo vhodnom mieste.
Zaujímavosťou je, že v prípade ohrozenia života jedného zo snúbencov existujú výnimky. Tie umožňujú uzavrieť manželstvo na akomkoľvek vhodnom mieste, a to pri oboch formách sobáša.
Bez ohľadu na to, ktorú cestu si pár zvolí, výsledkom je vždy platné manželstvo uznávané slovenským právnym systémom. Vstup do manželstva však so sebou prináša viacero právnych a administratívnych krokov. Budúci manželia musia zvážiť dôležité rozhodnutia týkajúce sa svojich priezvisk a priezvisk svojich budúcich detí.
Pri výbere priezviska majú snúbenci tri možnosti. Môžu prijať spoločné priezvisko jedného z nich, zachovať si svoje súčasné priezviská alebo zvoliť kombináciu spoločného priezviska s pôvodným priezviskom jedného z partnerov. Ak sa rozhodnú ponechať si svoje pôvodné priezviská, musia sa dohodnúť na priezvisku pre svoje budúce deti. V prípade kombinácie priezvisk bude priezvisko detí totožné so spoločným priezviskom rodičov.
Zákon vyžaduje predloženie určitých dokumentov pred uzavretím manželstva. Počas sobášneho obradu páry potvrdzujú, že si nie sú vedomé žiadnych prekážok brániacich ich zväzku a deklarujú znalosť svojho zdravotného stavu. Osoby, ktoré už boli v minulosti zosobášené, musia preukázať, že ich predchádzajúce manželstvo bolo ukončené alebo anulované súdom.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, Slov-lex